Clarksonovo pivo Hawkstone, jak chutná?

září

19

2023

Clarksonovo pivo Hawkstone, jak chutná?

| 2023-09-19T11:27:40+00:0019. září 2023 | #Clarkson#pivo#ovip#farma |

Kdo sleduje Jermyho Clarksona ví, že má farmu a jedním z jeho produktů je pivo Hawkstonský ležák, pojmenovaný podle místního neolitického kamene. Ale je to pořádné pivo, nebo jen průměr využívající popularity Clarksonovy farmy?

Hawk Stone, neboli jestřábí kámen, je menhir v kraji Oxfordshire poblíž Clarksonovy farmy. Podle něj má pivo svůj název

Pojďme nejdřív k tomu, čím Jeremy přispívá (kromě síly své osobnosti) k tomuto pivku. Především je to ječmen pěstovaný na složité cotswoldské půdě na jeho farmě Diddly Squat. Pivo samotné se poté vaří v nedalekém pivovaru Cotswold Brewing Co.

A jak chutná? Pivko ochutnal známý tester Phil Huff. Podle něj se pivo pyšní se tmavší jantarovou barvou. Poté zaujme svou sladovou chutí, vůní a ovocnou dochutí, čímž se v podstatě blíží lehčímu pivu typu IPA. I přes tyto vlastnosti typická pro těžší piva si však zachovává základní, žízeň hasící vlastnost dobrého ležáku.

Tam, kde se některá piva na příliš dlouho zahlcují chuťové buňky, nebo se vás snaží zmást příliš ostrou chmelovou hořkostí, Hawkstone Lager připraví vaše chuťové pohárky na ještě jedno pivko. Což se samozřejmě u ležáku ne vždy stane.

Vrchní sládek Cotswold Brewing Rick Keene, jenž stojí za chutí piva

Je třeba si říct, že v recenzích někteří pivní bratři kritizovali Clarksonovo pivo za nedostatečnou pěnivost. Ale samotnou chuť hodnotí většina kupujících výborně. Je tedy poněkud překvapením, že na etiketě chybí zmínka o Jeremym Clarksonovi, nebo není výrazněji propagována jeho farma, protože pod takové pivo není hanba se podepsat. Ale i tak mu reklama funguje, jak tvrdí Jeremy, už ve "44 nejlepších hospodách Spojeného království" se točí Hawkstone Lager.

Pivovar vyrábí Clarksonovi i Hawkstone IPA a letní speciál Hawkstone Sundowner s nižším obsahem alkoholu (4 %)

Na britském Amazonu, kde se pivo dá koupit, ale najdete i pár jednohvězdičkových recenzí. Obzvláště s odkazem k ceně. Jak píše recenzent Huff, když započítáte poplatek za doručení ve výši 5 liber, vyjde vás šest piv na téměř 3 libry za kus, v britských supermarketech je ale běžnější cena kolem 1,5 libry, ovšem bez dopravy. Je tedy lehce dražší než konkurenční ležáky.

Z Clarksonových jablek se v pivovaru vaří i Hawkstone Cider (na fotce ho drží Kaleb, který se na něm výrazně podílí) a překvapivě dělají i vodku

A závěr? Autor recenze tvrdí, že už by si ho raději objednal v hospodě po půllitrech (cca 5 liber), než abych si koupil další várku šesti třetinek v lahvi, i když mu chutnalo. Nicméně nelze opomenout fakt, že připlatit si za kvalitní lokální produkt není mimo mísu. Clarksonova farma mohla koneckonců ukázat, jak potřebuje britské a evropské zemědělství každou pomoc. Každopádně je to poctivý ležák s průměrným hodnocením 4,6 hvězdiček z pěti. To jde, co by za to Starobrno dalo.

 
 
Images by Cotswold Brew Co and Jeremy Clarkson

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.