5 nejhorších suplementů pro růst svalů. Tohle nefunguje!

únor

13

2023

5 nejhorších suplementů pro růst svalů. Tohle nefunguje!

| 2023-02-13T00:06:07+00:0013. únor 2023 | #gym#suplementy |

V době internetové reklamy se stačí podívat na pár fitness videí a už se z reklam dozvídáme, co všechno našemu tělu chybí a že by nám mohly svaly růst mnohem rychleji kdybychom koupili dobré supláče. Samozřejmě že spousta z nich jsou jen vyhozené peníze, ale přesto jsou ve světě fitness a kulturistiky velmi rozšířené. S pomocí experta ukážeme na ty, za které utrácíme zbytečně.

Jeff Nippard je profesionální naturální kulturista a fitness trenér, který na svém kanálu na YouTube sdílí tipy a tréninkové programy. Posvítil si už na spoustu doplňků stravy, zejména na ty, které nejsou podloženy vědeckými důkazy. Tady je 5 nejhorších:

Testosteron Boostery

T-boostery jsou poměrně populární doplněk. Ale velmi často ani nevíte co berete. Studie z roku 2020 analyzovala 5 nejprodávanějších testosteronových boosterů na Amazonu a hned první zjištění bylo, že tři z nich neuváděly ani správné dávkování a přesné složení.

A ty, které rozpis složení měly, polovina jejich účinných látek měla nulové studie na lidech, které by potvrdily pozitivní vliv na růst svalů. Jinými slovy, daleko větší službu si v oblasti hladiny testosteronu uděláte pravidelným cvičením, spánkem a stravou. Pokud už sáhnete po suplementu, zkuste starý dobrý kotvičník, neboli Tribulus, alespoň 1000 mg denně.

Turkesteron

Turkesteron je jedním z nejnovějších doplňků dostupných na trhu. Stručně řečeno, turkesteron je pro zvířata to, co testosteron je pro lidi, takže mnoho lidí předpokládá (včetně vědců), že konzumace turkesteronu by mohl pomoci vybudovat více svalů. Ale problém je že neexistuje studie, která by prokázala jeho přínosy, a u těchto produktů existují vážné problémy s kontrolou kvality. Vyhozené peníze.

BCAA

Bécéáčka že by nefungovaly? To není přesné, fungují, ale je v tom háček. BCAA jsou jak známo doplňky stravy s leucinem, izoleucinem a valinem. Užívání těchto tří však není pro budování svalů samo o sobě využitelné, protože ve skutečnosti potřebujete všech 9 esenciálních aminokyselin a to na lačno, abyste to mělo na svaly efekt. "Takže užívat leucin bez všech ostatních esenciálních aminokyselin by bylo jako otočit klíčkem od auta bez benzínu," říká Nippard. Klidně si ale řekněme že většina aminokyselin vám bohatě stačí z pestré stravy, pokud zrovna nejste profesionální atlet.

Spalovače tuků

Spalovače neboli fat-burnery tvrdí, že spálí vaše tuky tím, například tím že vás donutí jíst méně, nebo zvýší váš kalorický výdej. Ve skutečnosti se tak neděje. Nedávná analýza konstatovala, že celkově nic nenasvědčuje tomu, že by zařazení spalovačů tuků a termogenních doplňků stravy bylo nějak účinnější než cvičení nebo kombinace stravy a cvičení. A zdravý jídelníček a pohyb je stejně základ jakékoliv fitness cíle, zbytečně tak budete utrácet a házet do sebe chemii.

Beta-alanin

Proč je beta-alanin na seznamu nejhorších doplňků stravy, i když ho mraky lidí užívají pro růst svalů? Beta-alanin funguje, ale ne pro typický silový trénink. Pomáhá lidem vydržet déle na tlaková cvičení, což na papíře zní skvěle, ale jen pokud cvičíte na více opakování. Pokud cvičíte krátké série (8-12), pak beta-alanin nemá žádný účinek.

Studie ukázala, že beta-alanin funguje u cviků trvajících 1-4 minuty a neprojeví se u cviků trvajících méně než 60 sekund. Stručně řečeno, u sérií pod 20 nebo 30 opakování nebude mít suplementace beta-alaninem žádný přínos.

Pokud tedy má smysl něco suplementovat, je to především syrovátkový protein, pokud děláte silové cvičení několikrát týdně tak i kreatin, pak samozřejmě některé vitamíny jako céčko a déčko, b-komplex, možná některé minerály jako železo a zinek, volitelně adaptogeny a určitě probitika. Tam byl efekt potvrzen, u spousty jiných supláčů jde jen o vyhozené peníze.

 
Images by Total Shape, Ri Butov, Pete Linforth, Steve Buissinne, David Mark , Total Shape, Taco Fleur and moakets from Pixabay 
Source: BOXROX, Jeff Nippard

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.