Pálivost chilli papriček si už brzy změříte ve vašem mobilu

říjen

28

2020

Pálivost chilli papriček si už brzy změříte ve vašem mobilu

| 2020-10-28T23:47:41+00:0028. říjen 2020 | #věda#gadget#foodie#gastro#spolek přátel žehu |

Máte rádi chilli, ale ne vždy máte chuť na papričky, které vám sežehnou vnitřnosti, nebo prostě máte rádi jen lehce pikantní? Odhadnout ostrost papriček je často nemožné, už proto, že je to přírodní produkt jehož pálivost nelze přesně kalibrovat, a také proto, že každý reaguje na stejnou úroveň kapsaicinu jinak. Ale už brzy si bude možné změřit žahavost papriček ještě před jídlem přímo ve vašem mobilu.

Zelená stopka slouží jako krytka konektoru a papírové senzory budou na jedno použití, což bude pro výrobce jistě lákavým zdrojem příjmů

Na Univerzitě prince Songkly v jižním Thajsku (kde jinde), vyvinuli prototyp zařízení, které připojíte přes USB-C k vašemu mobilu a změříte sílu vašeho chilli. Tato hračka, která zaujala chillimaniaky po celém světě, se jmenuje Chilica-pod a vypadá jako obří paprička s konektorem. Připojíte, spárujete s aplikací a vložíte papírový elektrochemický senzorový proužek. K zapotřebí je i ampulka s roztokem ethanolu, do které vhodíte vzorek chilli a protřepete. Poté kápnete vzorek na papírový senzor, kde se smísí s grafenem a dusíkem a přístroj změří vodivost tohoto koktejlu. Z výsledku pak vypočítá obsah kapsaicinu.

Aplikace vám udá pálivost rovnou v mezinárodně uznávané Scovilleově stupnici, tedy v jednotkách SHU (Scoville heat units), což je dobrá zpráva

Přesnost této vychytávky je údajně dobře srovnatelná s testy v laboratorních podmínkách. Jde stále o prototyp, ale s velkým komerčním potenciálem. Všichni jsme byli v restauraci s kamarádem, který nabral barvu čínské vlajky kvůli tomu, že se jen těžko odhaduje jak silně pálivé jídlo bude, nebo jsme tím rudým bratrem byli my sami. Každý má jinou toleranci a takovýmto kapesním paprikometrem by si jen stačilo otestovat, jaké hladiny kapsaicinu nám vyhovují a pak jíst jen ty, co budou v našich oblíbených hodnotách. 

Vývojové stádium testeru

Asi nebudete testovat každou Carolina Reaper, o které víte, že vás může dostat do špitálu tak jako tak. Ale i tak nezbývá, než šikovné thajské vědce poplácat alespoň virtuálně po zádech, tohle může být doslova žhavá novinka.

 

Images by ACS Applied Nano Materials

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.