Kanye West jako pochoutka pro psychiatra v pěti obrazech

říjen

29

2019

Kanye West jako pochoutka pro psychiatra v pěti obrazech

| 2019-10-29T03:26:53+00:0029. říjen 2019 | #music |

Kanye West rozhodně nenudí. Tento manžel Kim Kardashian, samozvaný genius a podnikatel v šoubizu, často mylně považovaný za rappera, proslul celou řadou WTF výroků a povedených kousků, z nichž v poslední době ční zejména prohlášení, že již nebude produkovat světskou hudbu a bude se věnovat pouze bohulibým gospelům. Právě mu vyšlo album Jesus Is King, což je obzvláště pikantní když uvážíme, že jedno z jeho minulých alb se bohorovně jmenovalo Yeezus a na něm zářila skromná pecka I Am A God. Teď se ale stává křesťanským vůdcem a z rukávu sype moudra, za něž by se nemusel stydět církevní učitel sexuální výchovy z Polska.

Ale k tomu se vrátíme, pojďme si nejprve projít další zajímavé okamžiky jeho kariéry, ve které není o vtipné momenty nouze.

Zlobiví diváci, ruším turné

Kanye vydával alba pod vydavatelstvím Roc-A-Fella, ve kterém dříve vlastnil podstatný podíl známý Jay Z, jenž stál za značnou částí Westova úspěchu. Psal se rok 2016 a Kanye měl rozjetou úspěšnou tour a přes poměrně drahé vstupenky se fanoušci hrnuli. Pak ale náš kluk ušatá dostal pocit, že ho label málo platí a neodpustil si několik urážek Jaye a jeho manželky Beyoncé, přestože už neměli na label žádný vliv.

To nebylo moudré, protože Jay je u fanoušků stále oblíben. Jay se svému mediálnímu obrazu totiž věnuje poměrně silně, nepouští se do konfliktů a na výzvy ke konfrontaci nereaguje, dokonce se mu pro jeho opatrnost přezdívá pan Knowles, podle jména manželky. A fandové dali svoje rozhořčení Kanyemu řádně najevo. 

Je fakt, že Kanye taky asi předtím neměl tolik chválit Donalda Trumpa a veřejně mu vyjadřovat bratrskou lásku, ale každopádně na koncertu v Sacramentu musel ukončit svou show po pouhých třech písních. Když Kanye namísto dalšího zpěvu držel několikaminutový filozofický projev o tom, jak ho nehrají zlobivá rádia, davu už došla trpělivost a začal skandovat Fuck Kanye. To už bylo na našeho kluka moc a zhrzeně zamířil do šaten.

Zbytek turné byl úplně zrušen. Jako důvod byla uvedena Kanyeova hospitalizace a nervové zhroucení. Taková škoda.

Ještě než uvěřil na zázraky

Obzvlášť výživná je historka ze Sydney, kde měl náš myslitel koncert. Během turné Yeezus v roce 2014 na zmíněné australské zastávce z ničeho nic pan genius uprostřed koncertu zastavil show a sdělil: "Nemůžu pokračovat, dokud všichni sedící nepovstanou." Ale ne všichni poslechli.

Podle časopisu Time Kanye pak přímo poukázal na dva stále sedící fanoušky z publika a dav na ně začal poslušně bučet. Ti ale zůstávali tvrdošíjně sedět dál a trapná chvilka rostla. "Tohle je fakt nejdýl, co jsem kdy musel čekat abych mohl začít zpívat, to je neuvěřitelný," zahlásil v reakci West. Po chvíli tahanic se k Westovi dostala zpráva, že dotyční vstát nemohou. Jeden byl upoután na invalidní vozík a druhý na vysvětlenou mával Kayemu svou nožní protézou. 

Imma Let You Finish

Ponechme stranou, že ceny MTV podobně jako Grammy ztratily jakýkoli kredit, ještě než se Kanyeho fanoušci narodili, ale tohle byl tak epický fail, že v tu chvíli měli o Westově duševním zdraví jasno snad všichni diváci.

Přejímací děkovnou řeč zrovna načala do té doby málo známá Taylor Swift. Na MTV Video Awards 2009 ji ocenili zlatem v ženské kategorii video roku a náš duchovní vůdce její dojemný okamžik rezolutně přerušil. První zásadní moment její kariéry naboural drzým vstupem na jeviště a pronesl památnou větu: "Yo Taylor, jsem za tebe opravdu šťastnej a nechám tě dokončit tvou řeč, ale Beyoncé měla jedno z nejlepších videí všech dob!" 

