13 stylových fotek pyramid, které dnes už prostě nepořídíte

listopad

6

2019

13 stylových fotek pyramid, které dnes už prostě nepořídíte

| 2019-11-06T22:45:40+00:00 6. listopad 2019 | #světáci#history#swag |

Ne vždycky byl výlet do Gízy peklem, kde všichni vyžadují úplatek už od pasové kontroly a cesta k pyramidám nebyla jen nekonečným odstrkováním naháněčů a dotěrných prodavačů. V dobách britské nadvlády se movití ostrovní turisté mohli dostat tam, kam se dnes už nepodíváte a navíc tam mohli jet v době, kdy místo bylo autentické a nikoli kašírovanou turistickou pastí.

 

Nejdříve trochu cestovatelského swagu:

 

Přiznejme si to rovnou. V elegantním klobouku a stylových šatech se člověk nechá okrást mnohem raději.

 

Dnes může letět do Káhiry každý, kdo se vydrží 5 hodin modlit v letadle Wizzairu a neztratí se při přestupu v Miláně. Ne vždy jste ale museli takto trpět. Ale abychom byli upřímní, tehdy si cestování, zvlášť mezi kontinenty, mohl dovolit jen málokdo a dlouho ani ti zajištění. Až s dokončením Suezského průplavu v roce 1869 se v Egyptě začínají datovat návštěvy prvních bohatých turistů. Téhož roku nabídl cestovní magnát Thomas Cook svůj první zájezd po Palestině a Nilu a v následujících letech zahájil po řece pravidelné výlety parníkem.

 

Pro mě a mámu velbloudy, pro strejdu stačí osel. Nikde ani noha, slamáky, hodinky ve vestičce. Kde se to pak zvrtlo, kde jsme udělali chybu?

 

Sice se běžně lezlo Sfinze na záda, ale zase se vám odpadky nepletly mezi nohy. Ani pod tlapy, protože jak vidno, fotka vznikla ještě před posledním velkým archeologickým čištěním ve 20. letech minulého století. Chrám sfingy před předními tlapami tady ještě vidět není, ten bude objeven až v letech 1925-1926.

 

To je dost, žes nás taky jednou vyvez!

 

A poslední rodinná. Takovej swag, co jede muž v buřince na velbloudu, vy prostě mít nikdy nebudete. Se s tim smiřte.

 

Zlomem byl objev Tutanchamonovy hrobky v roce 1922, který fascinoval svět a Egypt se stal módní destinací. Hladký bílý vápenec, který kdysi obklopoval pyramidu, byl už dávno odtrhán a použit na stavbách mnoha budov v Káhiře a masivní strukturální bloky byly lákavou výzvou pro turisty. To jsou i dnes, přestože lézt na ně je nelegální, ale tehdy vás tam vzal zcela oficiálně místní průvodce.

 

Místní vás na vrchol prostě vytáhli, sukně nesukně, podpatky nepodpatky. Cca 1910.

 

Princ z Walesu a vévoda z Gloucesteru vylézají s klidem Angličanů na jednu z pyramid. Cca 1930.

 

Ne že by se dnes občas podobný závěr na internetu neobjevil, ale tenhle vznikl legálně a hlavně, mohli jste mít na hlavě tu boží korkovou cestovatelskou přilbu!

 

Egypťané pozorují Graf Zeppelin. Tohle asi nebudou ti, kteří na předchozím záběru drželi fotografovi nohy od tripodu. Všimli jste si?

 

Před Rachefovou pyramidou pózoval kdejakej random už v roce 1900. A taky na lepším fleku, proto je to dneska dobrý tak pro basic hoes.

 

Fotografie pocházejí z období 1860 - 1930 a můžete se snažit jak chcete, takto stylově váš výlet do Egypta na Instáči prostě vypadat nebude ani s tím nejnovějším filtrem.

 

Opalovačka a šálek čaje na Velké, neboli Chufuově pyramidě, včetně servisu. Není ten koberec přeci jen už kapku dekadentní?

 

Elegance snoubící se s autentickou nádherou. A v okruhu mnoha mil žádný jiný turista. Dneska je Egypt nuda.

 

 

Dnes.

 

 

Images by the US national library in Washington, DC., George Rinhart, Chris Hellier and Bettmann.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.