Významní lidé #1 Steve Wozniak

září

15

2016

Významní lidé #1 Steve Wozniak

| 2016-09-15T06:27:28+00:0015. září 2016 | |

Steve Wozniak

Stephan Gary Wozniak přezdívaný jako Woz, se narodil 11. srpna 1950 v San José Kalifornie. Od malička projevoval nebývalý zájem o elektroniku, její programování a hacking. Woz byl od malička známý jako velice inteligentní  člověk, ale také jako šprýmař a potížista.

Ve dvanáctém ročníku (ve třeťáku) vzal Steve metronom a napadlo ho, že tiká jako bomba. Woz použil štítky z velkých baterií, slepil je dohromady a umístil do nich metronom, který tikal v nebezpečně vyhlížející krabičce. Tu vložil do skříňky s tím, že pokud skříňku někdo otevře, začne metronom tikat rychleji. Později toho dne si jeden ze studentů všiml, že v jeho skříňce něco tiká. Zavolal se pan ředitel, který hrdinsky vytáhl tikající krabičku ze skříňky, přitiskl ji na prsa a utíkal s ní na školní hřiště. Za tento vtípek skončil Steve na jednu noc v pasťáku.

Wozniak nevymýšlel jen bezúčelné vtípky, ale také vynalézal. Příkladem budiž krabička blue box. Jednalo se malou krabičku, která uměla vyslat skrze telefonní linku speciální signál matoucí ústřednu. V čem bylo to kouzlo? Po zaznění signálu si ústředna myslela, že hovor skončil, ale vy jste mohli vesele a hlavně zdarma telefonovat dál. Wozniak tuto krabičku na popud Jobse prodával za cenu 150$ za kus.

steve_wozniak_and_steve_jobs

V roce 1971 přešel Steve na školu do Berkley, kde ale brzy získal práci pro Hewlett-Packard a školu na dobrých 15 let přerušil. Je nutné zmínit, že rok 1971 byl pro Woze opravdu přelomový. Jeho přítel Bill Fernandez naléhal, aby se Wozniak seznámil s jakýmsi Stevem Jobsem. Wozniak byl introvert a spíš takový nerd, zatímco Jobs byl extrovert s pořádným sebevědomím. Dva rozdílní lidé, ale dohromady tvořili ideální dvojku, které později padl k nohám takřka celý svět.

Přátelství s Jobsem...

Wozniak pracoval u HP a Jobse zaměstnalo tehdy začínající Atari. Proč, když neměl žádné znalosti z oboru? Nejspíš právě proto, že se přátelil s Wozniakem, kterého Atari chtělo získat do svých řad. Tehdejší šéf Atari Nolan Bushnell dal Jobsovi za úkol vytvořit automatovou hru s tím, že za každý ušetřený obvod dostane 100$. Jobs nabídku přijal a požádal o pomoc Woze. Jenomže nebyl by to Steve Jobs, kdyby v tom nebyl zakopaný pes.

Wozovi nejdříve řekl, že práce musí být hotová za 4 dny. Woz tehdy pracoval dnem i nocí aby hru stihl dokončit, což se mu nakonec podařilo. Ušetřil neskutečných 50 obvodů. Šéf Atari vyplatil Jobsovi 5000$. Jenomže Jobs svému příteli lhal. Řekl mu, že od Atari dostali pouhých 700$ a že jeho podíl činí polovinu částky. Wozniak se celou pravdu dozvěděl až o mnoho let později a velice ho tato skutečnost mrzela.

O dva roky později na schůzce počítačového klubu historie Woze napadlo, že by si takový počítač mohl sestrojit sám. Zakoupil nejlevnější mikroprocesor, který se v té době dal sehnat (25$ za MOS6502) a začal experimentovat. Práce na svém počítači mu trvala téměř celý rok. Steve neměl se svým strojem původně žádné plány, chtěl prodávat pouze návod na jeho sestavení. V tom ale zakročil Steve Jobs a vydal se počítač nabídnout do místního počítačového obchodu. Ten s koupí souhlasil a objednal dalších 50 počítačů.

wozniak2

Wozniak prodal svoji kalkulačku a Jobs dokonce auto a společně s Ronaldem Waynem založili Apple Computer. Steve Wozniak nějakou dobu působil v Apple Computer coby hlavní elektroinženýr, ale postupem času přátelství mezi ním a Jobsem chladlo. Vyústilo to ve Wozniakův odchod z firmy, kde však dodnes působí jako velmi důležitý konzultant.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.