Váš nos přechytračí rýmu

leden

4

2017

Váš nos přechytračí rýmu

| 2017-01-04T12:25:18+00:00 4. leden 2017 | #věda |

Váš nos přechytračí rýmu

Ucpaný nos naštve vždycky. Proč je ovšem jedna nosní dírka, vždy ucpanější než ta druhá? Není to pouze představivost. Stojí za tím věda. V našem těle se odehrává i takzvaný nosní cyklus. Je to proces, kdy se naše nozdry střídají v nasávání vzduchu.

Proč je jedna nosní dírka ucpanější, než ta druhá?

Na obou stranách našeho nosu jsou struktury, které jsou zodpovědné za oteplování a zvlhčování nasávaného vzduchu před tím, než se dostane do plic. Tím mají plíce zajištěnou ochranu před suchým vzduchem a následnou podrážděností. Celý proces je poměrně náročný, ovšem jako vše, co se v našem těle děje. Aby byl celý proces efektivnější, tak se vzduch nasává vždy více jednou stranou, aniž bychom o tom věděli. V jedné nosní dírce se zvýší průtok krve, která ohřívá nasávaný vzduch. Tím, ale také dojde k nabobtnání struktury a zmenší se celkový průměr dírky, pro nasávání vzduchu. A dokud nemáme rýmu, alergii nebo infekci, tak o tom ani nevíme. Právě když jsme nemocní, tak se průtok krve do nosní dírky ještě zvětší, což vyvolá větší otok a větší produkci hlenu v nosní oblasti. Z toho důvodu je náš nos na jedné straně vždy ucpanější, než na té druhé.

Jak léčit ucpaný nos?

Funkci nosního cyklu nejde vypnout. Když jste nemocní, tak budete mít vždy jednu nosní dírku ucpanější, než tu druhou. Polovina cyklu trvá přibližně 90 minut až 4 hodiny. Po té se vždy nosní dírky „přepnou“ a ucítíte úlevu. Bohužel po chvíli zase ucítíte plnou druhou nosní dírku. Nejlepším řešením podle odborníků, je zmírnit celkové přetížení nosu. Například párou v horké sprše, zvlhčovačem vzduchu, apod. Dobré je také používat solný nosní sprej, který Vám pomůže vypláchnout přebytečné hleny z Vašeho nosu.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.