Vydrží pneumatika i 10 let?

červen

10

2016

Vydrží pneumatika i 10 let?

| 2016-06-10T08:08:44+00:0010. červen 2016 | |

Vydrží pneumatika i 10 let?

O stáří pneumatik se napsalo už mnoho článků. Některé jsou pravdivé více, některé méně. V posledních letech je často slyšet, že zákazník vyžaduje nejhůře jeden rok starou pneumatiku a v extrémech pouze 1 měsíc od data výroby. Pak je zde i protipól zákazníků. Ti naopak chtějí minimálně rok starou pneumatiku, protože ta musí nejprve v klidovém stavu vyzrát, aby dlouho vydržela.

Jak to ve skutečnosti je?

Každá pneumatika se ihned po výrobě napustí speciální látkou. Ta dokáže pneu zakonzervovat a ustálí ji. Poznáte to tak, že když na ni sáhnete, máte voskové ruce. Díky tomu vydrží nová pneu v ideálním stavu dokonce i 10 let po výrobě. Samotný proces stárnutí začne až v době, kdy se tato látka z pneumatiky otře v běžném provozu. Přesně v tomto okamžiku se ztratí rozdíly mezi měsíc či 2 roky starou pneumatikou od výroby. A začnou stárnout souběžně.

Ovšem mnohem podstatnější je, jak kvalitní směs použije výrobce do dané pneumatiky. Pokud použije nekvalitní směs, může pneumatika i den po výrobě stárnout rychleji, než pneu s kvalitní směsí, která je na autě 5 let. To je celá podstata věci.

Další problém nastává, když pneu zpuchří, ztvrdne a začne se drolit. Tento jev ovšem neovlivní datum výroby. Mnohem zásadnější jsou povětrnostní vlivy, UV záření a horko, které na pneu působí. Proto je velmi důležité uskladnění. Ideální je skladovat novou pneumatiku v temné místnosti bez slunečních paprsků. U zimních pneumatik je toto skladování ještě důležitější, než u letních. Zimní mají totiž měkčí směs, která tvrdne rychleji a ztrácí svoje vlastnosti. Další věc, která zimním pneumatikám škodí je posypová sůl. Pokud jsou stále nazuté na vozidle, tak se sůl během provozu sama čistí. Horší je, když hned po zimě pneu sundáte a tak jak je uložíte někam do sklepa. Snažte se před tímto uskladněním každou pneumatiku očistit proudem vody. Umyjete tím zaschlou sůl a prodloužíte životnost pneumatik.

Jaký je výsledek?

Nezáleží na tom, zda koupíte novou pneumatiku 5 dní, nebo 2 roky od výroby. Samotný proces stárnutí začne až provozem pneumatiky. Od data prodeje běží i záruka. Dále udržujte svoje pneumatiky čisté a umyté před každým uložením po sezóně. Díky tomu vydrží mnohem déle a odvděčí se kvalitní jízdou, dlouhou životností a komfortem při jízdě.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.