VAŠE VOUSY: víte, co děláte špatně? 11 konkrétních rad z praxe

květen

8

2019

VAŠE VOUSY: víte, co děláte špatně? 11 konkrétních rad z praxe

| 2019-05-08T22:10:45+00:00 8. květen 2019 | #lifestyle#barber#lumberjack#vousy |

Nějakou formu vousů dnes nosí skoro každý kdo může, ne každý ale ví, jak podpořit růst, jak se o ně starat a co je kontraproduktivní. Projděte si následující Top 11 toho, v čem podle odborníků děláme nejčastější přešlapy.

1. Kartáčujete?

Spousta z nás si hned řekne: Pravidelně kartáčovat vousy? Já si ani nevzpomenu, kdy jsem si kartáčoval vlasy. Pokud nejčastěji používáte jen dva vlastní hřebeny, levou a pravou ruku, neudělejte tu stejnou chybu s vašimy vousy. Pravidelná péče kartáčem či hřebenem je skutečně velmi důležitá. Zejména u plnovousů.

Nejenom že usměrníte růst vousů, ale stejně jako u vlasů se objevují lupy a ty pravidelným česáním mizí. A samozřejmě česáním distribuujete oleje, jak vousovou olejovou kosmetiku, kterou k česání přidáte, tak i ten váš přirozený tělesný olej, čímž hydratujete pokožku.

Odborník doporučuje pro kratší vous použít hřeben a na delší kartáč, ideálně z kančích štětin. I mustanga je třeba hřebelcovat.

2. Při častějším stříhání rostou vousy rychleji? Mýtus!

Je to právě naopak. Ukazuje se, že příliš časté holení může stěžovat rašení vousů a že růst vlasů je převážně otázka genetiky. Některé studie naznačují, že důležitou roli může hrát náš jídelníček.

Ale že častější holení a stříhání zapříčiní mohutnější růst, je vyvrácený nesmysl.

3. Vercajk na levačku

Nikdo nechce kvůli jakémukoli vybavení zastavovat byt nebo prodat ledvinu. A u zastřihovačů a holících strojků, kde výrobci nemají u cenovek limity, to platí dvojnásob. Ale u něčeho, co budete používat minimálně týdně, se šetřit nevyplatí.

Hlavními kameny úrazu jsou životnost baterie a kvalita břitů. Pokud musíte kupovat nové nože každého půl roku, nákup se docela prodraží. Při výběru se zaměřte na keramické nože, vydrží déle ostré. Rozsah délky zastřižení by měl být alespoň 1 až 18 mm a v popisu výrobku musí být vysloveně uvedeno, že je určený i pro vousy, ne jen na vlasový porost.

4. Příliš vysoká linie nad krkem

Počáteční obavou při nechávání se zarůst, je strach z pocitu neupravenosti a nečistého vzhledu. To často ústí v přehnanou péči, muži si vyholují krk a zarovnávají dolní linii těsně na spodek tváří. Tuto chybu dělá často například režisér George Lucas.

V tomto se nám osvědčilo dodržovat pravidlo U. Prostě si představíte od vašich uší linku kolmo směrem dolů, uzavírající tvar U, jako u řemínku přilby. Cokoli je pod touto hranicí oholit, cokoli je nad maximálně zastřihnout. Nikdy se neholte až k bradě. Na jižní frontě neustupovat!

5. Malá nebo přílišná péče o knír

Neuspořádaně vyhlížející knír může zničit jinak skvěle vypadající vousy. Je třeba se vyvarovat nedbalému zastřižení a zároveň se vyhnout přílišné ztrátě objemu knírku. Klíčovým slovem je tady plnost. Knír i brada musí působit vyváženě a mít stejnou plnost, bez ohledu na délku. Připravte se na to, že nebude možné použít stejnou zastřihávací metodu pro knír a zbytek vousu, je třeba vyzkoušet různé nástavce a způsoby stříhání, než budete mít knírek jako Ned Flanders.

