Proč se říká ZLOM VAZ? Tahle vysvětlení vám konečně něco dají a zlepší angličtinu za 5 sekund!

říjen

18

2020

Proč se říká ZLOM VAZ? Tahle vysvětlení vám konečně něco dají a zlepší angličtinu za 5 sekund!

| 2020-10-18T23:41:24+00:0018. říjen 2020 | #zajímavosti#myslidlo#aha! |

Těchto pár jednoduchých rad vám dá víc, než hodiny ve škole. Nevěříte?

& je ve skutečnosti ET

Kde se vůbec vzalo to podivně pokroucené &? Je to, promiňte mi hned na začátek těžkotonážní výraz - ligatura, čili svázání dvou písmen dohromady. Jsou to spojená písmena E a T, neboli slovo "et". To česky znamená "a", ve smyslu a tak dále. A odtud ho vlastně znáte, latinská zkratka pro atd. je přeci etc., neboli et cetera. Latina je považována za mrtvý jazyk, ale některá latinská slova a znaky používáme v našem jazyce docela často.

Jak správně napsat anglicky postel? Pomůcku jste měli celou dobu na očích

Také jste někdy v zápalu anglické konverzace zaváhali, jestli slovo postel napsat jako Bad, Bet, nebo jinak zkombinovat? Existuje ale jednoduchá pomůcka - slovo správně napsané prostě připomíná graficky znázorněnou postel: bed. Klasická oldschool postel se dvěma čely a pelestí uprostřed. Jen si musíte pamatovat, že je třeba psát malými písmeny. Jakože proč se to neučí na škole?

Znaménko pro děleno na kalkulačce má svou logiku

Pokud náhodou něco počítáte a píšete rukou, většinou se pro operaci dělení napíše běžná dvojtečka (:), ajťák napíše lomítko (/), ale na kalkulačce je to podivné mínus s dvojtečkou (÷). Proboha proč? Matika ještě nebyla dostatečně náročná, tak se nám to tvůrci kalkulaček, bývalí šprti, rozhodli vrátit za ty roky posměšků a věci ještě víc komplikovat? Ne, pomsta šprtů se naštěstí nekoná. Tento symbol dělení vypadá přesně jako to, co představuje: Zlomek. To mínus uprostřed je zlomek a tečky nad a pod naznačují čitatele a jmenovatele. Tak, a je to venku.

Jak se neztrapnit u otázek v angličtině? Prohoďte jedno písmenko!

Neexistuje člověk, co se nikdy nezapletl u základních otázek typu kdy, kde, co. V češtině to samozřejmně problém není, ale kdo si nikdy nespletl Where a When, hoď první kamenem. Přitom na to existuje neskutečně primitivní klíč: Nejprve si odpovězte, a pak vyměňte T za W! Nevěříte? Schválně koukněte a odteď už si to nikdy nespletete.

Stopáž 

Zaslechli jste někdy výraz pro délku videa nebo audia "stopáž"? Dnes už se používá převážně jen ve filmové a TV  branži, ale většina z nás už se s ním někde setkala. Jak se ale pro délku původně nesestříhaného materiálu vžilo slovo stopáž? Je to něco z francouzštiny, jako mediální masáž? Ne, je to z angličtiny a vlastně je to jednoduché, film se dříve prodával jako klasický filmový pás na cívkách a jeho délka se udávala v imperiálních jednotkách, tedy ve stopách. Odtud stopáž. A stejné je to i v angličtině, kde slovo Footage vychází z jednotky Feet.

Zlom vaz! Ale proboha proč?

Herci si nepřejí hodně štěstí, ale jeden druhému přeje zlomeninu páteře a ten druhý mu ještě poděkuje slovy čert tě vem. Dává to smysl? No, minimálně částečně ano. Vaz nemusí nutně znamenat jen lidové označení pro krční obratle, respektive pro pás kolagenních vláken spojující kosti dohromady. Ale vazy si můžete poranit i v koleni a tady už se dostáváme k anglické obdobě této věty: Break a leg, tedy zlom si nohu. Jakože se mám zase zmrzačit? Ne nutně, v angličtině jde totiž o slovní hříčku, kde doufáte, že si dotyčný něco zlomí a skončí v sádře. Protože sádra, ten krunýř na noze, se anglicky řekne cast (forma, odlitek), což je také slovo, které znáte z titulků a znamená obsazení. Doufám, že si zlomíš nohu a skončíš v sádře. Původně si takto kolegové přáli na castinzích a konkurzech na roli. Takže Break a leg, because we hope you end up in a cast. A vy jste teď o pořádný kus chytřejší, než když jste začali číst!

 
Images by OpenClipart-Vectors, Victoria Borodinova, Bruno /Germany and mdherren from Pixabay, Andrea Piacquadio from Pexels

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.