Země, které jsou pro turisty aktuálně nejvíce nebezpečné

Svět může být nebezpečným místem. Zvláště pro neopatrné cestovatele. Státní oddělení se snaží turisty upozorňovat, bohužel ne vždy jasně.

Různá varování z různých států nevykreslí lidem vždy jasný obraz o tom, kde je nebo není bezpečno. Dost často země, které vydají nejvíce turistických varování, zdaleka nejsou nejnebezpečnější.

Cestujete do zemí, kde jsou vydány výstrahy a upozornění? Jako třeba Mexiko, Izrael, Mali, Pákistán a další. Údaje, které shromáždila společnost Priceonomics ukazují, že je samozřejmě určitý vztah mezi počtem vydaných cestovních výstrah a množstvím zabitých turistů. Ale panuje také velký zmatek o tom, která místa jsou skutečně nejnebezpečnější.

Například Mexiko vydalo nejvíce cestovních varování mezi roky 2009 až 2016 a to celkem 28. Mali je na druhém místě s 26, pak je Izrael s 25 a Pákistán s 25, Irák má 24. A pokud srovnáme tyto varování s počtem zabitých amerických turistů, tak zjistíme, že jenom v Mexiku bylo zabito 598 Američanů za dané období. To se zdá být obrovské číslo, ve srovnání s 8 zabitými Američany, kteří zemřeli ve stejné době v Pákistánu. Takže Mexiko se stále jeví, jako jedno z nejhorších zemí pro turisty.

Ovšem neznamená to, že je velká pravděpodobnost úmrtí, když vycestujete do těchto míst. Podle statistik, do Mexika v letech mezi 2009 a 2016, vycestovalo přes 71 milionů amerických turistů. To znamená, že na 100.000 amerických turistů bylo zabito „jen“ 0,84 Američanů. Nemluvě o tom, že Mexiko také zaznamenalo vysokou míru amerických sebevražd (od roku 2002 více než 250).

Na druhé straně, v Pákistánu bylo zabito nejvíce Američanů na počet obyvatel. Celkem 3,54 osoby na 100.000 návštěvníků. To je asi o 421 procent větší pravděpodobnost, že zemřete v Pákistánu než v Mexiku. Thajsko a Filipíny mají 3,2 úmrtí na 100.000 lidí. A to navzdory tomu, že Filipíny vydaly od roku 2009 pouze 20 cestovních varování a Thajsko není ani v TOP 25.

Takže znamená to opravdu, že výstrahy pro turisty jsou skutečným ukazatelem nebezpečí? Ano, ale zároveň to není dobrý ukazatel. Ve skutečnosti mnohé země jako Belize, Guyana a Guatemala mají vysokou míru americké smrti, ale v posledních sedmi letech nebylo vydáno jediné varování. A naopak. V zemích jako je Izrael, Turecko a Saúdská Arábie se v průběhu let vydala řada cestovních výstrah, ale mají velmi nízkou míru úmrtnosti pro cestující z USA.

Detailní data jsou k náhledu na webu: data.world

Zdroj foto: http://lifehacker.com