Pro konsternovanou Talor to mělo nakonec pozitivní efekt, protože video z VMA se stalo rychle virálním a její jméno se přes noc stalo obchodní značkou. Ale Kanye prostě neví, kdy přestat rozmazávat. Když prezident Obama v reakci na tuto bizarní událost označil Westa za hovado (jackass), tak po Barrackovi ono postižené hovado zcela vážně vyžadovalo oficiální omluvu. A je to ještě lepší, on mu tu omluvu dokonce sám sesmolil a prezzy ji měl podle plánu už jen přečíst. Znít měla takto: "Ye, jsem vůdcem svobodného světa a je mi líto, že jsem tě nazval hovadem. Oceňuji tvoji upřímnost a vážím si tvého Blíženectví a tvé Tupacovosti. Oceňuji, že to někdo vzal na sebe, já jsem prezident a tak to dělat nemůžu." Obama na to kupodivu nereagoval. Připomínám, že každé slovo je pravda.

WTF

Tady jsem přemýšlel, jestli jako další zmínit jak se Kanye zvedl uprostřed věty během návštěvy talk show Conana O’Briana s tím, že musí nutně čůrat, nebo popsat jak těžce kousal slavné Kanye Gay Fish meme, které rozjel South Park, nebo proprat jeho smrtelně vážně míměnou spikleneckou torii o tom, že AIDS je člověkem uměle vyrobená nemoc záměrně vypuštěná v Africe stejně tak, jako byl podle něj crack nasazen v černé komunitě, aby rozložil Černé pantery. Ale radši prostě koukněte na videoukázku níže.

Stalo se to v roce 2005 během živého přenosu charitativního koncertu pro oběti hurikánu Katrina. Tento pořad byl zorganizován během pár dnů a jeho tvůrci si pořádně mákli, aby dali dohromady řadu hvězd včetně Leonarda DiCapria, jejímž prostřednictvím požádali Ameriku o pomoc.

A zapojilo se velké množství známých osobností a přestože byla show zorganizována téměř přes noc, běžela jako na drátkách. K čemuž přispěl zejména duch sounáležitosti a chuť pomoci. Tyhle hodnoty ale nesdílel náš ušatec, který svůj výstup využil k vyřizování si účtů s Bushem a k nesouvislému obviňování z rasismu. Když se na objevil ve svém vstupu, slova se podle plánu ujal kanadský komik Mike Meyers. Ale Kanye scénář nepotřebuje. Spustil vodopád nejasně souvisejících vět prošpikovaných teorií, jak na rozdíl od bílých Amerika schválně doručuje pomoc afroamerickým občanům tak pomalu, jak to jen jde, a že některé bezpečnostní složky už dostaly povolení střílet na černochy. Ne, nešlo o další díl zmíněného South Parku, byl to reál.

V tu chvíli si stage manager s hlavním moderátorem vyměnili WTF pohledy a komik Mike Meyers, jenž byl stále s Kanyem v záběru, několikrát zřetelně hledal očima pomoc. Mike se poté ujal slova a nasadil pořad zpět na koleje, když ze čtecího zařízení přečetl silná slova o tom, jak devastující je katastrofa pro všechny obyvatele států Louisiany a Mississippi. Ale náš rebel ještě neměl dost a korunoval to opět zcela nesouvisející větou: "George Bush se nezajímá o černochy." Což lidi, kteří právě přišli o střechu nad hlavou, určitě ocenili.

Tady se bude hulit akorát z komína

Poslední obraz Kanyeho geniality je ze současnosti. Jak jste četli, mistrovi právě vychází gospelové album. Ano, gospelové, Kanye totiž jako řada jeho kolegů v době stagnace kariéry objevil víru a chce zachraňovat svět.

Album se jmenuje Jesus Is King, bude následováno stejnojmenným filmem a Kanye bere své nové poslání opravdu poctivě. A jako pravý křesťan se cítí povinen šířit evangelium i tam, kde o něj nikdo nestojí. Nutil dokonce svoje svobodné spolupracovníky, aby se zdrželi hříšného sexu.

"Požádal jsem svoje lidi, aby po dobu, co budou pracovat na albu, neměli předmanželský sex," šokoval Kanye. Není jasné, jestli tento nový zákon o abstinenci platil jen v pracovní době, nebo po celou dobu až do vydání alba. A co ti, kteří už byli ženatí? Mohli souložit i pro potěšení, nebo jen za účelem zplození potomka? Samé otázky. Každopádně pokud zákaz někdo dodržoval, o čemž si dovolíme pochybovat, pro některé zaměstnance studia se Jesus Is King stalo asi nejočekávanějším releasem roku.

Jesus is king vyšlo 25. října ale netřeba smutnit, záhy nás náš genius oblaží dalším albem. Už o Vánocích se zjeví Kanyeho gospelová novinka: Jesus Is Born. Veselé Vánoce nám všem.

 

Images by Saul Loeb, Kevork Djansezian, South Park Studios, Bruce Glikas/FilmMagic

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.