První komiks světa? Měl textové bubliny, kruté hlášky, Bugse Bunnyho a vydali ho Mayové

říjen

7

2019

První komiks světa? Měl textové bubliny, kruté hlášky, Bugse Bunnyho a vydali ho Mayové

| 2019-10-07T02:04:02+00:00 7. říjen 2019 | #history#comics |

Možná si myslíte, že nejstarší komiks vyšel ve 20. letech minulého století. Tehdy se totiž poprvé objevila úzká černobílá okénka s obrázky v tehdejším skládacím internetu, kterému se říkalo noviny a chodily vám každý den do schránky. Vystupovaly v nich dnes už zapomenuté poťouchlé postavičky jako Blondie, nebo Hans and Fritz z Katzenjammer Kids a měly jediný úkol: Přinášet lidem každý den trochu radosti. Nešlo ale ani zdaleka o první komiks, a to ani vzdáleně. Věřte tomu nebo ne, vše vynalezli už mayští umělci kolem roku 600 před naším letopočtem.

Nejstarší komiksy světa byly nalezeny na stěnách jeskyně a několika dalších artefaktech, jako na nádobách na pití objevených archeology. Takže jako jeskyní malby? Ale ty už jsou tu od pravěku, tak jakýpak komiks, ne? Ne, nejde o malby bizonů s párátky na hřbetě. Mayové skutečně stvořili první komiks, neboli sekvenční umění. Podle výzkumníka a odborníka na jazyky Soerena Wichmanna z holandské Univerzity v Leidenu, se tyto kresby od známých jeskyních kreseb zřetelně liší.

Jde totiž o příběhy, které jsou vyprávěny postupně a odvíjí se s tím, jak jdete podél stěny, nebo jak otáčíte v průběhu pití svým šálkem. Scény jsou provázeny dialogem, pohybem postav, dokonce proudícím zápachem, praštěnými zvířátky a nekorektními vtipy. "Když spojíte všechny tyto mechanismy dohromady, nezbývá než konstatovat, že hledíme na něco, co je nečekaně podobné dnešnímu komiksu," říká Wichmann.

Jeden rozdíl tu ale je, na rozdíl od moderních komiksů, které stále jsou některými pozemšťany považovány zrovna za ne právě hodnotné umění, Mayové o svoje komiksy pečovali jako sběratel o dokonalé první číslo Spider-Mana a díky tomu se nám zachovaly dodnes. "Bylo to umění té nejvyšší kvality, jaké jste mohli mít," říká Wichmann. "Bylo vysoce ceněné, ne jako v moderní společnosti, kde se na komiksy často díváme skrze prsty."

Ve skutečnosti měli tyto stripy navíc poměrně důležitou úlohu, sloužily ke zmírnění politického napětí a napomáhaly k vytvoření spojenectví mezi sousedními kmeny. Představte si, že byste dnes vezli do Koreje Garfielda nebo Čtyřlístek jako mírovou ratolest. Tady máš, Kime, Barbánka a vyser se na ty rakety.

Mayové vynalezli celou řadu věcí, čokoládu, nulu, kalendář, ale taky první komiksovou textovou bublinu! V Mayském komiksu na snímku nahoře, datovaném přibližně do roku 650 před Kristem, opravuje starší učitel své žáky. Tenká linie napojená na ústa znázorňující probíhající řeč, je patrně první komiksovou bublinou na světě. Možná říká studentům, aby dávali pozor a nečetli si komiksy na svých nádobách na pití, nebo je uvidí až na konci Mayského kalendáře.

Na obrázku výše jsou zvěčněni atleti soutěžící v nějakém druhu míčové hry. Odborníci se domnívají, že vlnité čáry kolem jejich těl představují rychlost, směr a pohyb hráčů, který tak dobře známe z obrázků Supermana letícího opět zachránit Lois Lanovou. Figurku rozhodčího znázorňujícího použití VAR jsem ale hledal marně.

Mayští čtenáři měli dokonce svou vlastní verzi králíka Bugse Bunnyho. Na obrázku výše králičí postava ukradla oblečení staršímu muži. Podle Wichmanna králíkova bublina říká něco ve smyslu: "Čuchni si svýho potu, kouzelnickej kokote." Což nijak neposunuje děj a účelem hlášky je jednoznačně jen rozsekat čtenáře. Vpravo už se králík ukrývá pod ochranou ruky boží.

Ve této scéně z mayského podsvětí se zdá, že postavě kostlivce vychází z břicha kouřovité závoje, což je symbol nepříjemného zápachu souvisejícím s tělesným rozkladem, takové posmrtné flatulence. Podle Wichmanna jde o ekvivalent k moderním točitým linkám znázorňujícím smrádek.

Tyto fantastické kousky by nám měly připomenout, že komické obrázky s příběhy byly kdysi darem králů, ceněné podobně jako třeba později Mona Lisa. Národ, který jedl čokoládu a považoval komiksy a humor za nejvyšší formu umění, rozhodně předběhl dobu o dobrých 2.000 let.

 

Images by Justin Kerry and Jaroslav Němeček

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.