Historie banánů v USA - jedly se jako luxusní pokrm příborem

květen

24

2019

Historie banánů v USA - jedly se jako luxusní pokrm příborem

| 2019-05-24T22:39:37+00:0024. květen 2019 | #banán#historie#USA |

I když každému chutná něco jiného, téměř všichni si občas dají banán. Není se čemu divit, typická chuť, přírodní rozložitelný obal, skvělá stravitelnost a spousta vlákniny. Dnes je samozřejmostí, že si banány můžeme koupit téměř v každém obchodě s potravinami a může si je dovolit každý. I v americkém jídelníčku jsou tak běžné, že dokonce využijí přezrálé banány pro recept na jejich populární banánový chlebíček.

Nebylo tomu tak ale vždy. Banán, který má své kořeny v deštných pralesích jihovýchodní Asie a byl šlechtěn a pěstován již v roce 1000 př.n. l., byl například v Londýně představen už 10. dubna 1633, kam byl přivezen z Bermudských ostrovů, tehdy pochopitelně britské kolonie. V roce 1835 už Královská zahradnická společnost uděluje ocenění za plně vyšlechtěný kultivar britským zahradníkem. 

Pro Američany byl ale banán dlouho neznámým exotickým ovocem. Průlom přišel až roku 1876 na Světové výstavě ve Philadelphii.

Na oslavu 100. výročí podepsání Deklarace nezávislosti uspořádala Amerika ve městě Philadelphia mezinárodní výstavu Centennial International Exhibition. Tato několikaměsíční okázalá akce se později stala prvním oficiálním světovým veletrhem ve Spojených státech.

Tento mezinárodní veletrh, který se konal sedm měsíců v řadě a přilákal téměř 10 milionů návštěvníků, byl uspořádán na výstavišti podél řeky Schuylkill ve čtvrti Fairmount města bratrské lásky. Poprvé zde byly veřejnosti představeny některé technické inovace. Především šlo o telefon, psací stroj a dokonce i Heinz Kečup a sladkou kořenovou limonádu Root Beer.

Jen o kousek dál se rozprostírala čtyřiceti akrová expozice tropických rostlin. A tam mohli dobrodružně naladěni Američané poprvé ochutnat banány. Prodávali se ne v trsech, ale po jednotlivých kusech, pečlivě zabalených v alobalu, podávané s vidličkou a nožem. Cena byla asi 10 centů, což v té době činilo zhruba hodinovou mzdu.

Ovoce zaznamenalo úspěch. Později se banán nutně stal jedním z nejoblíbenějších plodů Ameriky i světa.

To dává naději i dnešním drahým druhům ovoce, které se prodává na kusy, jako třeba kaki nebo marakuja. Možná už naše děti je budou považovat za běžné, jako my banány nebo jablka. Banana!

 

Photo by Luis Quintero, Markus Spiske and Pixabay from Pexels

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.