6. Ani tráva neroste všude stejně

Při pohledu na vous skvělého Keanu Reevese je jasné, že se o něj stará sám a ne moc dobře. Na vině je fakt, že různé části vousů mají jiný objem a sílu a tím se zdá že rostou v každé oblasti jinak rychle. Pokud to necháte bez povšimnutí a krátíte vše na jedno brdo, můžete vypadat jako bezdomovec, nebo naopak jako teenager.

Podobně jako Arnold, který si při pravidelném pohledu do zrcadla všimnul, že některé svaly rostou rychleji než zbytek a tak si je rozdělil na skupiny a upravil trénink, si vy musíte rozdělit vousy na oblasti podle hustoty přírůstku. Tam kde se to hromadí musíte stříhat častěji nebo na kratší délku. Zkuste se řídit základním pravidlem, že tvar plnovousu by neměl zásadně měnit původní tvar obličeje.

7. Golfové hřiště nevybudujete za den

Trpělivost. Pěkný anglický trávníček nebo golfový pažit vyžaduje roky úprav, než rostou podle našich představ. Podle průzkumů je pro základní tvar potřeba počítat s dobou minimálně dva měsíce. Navíc je to velmi individuální, někomu pro plný porost stačí týden, někomu do plna nenaroste, i kdyby na tom závisel jeho holý život.

Bez značné známky trpělivosti to prostě nepůjde. Jsou mezi námi vousáči, kteří své porosty tvarovali k dokonalosti i 10 let.

8. Používání běžného šamponu

Použít na vaše vousy šampon na vlasy dává asi stejný smysl, jako namydlit si obličej kostkou mýdla na ruce. Zbaví vás to přírodních olejů a vysuší vousy i pleť. Koneckonců, to pod vousy je stále váš obličej a i když není vidět, je potřeba se o něj starat. Používejte výhradně přípravky určené na vousy od renomovaných výrobců. Pokud jsou vaše lícní kudrny jako drátky, rozhodně vyzkoušejte i speciální kondicionér, uvidíte ten rozdíl.

9. Pozor na fén!

Každé vousy schnou jinak rychle, ale vyvarujte se urychlení procesu za použití fénu. Po sprše je pro vousy a kůži největší zlo horký proud vzduchu. Vousy i pleť totiž dokonale vysuší.

Podle studie webu Zeus Beard lze fén doporučit pouze v případě, že zvolíte nejnižší teplotní stupeň, tedy bez ohřevu a foukáte z přiměřené vzdálenosti. Pouze tehdy jsou výsledky lepší než nechat vous prostě oschnout.

10. Musíte vědět, kdy přestat

Jak už bylo řečeno v bodě 7, trpělivost musí být vaše druhé jméno. Ale všeho moc škodí, některým z nás prostě bylo naděleno jinde a jak se říká, geny nevyčůráš.

Je potřeba zkoušet, experimentovat, ale také být připraveni si říct ne, tohle není pro mě. Jak ale poznat, kdy ještě věřit a kdy je čas hodit ručník do ringu? Zkuste pravidlo dvanácti týdnů. To říká, že pokud po třech měsících pěstění máte viditelná místa, kde se při pohledu pouhým okem dají vousy pohodlně spočítat, je čas si přiznat že Matuškovo charisma budete muset dosáhnout jiným způsobem.

Navíc vždycky můžete oholit jen část a zvolit variantu kozí bradky, pěstovat jenom knír jako onen fenomenální Španěl Salvador Dalí a tak dále.

11. A to nejdůležitější nakonec: Vždycky kontrolujte nastavení strojku!

Zdá se vám to jako vtip? Ne, jde o skutečně nejdůležitější radu ze všech, bohatě podpořenou praxí. Než zapnete váš strojek, musíte vždy zkontrolovat jeho nastavení! Nikdy nevíte, kdo naposledy rozhodil délku střihu, pak je poměrně jedno, jestli to byla vaše manželka, nebo šlo o náhodný dotyk. Ale medvědí fóra jsou plná vousatých bratří, kteří ztratili měsíce nebo roky růstu, protože si omylem střihli kus svých drahocenných vousů a museli zkrátit i zbytek kvůli kompenzaci.

Dvakrát měř, jednou řež.

Vašim vousům zdar!

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.