TOP 5 nejnebezpečnějších silnic na světě

říjen

12

2022

TOP 5 nejnebezpečnějších silnic na světě

| 2022-10-12T06:07:26+00:0012. říjen 2022 | #cestování#světáci#TOP 5 |

Passo dello Stelvio - Itálie

Tento známý průsmyk se nachází na nejvyšší hoře východoitalských Alp a spojuje Valtellinu s údolím Adige a Meranem. 60 ostrých zatáček, je otevřen obvykle od června do září a může být uzavřen vždy, pokud přijdou nečekané sněhové přeháňky. Silnice na prudkých svazích je velmi úzká a nechybí zde ani množství jednosměrných tunelů, z nichž mnohé jsou do skal ručně vysekané. Kupodivu tady nedochází k vyššímu množství smrtelných nehod. Pochopitelně se tady natáčel i Top Gear ještě s Clarksonem, který o průsmyku prohlásil, že je jako "15 mil asfaltových špaget namotaných na Alpy".

Dálnice Jamese Daltona - Aljaška

Tato 666 km dlouhá silnice je téměř celá pokryta štěrkem. Pro kamioňáky lahůdka. Vede mezi stromy podél aljašského ropovodu. Pokud nemáte vozidlo s pohonem obou náprav a náhradní pneumatiky, chce to silnou odvahu tuto silnici použít, zejména pokud jedete sami. Byla také uvedena v pořadu BBC Nejnebezpečnější silnice světa a byl to doslova první díl. V zimě je to jenom pro profíky. Nejdelší úsek mezi dvěma čerpacími stanicemi měří přes 400 km a je to nejdelší úsek silnice v Americe bez benzinky.

Dálnice Lena - Rusko

Dálnice Lena nebo také Amursko-jakuťská dálnice je silnice spojující Jakutsk s koridorem Transsibiřské magistrály. Ačkoli se jedná o federální dálnici, až do roku 2014 to byla jen polní cesta. Když v zimě zmrzla, byl na ní výborný povrch a povolená rychlost byla 70 kilometrů za hodinu, ale v létě se však při jakémkoli výraznějším dešti silnice měnila v nesjízdné bláto, do kterého zapadlo nejedno menší vozidlo až po střechu. Jsou tu známy případy únosů a okradení. Ale to se č\sto týká i jiných ruských federálních dálnic a silnic.

Tunel Guoliang - Čína

Ani ne tak silnice, ale její tunel. Tunel Guoliang v Číně je na extrémně strmé hoře. Za svou existenci vděčí hrstce vesničanů, kteří v 70. letech 20. století vytesali do pohoří Taihang a mnoho z nich za to zaplatilo životem. Ačkoli se oblast stala oblíbenou mezi turisty, tunel stále postrádá bezpečnostní prvky a osvětlení, takže řidiči vjíždí na vlastní nebezpečí. Místní obyvatelé o něm nyní mluví jako o cestě, která nesnese chyby.

Cesta smrti - Bolívie

Severní silnice je dlouhá 69 km, která se táhne z La Pazu, hlavního města Bolívie, do oblasti Amazonie, je známá jako "silnice smrti". Silnice, na níž každoročně přijde o život 200-300 lidí, má oficiální titul nejnebezpečnější silnice na světě. Je široká pouze 3 metry a jezdí po ní nákladní automobily, autobusy i cyklisté. Je bez jakýchkoli svodidel, extrémní oblaka prachu v létě a mlha po celý rok často snižuje viditelnost téměř na nulu. A to se nebavíme o deštích v zimních měsících, které často odplavují části silnice. Kupodivu je stále velkou turistickou atrakcí.

 

Images by yatraveltw, FindLocalTrips, E. Kaspersky, British Broadcasting Corporation

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.