Vzácná píšťalka z Titanicu jde do dražby. Vlastnil ji skutečný hrdina, který zachránil spousty životů

červen

13

2020

Vzácná píšťalka z Titanicu jde do dražby. Vlastnil ji skutečný hrdina, který zachránil spousty životů

| 2020-06-13T01:23:44+00:0013. červen 2020 | #historie#můžeš mít |

Píšťalka, která pomáhala při záchranných akcích na Titaniku jde do aukce. Patří mezi artefakty patřící pátému důstojníkovi Haroldu G. Loweovi, který během oné známé noci zachránil desítky lidí mrznoucích ve vlnách ledového Atlantiku.

Těžko se najde někdo, kdo ani netuší, že v dubnu 1912 se Královská loď Titanic potopila na dno Atlantského oceánu a s sebou vzala ke dnu 1500 cestujících. Artefakty vyzdvihnuté z místa katastrofy jsou stále ceněnou komoditou a nyní se sběratelům nabídne možnost vlastnit obzvlášť atraktivní předměty patřící hrdinskému důstojníkovi, který ztroskotání lodi přežil a sám spoustu životů zachránil.

Důstojník Harold Lowe je považován za jednoho z hrdinů tragického incidentu a stal se tím, komu se v angličtině říká whistleblower, tedy někdo, kdo upozorní na problémy. V tomto případě dostál původnímu významu slova a pískal na poplach. Poté velel 14. záchrannému člunu a pomáhal přeživším z ledové vody.

Poté, co dopravil cestující na svém záchranném člunu do bezpečí, byl Lowe jediným důstojníkem, který se vrátil na vrak a vytáhl z vody další pasažéry zápasící o život. Ve filmové verzi Jamese Camerona je tento statečný návrat také zobrazen a Lowe vystupuje jako zachránce Rose Kate Winsletové.

Lowe se narodil v Severním Walesu a v době potopení Titanicu mu bylo 29 let. I po incidentu zůstal námořníkem a zemřel v roce 1944 ve věku 61 let. Nyní se vůbec poprvé draží některá z položek z jeho archivu.

Žádní další důstojníci se neodvážili obrátil člun zpět k vraku. Co se zmíněné píšťalky týče, pochopitelně neexistuje žádný obrazový nebo zvukový záznam, který by dokazoval, že na ni v počátcích katastrofy pískal. Ale prokazatelně jde o jeho osobní signální píšťalku.

Dalším velmi zajímavým draženým předmětem je skupinová fotografie pořízená na palubě Carpathie. Na fotce vidíme 13 důstojníků, kteří katastrofu přežili. Loď Carpathia podnikla riskantní rychlou jízdu přes ledovcové pole, aby poté zachránila 705 osob ze ztroskotaného Titanicu.

Tato vzácná fotografie je podepsána nejen všemi 13 muži, ale také kapitánem Carpathie Arthurem Rostronem. V současné době má předprodejní odhad mezi 7500 a 12500 dolary.

Mezi dalšími zajímavostmi je například dalekohled s věnováním “Haroldovi G. Lowemu… skutečnému hrdinovi Titanicu”. Ten Lowe později dostal jako dar od ženy, kterou té noci zachránil. Celkově se tedy očekává, že všechny jeho dražené předměty behem dražby pořádané 20. června 2020 utrží kolem 75000 dolarů, což je u hrstky věcí sotva starších než 108 let velmi ojedinělé.

 

Images by Henry Aldridge & Son

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.