Letos bez nachlazení! Probiotika a další rady lékařů jak neonemocnět

listopad

5

2022

Letos bez nachlazení! Probiotika a další rady lékařů jak neonemocnět

| 2022-11-05T06:40:24+00:00 5. listopad 2022 | #tipy#death |

Tohle jsou rady co fungují, přímo od lékařů, podpořené studiemi. Žádné babské rady z mimibazaru. Tak jdeme na to :)

Zapněte zvlhčovač vzduchu

"Suché sliznice v nose brání vašemu tělu zachytit choroboplodné zárodky, které se dostanou do vašeho organismu," říká doktorka Amber Tullyová, lékařka rodinného lékařství na Clevelandské klinice. Dbejte ale na to, abyste zvlhčovač a okolí udržovali v čistotě, protože teplé vlhké prostředí se může stát živnou půdou pro plísně, a ty mohou způsobit horší onemocnění než je nachlazení.

Naládujte se vitaminy C a D

Výzkumy jasně ukazují, že lidé, kteří nemají dostatek vitaminu D, mnohem častěji trpí infekcemi horních cest dýchacích. Je to tím, že vaše buňky jsou jednoduše závislé na vitaminu D, který aktivuje jejich imunitní reakce. Studie ukázaly, že doplňování alespoň 400 mezinárodních jednotek vitaminu D denně může zabránit infekcím dýchacích cest. Vitamin C pak zručně bojuje se záněty a podporuje odolnost organismu. V rizikovém období lze navýšit až na 1000 mg denně.

Ruce!

Rozhodně si mnohem častěji a důkladněji myjte ruce. Zní to jako mega-klišé, ale je to velká pomoc. Lékaři doporučují především dezinfikovat váš mobilní telefon a hlídat si, abychom se příliš nedotýkali rukama své tváře a nosu. "Pokud se virus usadí na povrchu předmětu, vy se ho dotknete a pak se dotknete očí, nosu nebo úst, velmi lehce se nakazíte," říká doktor Thomas Russo, profesor a vedoucí oddělení infekčních chorob na univerzitě v Buffalu v New Yorku. "Ale dobrá hygiena rukou vám pomůže vyhnout se infekci."

Dopřejte si dostatek spánku

Dobrý spánek je jasným klíčem k prevenci nachlazení. V jedné studii časopisu JAMA Internal Medicine dávali vědci 153 zdravým mužům a ženám nosní kapky obsahující rhinovirus (nositel nachlazení) a sledovali jejich spánkové návyky. Zjistili, že lidé, kteří pravidelně spali méně než sedm hodin, měli třikrát (!) vyšší pravděpodobnost, že se nachladí, než ti, kteří spali osm a více hodin každou noc. Takže skončete s výmluvami že nemáte čas jít brzy spát a udělejte si ho. Vyplatí se, nebudete nemocní.

Sáhněte po zinku

Výzkum naznačuje, že zinek může skutečně snížit růst virů, říká doktorka Deborah S. Clementsová, rodinná lékařka z nemocnice Northwestern Medicine Lake Forest Hospital. Užívání zinku (obvykle ve formě zinkových pastilek nebo nosních sprejů s glukonátem zinečnatým) zkracuje dobu trvání a závažnost příznaků hned po jejich nástupu.

Obecně platí že z potravin tělo vstřebá více látek než ze suplementů, tak se ujistěte že jíte několikrát denně maso, tofu, nebo luštěniny jako čočka a semínka, například dýňová, konopná a sezam. No anebo ústřice :)

Probiotika jsou nutnost

Ne všechny bakterie jsou špatné! Ty dobré bakterie ve střevech, které do sebe dostanete v probiotických potravinách, jako je jogurt nebo kysané zelí nebo v doplňcích stravy, mohou výrazně podpořit váš imunitní systém. Velká část imunitního systému se totiž nachází právě v trávicím traktu. Zaměřte se na probiotika, prebiotika a laktobacily.

Jedna studie z roku 2014 publikovaná v časopise Journal of Science and Medicine in Sport skutečně zjistila, že hráči ragby, kteří užívali probiotický doplněk stravy, měli výrazně méně nachlazení a infekcí trávicího traktu než ti, kteří užívali placebo.

Probiotika skutečně dokážou udržet viry na uzdě. A pokud byste se přeci jen nakazili, probiotika pomohou i při příznacích onemocnění. Například ve studii publikované v časopise British Journal of Nutrition vědci zjistili, že i když vysokoškolští studenti užívající probiotika nebo placebo chytli nachlazení v podobné míře, ti, kteří užívali probiotika, pociťovali méně intenzivní příznaky (jako je ucpaný nos nebo bolest v krku) a po kratší dobu.


A samozřejmě, vyhýbejte se obloukem těm, kteří jsou od pohledu nemocní, nezodpovědné kolegy se symptomy pošlete s klidným svědomím domů, nebojte se mít v kapse připravenou roušku a nechte se očkovat. Pijte co nejvíce tekutin a snažte se být v pohodě, stres je jednou příčin mnoha onemocnění :)


Image by Tumisu, Anke Sundermeier, Карина Панченко, ivabalk, Engin Akyurt, Gerhard, and Silvia from Pixabay

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.