TOP 5 působivých letišť, od nebezpečných po nádherná

leden

28

2022

TOP 5 působivých letišť, od nebezpečných po nádherná

| 2022-01-28T14:10:20+00:0028. leden 2022 | #zajímavosti#světáci#planespotter |

Letiště jsou často více než jen výchozí a cílový bod cesty. Mnohé z nich jsou atrakcí, fascinující svou velikostí, polohou, nebezpečnými přistávacími drahami nebo svými volnočasovými a extravagantními nákupními možnostmi. Tady je pět příkladů velmi speciálních letišť.

Letiště Wellington, Nový Zéland

Pro fanoušky Tolkiena je letiště Wellington na Novém Zélandu naprostou povinností: v terminálech jsou totiž nainstalovány obří postavy z filmových trilogií Pán prstenů a Hobit.

Například ve vstupní hale vyrůstá ze zdi nad hlavami letištních hostů Glum lovící pod hladinou. Wellington je rodným městem režiséra filmů Hobit a Pán prstenů Petera Jacksona. Jeho filmy se jak známo natáčely na Novém Zélandu a tento region umí tento fakt využít.

Druhé největší letiště na kontinentu (největší je letiště v Aucklandu) odbavuje především vnitrostátní lety. Funguje tu ale také několik mezinárodních spojení na letiště v Austrálii nebo Singapuru. Ročně odbaví přibližně šest milionů cestujících.

 

Letiště Tenzinga a Hillaryho Lukla, Nepál

Nepálské letiště Lukla je výchozím bodem pro mnoho horských turistů a trekařů a je jedním z nejnebezpečnějších na světě. Nachází se v nadmořské výšce téměř 3000 metrů a  k tomu je přistávací dráha dlouhá pouhých 527 metrů a leží mezi horským masivem a hlubokou propastí. Lety jsou možné téměř pouze ráno, protože v poledne často fouká silný vítr a začíná mlha.

Navzdory četným nehodám (například v roce 2008 zahynulo 14 lidí při havárii letadla společnosti Yeti Airlines, protože pilot špatně odhadl povětrnostní podmínky) se letiště, které bylo postaveno už v 60. letech 20. století, používá dodnes. Důvodem je především půlhodinový let do hlavního města Nepálu Káthmándú, který ušetří horolezcům na Everest týdenní cestu přes neprostupné hory.

S více než 50 lety denně je Lukla v hlavní sezóně nejrušnějším vnitrostátním letištěm v Nepálu.

 

Mezinárodní letiště princezny Juliany, Sint Maarten, Karibik

Podobně působivé je fanoušky letadel (tzv. planespottery) letiště princezny Juliany v nizozemské části ostrova Sint Maarten v Karibiku. Přistávací dráha vede přímo nad pláží Maho, nad kterou letadla přelétají ve výšce pouhých 10 až 20 metrů. Přistání je však pro cestující na palubě také něčím výjimečným, výhled na průzračné tyrkysové moře je mimořádně působivý.

Poznívacím znakem je také surfovací prkno jako tabule s časy příletů před barem Maho Beach na ostrově Svatý Martin, aby návštěvníci věděli kdy nevstávat. Letiště bylo vybudováno americkými jednotkami během druhé světové války a zpočátku sloužilo jako vojenské letiště Spojenců, kteří ho využívali k leteckému sledování karibských vod. V roce 1944 jej pro civilní leteckou dopravu oficiálně otevřela budoucí královna Juliana během tajné cesty na Nizozemské Antily a od té doby nese její jméno.

Kromě malých sportovních a regionálních letadel zde přistávají a startují také některé velkokapacitní letouny, například KLM z Amsterdamu a Air France z Paříže. Vzhledem k tomu, že dráha je velmi krátká, některá letadla nemohou vzlétnout s plnou nádrží, a proto musí na cestě do Evropy zastavit na doplnění paliva.

 

Mezinárodní letiště Velana, Maledivy

Na ostrově Hulhulé v severní části atolu Malé se nachází nejdůležitější letiště souostroví: mezinárodní letiště Velana, obklopené tyrkysově modrou vodou. Rozkládá se téměř po celém ostrově a má velmi krátkou přistávací dráhu pro velká letadla. Navíc je postaveno jen dva metry nad mořem. Piloti se při startu a přistání nesmějí dopustit žádné chyby, aby se vyhnuli přistání v Indickém oceánu.

Mezinárodní letiště Velana je jediným mezinárodním letištěm na Maledivách, kam létají přímé lety z Německa, například se společnostmi Condor nebo Lufthansa z Frankfurtu. Od roku 2018 ho s hlavním městem Malé spojuje most. Dříve se cestující mohli na ostrov dostat pouze lodí nebo hydroplánem.

 

Letiště Jewel Singapur-Changi, Singapur

Letiště Changi je s více než 60 miliony odbavených cestujících jedním z největších letišť v Asii a důležitým dopravním uzlem mezi Evropou a jihovýchodní Asií. Přistává zde mnoho letadel, která zde doplňují palivo pro další lety do Austrálie a na Nový Zéland.

Je to také jedno z nejkrásnějších a nejluxusnějších letišť s mnoha atrakcemi a zařízeními pro volný čas, včetně velkého nákupního centra s nepřetržitým provozem, dvou kin a venkovního bazénu na střeše letiště.

Hlavně milovníci přírody si přijdou na své v zábavním parku Canopy. Obsahuje pět různých tematických botanických zahrad, přibližně  2.000 stromů a 100.000 rostlin, motýlí a kaktusovou zahradu a mohutný 40 metrů vysoký vodopád. Pro děti a mládež jsou k dispozici krytá hřiště, nejvyšší skluzavka na ostrově, zábavní koutek a rodinná zóna.

 

Images by Shutterstock/Freedomz, Bill Roque, ddp/Sakis Papadopoulos, Robert CHG, mauritius images/Chun Ju Wum EQRoy. Source: ADAC (.de)

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.