3 úžasné fotky zachycující věci vůbec poprvé v historii světa

červenec

16

2020

3 úžasné fotky zachycující věci vůbec poprvé v historii světa

| 2020-07-16T23:53:34+00:0016. červenec 2020 | #technika#historie#premiéra |

První fotografie letadla ve vzduchu

Fotografie letících letadel už dneska nikoho nezajímají, ale v roce 1903 bylo letectví tak žhavý start-up, že zachytit letoun ve vzduchu byla větší senzace, než vyfotit Miloše ve formě. 

Tuhle fotku startu letadla připravili sami bratři Wrightové v městečku Kitty Hawk v Severní Karolíně roku 1903. A nejde o let ledajaký, snímek zachytil jeden z úplně prvních úspěšných startů letadla těžšího než vzduch. Letoun se tehdy udržel ve vzduchu celých 59 sekund a bratři věděli, že jdou po správné stopě.

Z plechovky s hřebíky vpravo trčí kladivo, kterým Wrightové prováděli menší opravy. Dnes se aktualizuje software.

První fotka Mount Everestu

První letecká fotografie Everestu byla pořízena v dubnu 1933 během jiného prvenství: Prvního letu letadlem nad zmíněnou nejvyšší horou světa z 3. dubna 1933. 

Jenže synovec pilota letadla, ze kterého byla fotografie pořízena, uvedl pro National Geographic, že fotografie z 3. dubna tzv. nevyšly (technickou nebo lidskou chybou se materiál nesprávně osvítil). Pilot a fotograf v jedné osobě proto s kolegy vypravili 16. dubna 1933 letoun znovu a tentokrát se úspěšně vrátili s revolučními fotografiemi.

Dnes si stačí zapnout Google mapy. Žijeme v nudné době.

První fotografie podvodního výbuchu atomové bomby 

16. července 1945 byl proveden historicky první jaderný test. Byl nazván Trinity (svatá trojice) a už z faktu, že výbuchům bomb se dávala jména, je jasné že nešlo o běžnou záležitost. Tato atomová bomba byla odpálena v Alamogordu v Novém Mexiku. Tento výbuch ale na tomto snímku není. Tehdy to byla jen zkouška, ale přímo vedla k bombardování Hirošimy a Nagasaki o necelý měsíc později.

O rok později chtěla americká armáda vyzkoušet, co by se stalo, kdyby odpálili atomovou bombu pod vodou. To právě zobrazuje pořízená fotografie. Tento výbuch proběhl v rámci dvou testů nazvaných Operace Crossroads. Výbuch na snímku dostal jméno Baker a bomba samotná byla pokřtěna jako Helena z Bikini. 

Testy se prováděly na atolu Bikini, části Marshallových ostrovů. Jde o první atomový hřib, který vyrostl z vody a podle některých vědců šlo o první jadernou katastrofu vůbec. Pokud vás v poslední době napadlo, proč nám rok 2020 dává tak za uši, tak stojí za zvážení, jestli živočišný druh, co dává jména bombám a výbuchům, už vlastně dávno nepřesluhuje.

 

Images by Library of Congress, National Air and Space Museum, Universal History Archive and Historia

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.