Van Goghův revolver a další VIP bizarnosti, co se prodaly na aukcích

červen

21

2019

Van Goghův revolver a další VIP bizarnosti, co se prodaly na aukcích

| 2019-06-21T10:57:07+00:0021. červen 2019 | #Aukce#bizár#VIP |

Možná vám neunikla zpráva, že před pár dny byl vydražen revolver, kterým zpečetil svůj odchod ze světa génius impresionismu Vincent van Gogh. Ale není to jediná podivnost od známé osobnosti, kterou někdo toužil vlastnit.

Rezavý a zrzavý

Částka za prodej rezavého revolveru asi třikrát přesáhla odhadní cenu, což je zvláštní, protože o pravosti zbraně panují oprávněné pochybnosti. Revolver byl nalezen místním farmářem v roce 1965 v blízkosti obce, kde van Gogh strávil poslední dny. Zbraň má zhruba správné stáří a používala kulky stejné ráže jako ta, co zabila van Gogha. To jsou ale tak všechna pojítka.

V létě 1890, 6. července se ztrápený holandský umělec vydal do pole poblíž Auvers-sur-Oise, vesnice na sever od Paříže, a střelil se do hrudi. Toť vše co o umělcovi smrti víme. Snad ještě to, že kapesní revolver měl jen menší sílu a van Goghovi trvalo několik dní, než zemřel na následky smrtelného zranění. Podrobnějšího nevíme nic a proto výše vítězného příhozu, 183.000 dolarů, docela zarazila.

Decentní zátiší s kvérem na aukci pořádané společností Drouot

Po více než sedmi desetiletích byla zmíněným farmářem nalezena zkorodovaná zbraň v poli za zámkem, kde se Vincent zdržoval. Analytici určili, že pistole byla v zemi 50 až 80 let. Ale žádný přímý důkaz spojující revolver s jeho sebevraždou prostě neexistuje. Jenže takový předmět je lákadlem pro zvědavce, a tak byla zbraň dlouho vystavována ve Van Goghově muzeu v Amsterdamu.

Aukce byla kritizována van Goghovým institutem, který dohlíží na umělcův odkaz. "Nic nenasvědčuje tomu, že pozůstatky zbraně jsou formálně spojeny se smrtí van Gogha," uvedl institut ve svém prohlášení, v němž lituje "komercializace tragédie, která si zasluhuje větší respekt".

To prohlášení je sice pravdivé, ale my víme že ve světě dražení bizarností spojených s celebritami neexistuje žádná hranice.

Kadeře a kadeřníci

Jednou z nejtradičnějších aukčních komodit patřících celebritám jsou jejich vlasy. Za vysoké částky se prodaly vlasy Johna Lennona, Johna F Kennedyho a dokonce Che Guevary, které prodal bývalý zaměstnanec CIA. Sběratelskou raritou jsou ale určitě ikonické copy Willieho Nelsona.

Vlasy mladého Willieho Nelsona, vítr není součástí balení. Foto: Guernsey's Auction

Tento Snoop Dogg country hudby věnoval svůj marihuanou načichlý porost ještě než stačil zešedivět svému parťákovi Waylonu Jenningsovi a na dražbě jeho pozůstalosti vynesly 37.000 $. Vede ale samozřejmě král, Elvis Presley. Ukázalo se, že jeho kadeřník sbíral jeho lokny po celé roky a proměnil je na malé jmění v aukci v roce 2002. Prodáno za 115.000 dolarů.

Vítr fouká nahoru

Všichni víme, jaké šaty, spolu s dobře umístěným poryvem větru vedoucího z metra, vystřelily Marilyn Monroe do stratosféry celebrit a do role šéfky všech sex-symbolů.

Paní ať se vám to nerozpáře, jednou za to koupíte v Praze byt

Její kolegyně, Debbie Reynoldsová, známá z filmu Zpívání v dešti, za dobu strávenou ve filmovém průmyslu nasbírala obrovské množství kostýmů ze zlatého období Hollywoodu a získala také tyto ikonické šaty. Dlouhou dobu byly v Debbienině muzeu v Las Vegas, pak byl na Debbie podán konkurs, který neměl s filmem nic společného, věci šly do dražby a šatky vynesly neskutečných 4,600.000 dolarů.

