Protein, nebo gainer? Jaký je mezi nimi rozdíl a který vybrat

březen

5

2023

Protein, nebo gainer? Jaký je mezi nimi rozdíl a který vybrat

| 2023-03-05T13:59:21+00:00 5. březen 2023 | #gym#fitness#suplementy |

Pokud hledáte rozdíl mezi gainerem a syrovátkovým proteinem a zajímá vás který je nejlepší právě pro vás, určitě si přečtěte tento článek.

Co je to syrovátkový protein? 

Syrovátkový protein je v podstatě směs bílkovin, která se získává z mléka při výrobě sýra. Mléko obsahuje dva druhy bílkovin: rychle vstřebatelnou syrovátku (cca 20 %) a pomalu vstřebatelný kasein (cca 80 %). Při výrobě sýra se mléko vysráží a vznikne tuhá část, tedy tvaroh potažmo sýr, tam se nastěhoval veškerý kasein. A po oddělení pevné hmoty z mléka zbyde druhá, tekutá část, která se do sýru nepoužije. To je tekutá syrovátka, anglicky Whey. A tam je spousta bílkovin, které se dříve lily do kanálu, ale dnes si ji po šetrných úpravách kupujeme za drahé peníze. Odborníci na zdraví na celém světě považují syrovátkový protein za jeden z nejlepších zdrojů bílkovin.

Syrovátková bílkovina je totiž velmi bohatá na aminokyseliny, obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin. Pomáhá rychle se zotavit po intenzivním tréninku. Syrovátkový protein, který je fitness nadšenci uznáván jako jeden z mála opravdu fungujících suplementů, obsahuje také přírodní antioxidanty, které vám pomohou zůstat chráněni před volnými radikály a oxidačním stresem.

Co je to Mass Gainer?

Tento vysoce kalorický a proteinový prášek užívají sportovci pro svou jedinečnou schopnost zlepšovat svalovou sílu a hmotu. Gainer obsahuje tuky, bílkoviny a sacharidy, které pomáhají při budování pevné svalové hmoty.

Pomáhá také udržovat tělesnou hmotnost a je vynikající volbou pro jedince s rychlým metabolismem a obtížně přibírající jedince.

A jaký je rozdíl mezi proteinem a gainerem? V porovnání se syrovátkovými proteinovými doplňky mají mass gainery především vyšší obsah sacharidů než bílkovin. Takže máte porci energie navíc, což ovšem není plus pokud jste se rozhodli pro low-carb, nechcete pokoušet inzulin, nebo si jinak kontrolujete nutriční příjem.

Syrovátkový protein obvykle obsahuje přibližně 95-98 % bílkovin a malé množství tuků, i množství sacharidů je mnohem menší. Nějaké sachry tam ale také najdete, v závislosti na výrobci a jednotlivých příchutích.

Mám brát gainer, nebo whey protein? Gainer je jasnou volbou pro ty, kteří chtějí získat hodně objemu i pevné svalové hmoty. Syrovátkový protein je pak vynikající volbou pro ty, kteří chtějí vybudovat pevné svaly bez nárůstu dalšího objemu a pro lidi co si hlídají karbohydráty, neboli sacharidy.

Na rozdíl od gaineru se syrovátkový protein obecně nevyznačuje dodatečným přídavkem kalorií, tuků a sacharidů, zatímco mass gainery vám pomohou konzumovat potřebné tuky, bílkoviny a sacharidy, a to rychlým, perfektně kontrolovatelným a snadným způsobem, takže můžete nabírat objem a svaly. 

Řekněme si ale upřímně, že většina gainerů jsou v podstatě ochucené předražené cukry a větší službu si uděláte, pokud plánovanou částku investujete do kvalitního proteinu, vyvážené stravy, nebo do premium verze kalorických tabulek. Odborníci na výživu v jasné většině gainery označují za čistě marketingový tah a vyhozené peníze.

A kdy je užívat? Mass gainery se nejlépe používají ráno, aby vaše tělo zůstalo na celý den zásobené. I když jsou někteří fitness nadšenci dokonce konzumují mass gainery před spaním, takže jejich tělo vstřebává živiny, když je tělo v klidové fázi. To ale nelze obecně vůbec doporučit.

Naopak syrovátkový protein je ideální konzumovat před, během nebo po tréninku, aby se urychlila regenerace a minimalizovala únava. Vstřebávání se urychlí, pokud spolu s proteinem užíváte také trávicí enzymy, pokud už je váš protein neobsahuje z výroby. Vyberte si enzymy, kde je zastoupený ve větším množství enzym laktáza, zejména pokud máte vícesložkový protein obsahující další látky jako je vaječný albumin. Vaše střeva můžou totiž dostat zabrat. Ne náhodou existuje termín “proteinové prdy” a průjem není u takových produktů výjimkou, takže probiotika se důrazně doporučují.

Při volbě samotného proteinu vždy preferujte produkt, kde je uvedena metoda zpracování. Pokud výrobce píše jen Whey Protein, hledejte dál. Za nejlepší se považuje metoda CFM, a to ať už jde o koncentrát, izolát, nebo ideálně jejich mix.

 

 

Images by LyfeFuel, Anastase Maragos, Nature Zen and Derick McKinney from Unsplash

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.