Je rajče ovoce, nebo zelenina? Verdikt soudu zněl jasně

červenec

31

2019

Je rajče ovoce, nebo zelenina? Verdikt soudu zněl jasně

| 2019-07-31T01:41:01+00:0031. červenec 2019 | #foodie#ovoce#rajčata#zelenina |

Jsou rajčata ovoce nebo zelenina? Zeptejte se některých botaniků a řeknou vám, že rajče je ovoce, ale zeptejte se kuchařů a zahrádkářů a řeknou vám, že je to jasná zelenina. Takže kdo má pravdu? Jsou rajčata ovoce nebo jsou to zelenina? No, je to trochu obojí. Vše totiž komplikuje právní hledisko. Nejvyšší soud rozhodl o zařazení rajčete v roce 1893 v monumentálním soudním řízení Nix v. Hedden. Verdikt? No, pojďme to zjistit.

Jasná zelenina

Podle použití vnímáme rajče jako jasnou zeleninu, není přece sladké a nepoužívá se k výrobě dezertů, ale k přípravě salátů, omáček a polévek. Botanici se ale nezajímají o chuť, ale o část rostliny, která se zpracovává. Zeleninu lze totiž definovat podle částí rostlin, které jsou jedlé. Patří sem kořeny a hlízy (jako mrkev a brambory), listy (třeba u hlávkového salátu), květy (jako brokolice a artyčoky), stonky (třeba celer) a semena a lusky (například u fazolí a hrášku). Že jste nenašli kam rajče zařadit? Ano, je to totiž plod. Existuje skupina zvaná plodová zelenina, kam patří například meloun nebo okurka. A slovo plod má v některých jazycích stejný význam jako ovoce, což celou věc komplikuje ještě na další úrovni.

Logicky ovoce

Ovoce je z laického i odborného pohledu plod, který poskytuje masivní ochrannou vrstvu pro semena a pochází z květu rostliny. Do této definice se rajče jednoznačně vejde. Neměl by ale tedy mezi ovoce také patřit také meloun a okurek? Jako ovoce navíc vnímáme plody, které se na rostlině objevují opakovaně, ale rajče se pěstuje jako jednoletka. Jahody už mezi ovoce řadíme. Je tedy rajče spíše zelenina? Tohle není vůbec snadné rozhodnout. Podle některých názorů by měl tedy rozhodovat způsob využití, což byl například argument jedné strany ve zmíněném případu Nejvyššího soudu z roku 1893, Nix versus Hedden.

Za vším hledej peníze

Spor o tom, jestli je rajče zelenina nebo ovoce ale nevznikl sám od sebe, lidem chutná tak jako tak, proč tedy řešit nálepky. Tento letitý spor ve skutečnosti vyvolaly pochopitelně peníze. V roce 1883 vláda Spojených států schválila zákon uvalující daň na veškerou zeleninu dováženou do USA za účelem prodeje a distribuce. Prezident Chester A. Arthur podepsal toto nařízení dne 3. března 1883. Na ovoce se ale zákon nevztahoval. A Češi už vědí…

Jedna strana ze zmíněné kauzy, John Nix, zakladatel John Nix & Co. Fruit Commission, vlastnil jednu z největších produkčních společností v celém státu New York. Společnost, kterou Nix založil v roce 1839, dodávala do New Yorku čerstvé ovoce a zeleninu z úrodných farem a sadů na teplé Floridě a na mimo USA ležících Bermudách. Jeho firmě se dařilo a jak se rozrůstala, stal se Nix docela bohatým obchodníkem a jedním z největších dodavatelů ovoce a zeleniny v New Yorku. Když ale vstoupil v platnost daňový zákon ze dne 3. března 1883, Nixovy zisky závratně spadly a jeho firma to zatracené pocítila.

V newyorském přístavu působil také výběrčí daní Edward L. Hedden a specializoval se právě na výběr daně z dovážené zeleniny. A když Edward začal vyměřovat daň Nixovi za jeho rajčata, začal spor. Nix totiž prohlásil, že nemá problém dobrovolně platil daně za veškerou jím dovezenou zeleninu, ale za rajčata platit odmítl. Vysvětlil Heddenovi, že rajčata jsou jako ovoce osvobozena od daně a tudíž nevidí důvod cokoli platit. Hedden pochopitelně nesouhlasil a konflikt byl na světě. Nix nekompromisně trval na tom, že rajčata jsou ovoce a jeho spor s Heddenem se postupně tak vystupňoval, že vyústil do soudního řízení, které šlo postupně až k Nejvyššímu soudu Spojených států.

A právě na Nejvyšším soudu ležel úkol definitivně rozhodnout. Jako důkaz byly použity definice ovoce a zeleniny ze tří různých slovníků - Imperial Dictionary, Webster's Dictionary a Worcester's Dictionary. Nixův právník nechal odborníky na botaniku vysvětlit, že rajčata by měla být označena jako ovoce kvůli jejich funkci jako plodu pro samotnou rostlinu. Heddenovi právníci zase povolali dva praktiky, renomované odborníky na obchodování s výpěstky.

Po vyslechnutí argumentů obou stran vydal vážený soudce Horace Gray svůj rozsudek. Rajčata, jak prohlásil, jsou jasná zelenina. Toto rozhodnutí, jak odůvodnil, bylo založeno na běžně definici a použití rajčat a nikoli pouze na vědeckém pohledu. Nixovi bylo nařízeno, aby doplatil vyměřenou daň. Takže i když se pro nás poněkud nezvykle soud opřel spíše o selský rozum, což bylo v té době běžné, výsledek je jasný: Rajčata jsou podle práva zelenina.

V současně době některé státy uznávají rajče jako zeleninu, jiné jako ovoce, často ale povolují oba výklady. A u nás? Podle National Geographic v roce 2001 Evropská unie prohlásila mrkev, sladké brambory a také rajčata za možné řadit i pod ovoce, přinejmenším za účelem výroby džemu. Takže si můžete vybrat. Rozhodně si ale rajče nekrájejte na ovocný salát.

 

Image by Ernesto Rodriguez, Elle Katie, Axel Mellin and by NickyPe from Pixabay 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.