#nofilter

Norma Jean, jak se Marilyn původně jmenovala, by si ale nevysloužila místo v naší přehlídce podivností tímto kusem hadru. To skutečně zajímavé jsou rentgenové snímky jejího hrudníku z roku 1954, jež si z lasvegaské aukce konané v roce 2010 někdo odnesl za solidních 45.000 USD. Těžko říct, kam si je v bytě pověsil, ale rozhodně může návštěvám tvrdit, že má fotky Marilyn bez make-upu.

Prý kouřila. Foto: Julien's Auctions

Brouci mají zuby?

Chtěli byste vlastnit vykotlaný zub Johna Lennona? Třeba ještě bude šance, jeden se prodal před pár lety. John věnoval svůj zub jen tak mezi řečí své hospodyni, která byla velkou fanynkou Beatles. Předal jí ho jako zoubkové víle v kuchyni po návratu od zubaře, který mu jej předtím vytrhnul.

"Kup si za to něco na zub", aneb nejzajímavější spropitné v historii. Foto: Omega Auctions

Na DNA testy je zub ale příliš křehký, přesto se odborníci shodují že v tomto případě dokazování nebude nutné, historie tohoto suvenýru je hodnověrná. Prodáno v roce 2011 za 31.200 dolarů a vítěz aukce ztrácí nálepku podivína až ve chvíli, kdy se ukáže, že je to kanadský zubař, co jej touží mít ve své sbírce, ve které už má třeba dentální otisky Elvise Presleyho. Škoda, že si to dentista pokazil, když se nechal slyšet, že chce zub zcela vážně využít k naklonování Johna. Což je story sama pro sebe, ale shrňme to tak, že Johnův syn Sean Lennon a Yoko Ono nebyli nápadem nadšení.

Něco jsem vám vyrobil

Těžko soudit, jestli je větší bizár zkažený zub brouka nebo močový kámen kapitána kosmické lodi. Každopádně na dobročinnou aukci věnoval původní kapitán Kirk William Shattner něco, co vytvořil sám. Nejedná se ale o výrobek přímo vlastnoruční, byl to totiž ledvinový kámen, vydražil se za 25.000 dolarů.

Tenhle šutrák mám z míst, kam se dosud žádný člověk nevydal. Foto: Heinz Ruckemann

Čestné zmínky musíme udělat i o méně bizarních předmětech, co se dobře prodaly, jako snubní prsten střelce Lee Harvey Oswalda, který zavraždil US prezidenta John F. Kennedyho (118.000 $), nedokouřený doutník Winstona Churchilla (12.000 $) a sběratelským snem je jistě i jeho zubní protéza, se kterou oznámil konec druhé světové války (19.300 $).

Bomby a bombarďáky

Tohle je ale lahůdka. Hitlerova milenka a později paní Hitlerová má také svoje želízko v ohni. Věci točící se kolem nacismu a Třetí říše na většinu aukcí nemají přístup, tohle ale byla výjimka. Pradélko Evy Braunové bylo osvobozeno (čti ukradeno) americkým vojákem z Hitlerova bavorského sídla a kupující za něj zaplatil přes osmdesát tisíc korun.

Nur rušofa to muše pit...

Prošlý dortík

Máte chuť na něco sladkého? Plátek odleželého královského svatebního dortu ze sňatku prince Philipa a stále současné panovnice Alžběty II měl ale už v době prodeje 68 let po záruce, přesto se prodal zhruba za 20.000 korun. Řez ovocného svatebního dortu je stále v původním balení v originální výslužkové krabičce a krájel se mečem. Dortík je údajně stále poživatelný kvůli svému vysokému obsahu alkoholu.

mňamdo... a nebo radši ne.

Tento téměř třímetrový dort královského páru byl přezdíván deseti-tisícimílový, kvůli vzdálenosti co urazily jeho ingredience. Ty byly dováženy do Velké Británie i z Jižní Afriky nebo Austrálie.

Zkuste zamrazit kousek vašeho příštího krtkova dortu, možná tím založíte dětem stavební spoření. Pokud ho dříve nesní.

 

Images by Alysa Salzberg and Charles Platiau

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.