Rum je out, dejte si k Vánocům GIN! Tohle jsou 4 málo známé, ale dostupné lahůdky

prosinec

1

2023

Rum je out, dejte si k Vánocům GIN! Tohle jsou 4 málo známé, ale dostupné lahůdky

| 2023-12-01T06:59:33+00:00 1. prosinec 2023 | #Alkohol#Inspirace#Spirit#Xmas special#dárek |

Co dát chlapovi pod stromeček? Když vynecháme obligátní pajc na holení a fusekle, tak je populární dávat láhev kvalitního rumu. To už ale začíná být neoriginální, nyní jsou na výsluní giny. Ale jaký vybrat? No ideálně velmi kvalitní a zároveň u toho nezkrachovat. Vybrali jsme ty nejlepší co u nás můžete sehnat a málokdo je zná.

Caorunn Scottish Raspberry Gin

Vzhledem k tomu, že dnes se s růžovými a malinovými giny roztrhl pytel, je fér se zeptat, zda opravdu potřebujeme ještě jeden, ale odpověď zní: tento ano. 

Po vyjmutí zátky vás přivítá jemná malinová vůně, ale gin není přehnaně parfémovaný ani sladký. Jakmile se lihovina dostane na patro, chuť se trochu zintenzivní, počítejte s nádechem vanilky a dotekem jablek, které se spojí a vytvoří krásný, jemný, chuťově výrazný doušek. Skvěle se hodí i pro dámy.

Tento malinový gin vyniká nad ostatními svou jemností. Základní malinová chuť není zastíněna ginovými ingrediencemi známými pod souborným názvem botanicals, jalovec a jeho kamarádi zůstávají pevně v pozadí. Výsledkem je dobře vyvážený gin se svěží a lahodnou chutí, který se skvěle hodí do sklenky s ledem. Pokud vám chybí trocha sladkosti navíc, dolijte ho limonádou a získáte to nejlepší z obou světů - sladkost i svěžest.

Dá se koupit ca cca 630 až 660 korun.

Whitley Neill Blood Orange Gin

Pokud hledáte gin plný chuti sicilského léta, je tento gin přesně pro vás. Krvavých pomerančů je v něm plno od prvního vytáhnutí zátky až po poslední doušek. 

Nejprve je cítit sladká a lákavá pomerančová vůně, kterou podporuje lehký nádech botanicals. Jakmile si usrknete, chuť krvavého pomeranče ožije, citrusy se smísí se sladkým medem a květinovými tóny, pak tyto tóny opadnou a zanechají zemitou, jalovcovou chuť. 

Chuť je čistá a dynamická a po smíchání se sodovou vodou a ledem, který nechá krásně vyniknout citrusům, je z ní skvělý long drink.

Cena se pohybuje os 530 do 600, podle velikosti lahve.

Whitley Neill Distiller's Cut London Dry Gin

A ještě jeden gin ze stejné destilérky. Distiller's Cut je vlastní verze palírny klasického London dry ginu, ale místo toho, aby obsahoval řadu citrusových příchutí, se výrazně opírá pouze o jednu: hlavní hvězdou je pomeranč. Nechápejte to špatně, není to vyloženě pomerančová příchuť, ale je v něm spousta sladkých tónů, které spíše podporují, než aby přebíjely klasické botanical složky ginu, jako jsou jalovec, koriandr a kořen anděliky. Nechybí ani nádech lékořice, který dotváří celkový dojem chuti.

Na patře je hladký až krémový, s nádechem pepřového koření, které příjemně rozechvívá chuťové pohárky. Jak se chuť rozvíjí, hřejivé koření sílí a stále je patrná sladkost kandovaného pomeranče, která je příjemně vyvážená jalovcem. Závěr je zemitější, protože sladkost se vytrácí. 

Je to velmi příjemný gin, který se dobře míchá s tonikem a se hodí i do koktejlů. Je důstojným doplňkem každého domácího baru.

Cena je podobná jako u krvavého pomeranče.

Nordes Gin

Nordes Gin není obyčejný gin. Tato španělská specialitka má v rukávu něco hodně neobvyklého. Možná jste už vyzkoušeli spoustu ochucených ginů, ale vsadíme se, že takový jste ještě neměli. 

Tato pochoutka v sobě spojuje spoustu chutí, které byste v ginu pravděpodobně nečekali - čaj, mátu, sukulent slanorožec a náznaky eukalyptu, a mísí je s obvyklými podezřelými, jako je jalovec, kardamom a zázvor. A pokud tohle nestačilo k tomu, aby to ve vás vzbudilo zájem, přidali lihovarníci ještě jednu příchuť z nečekaných končin v podobě destilovaného galicijského vína. 

Výsledný destilát má chuť, kterou lze jen těžko popsat. Má jemné, ale přesto lákavé aroma, v němž lze vyčíst onen známý ginový nádech. Jakmile se však dostane na patro, chuť je svěží s nádechem přirozené sladkosti a může se pochlubit stejnou měrou ovoce a květin. Jemná pikantnost je vyvážena a zchlazena mátou a ucítíte citrusové tóny citronové verbeny.

Nordes Gin je nenápadný a překvapivý zároveň, s jedinečným chuťovým profilem, který pozvedne váš oblíbený ginový koktejl do nových výšin.

Sedmička vás vyjde okolo 600 korun.

 

Tak na zdraví s unikátním ginem pod stromečkem!

 

 

Images by Average Joes/Huff Media Ltd, International Beverage Holdings Ltd., Nordés/OSBORNE DISTRIBUIDORA S.A., Halewood Artisanal Spirits PLC

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.