Pivo udrželo válečnou peruánskou kulturu stabilní po půl tisíciletí, potvrzují vědci

srpen

7

2019

Pivo udrželo válečnou peruánskou kulturu stabilní po půl tisíciletí, potvrzují vědci

| 2019-08-07T01:47:28+00:00 7. srpen 2019 | #pivo#historie#Inspirace |

Vědci se domnívají, že vaření piva a pořádání pivních slavností bylo nedílnou součástí sociální stability starověké válečnické společnosti Wari, která předcházela Inkům a která přetrvala po dobu 500 let.

Nová studie sledovala politické vztahy ve starověkých společnostech a tvrdí, že kultura, která nakonec dala vznik Inkům a dokázala přežít 500 let, to zvládla díky popíjení piva se soupeřícími kmeny.

Pre-Incká civilizace známá jako Wari nebo Huari, se objevila na vysočině Ayacucho ve středním Peru už před rokem 600. Wari měli první centrálně řízený stát v Andách a jejich společnosti se dařilo až do roku 1100. Lidé Wari byli soustředěni v několika kmenech, které se pravidelně stýkaly mezi sebou i s konkurenčními hordami, zejména s bolivijskými Tiwanaky, kteří výrazně ovlivnil jejich kulturu.

Podle výsledků publikovaných ve vědecké stati byli výzkumníci schopni analyzovat druh molekul ze zbytků v keramických nádobách objevených před téměř 20 lety. Pomocí archaometrických laserových metod vědci odhalili, že tito starověcí peruánové hojně vařili pivo a pravidelně ho popíjeli při společenských shromážděních. Peruánci tehdy vařili předchůdce piva - kyselý nápoj zvaný chicha (číča) a protože spotřební dobu měl nápoj jen jeden týden po datu uvaření, museli se lidé sejít co nejdříve a vysát tehdejší minipivovar u stolové hory Cerro Baúl.

Ten pocit, když šálky na pivo z roku 600 vypadají líp, než vaše moderní skleničky z Ikey

Pravidelné festivaly a společenská setkání s pivem byly neodmyslitelnou součástí Warijské společnosti. Studie naznačuje, že až 200 různých místních politických představitelů z různých kmenů se přímo účastnilo těchto událostí, při nichž byla chicha konzumována ze tří metrů vysokých nádob zdobených božstvy a vůdci Wariů.

Skutečnost, že chicha měla tak krátkou spotřební lhůtu a nešlo ji tedy dost dobře převážet, byla pravděpodobně životně důležitým faktorem. Nápoj přivedl lidi na jedno centralizované místo a konzumace alkoholu spolu s komunální interakcí měli za příčinu uvolněnou komunikaci, vyřešení mnoha sporů, navázání spojenectví a důležitý team building. Pivovarnictví tak bylo přínosem pro dlouhodobou stabilitu společnosti.

Oblast Cerro Baúl dnes. Tady se pokládaly základy gastroturistiky.

"Výroba chichy je komplikovaný proces, který vyžaduje zkušenosti a odborné znalosti," řekla Donna Nash profesorka na University of North Carolina Greensboro, stála v čele této studie, kde se pokusili chichu připravit tehdejšími metodami. "Experimenty nás hodně naučily o tom, jak a kde vaření chichy probíhalo a kolik práce a času to obnášelo."

Co je nejdůležitější, Donnin experiment potvrdil, že pivo se vařilo na místě a že nádoby používané k jeho skladování byly vyrobeny z místní hlíny, čili opravdu pro pivo si sem museli všichni dojít, žádný import a nikam by si ho nestihli odnést, žádný export. Pěkně vypít přímo u pivovárku. Bylo zjištěno, že bobule pepře potřebné k výrobě chichy byly místním k dispozici i během období sucha, díky čemuž byla chicha dostupná i v nejhorších časech.

Vědecký tým vyrábí vlastní chichu a přidávají pepř. O tradičním plivání do nádoby se studie nezmiňuje.

Autoři studie tedy tvrdí, že schopnosti Wariů vařit pivo a umět ho nabízet svým hostům byly prvořadým důvodem 500 leté prosperity říše. Odhadují také, že studovaný pivovar byl schopen produkovat 1500 až 1900 litrů chichy v jedné várce. To už byla slušná party.

S tak velkou populací složenou z eklektické směsi rozmanitých peruánských identit byly alkoholicky zaměřené slavnosti lepidlem, které držely věci pohromadě.

"Domníváme se, že tyto instituce vaření piva a následné podávání piva skutečně vytvořily jednotu mezi těmito populacemi, udržovaly lidi pohromadě," řekl vedoucí studie Ryan Williams. A možná tak poodhalil návod, jak řešit spory i dnes.

 

Images by Ryan Williams, Wikimedia Commons

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.