TOP 10 svatebních rituálů z celého světa. Slušnej bizár!

září

25

2023

TOP 10 svatebních rituálů z celého světa. Slušnej bizár!

| 2023-09-25T07:03:29+00:0025. září 2023 | #lifestyle#zajímavosti#ať neumřem blbí#sobáš |

Zdá se vám rozbíjení talíře a svazování ubrusem ujeté? Koukněte na TOP 10 zvyků z jiných zemí, ať oceníte ten klídek a smrádek, co doma máme.

1. Černění nevěsty a ženicha (Skotsko)

Umíte si představit, že vás před vaším velkým dnem zmažou bahnem, zkaženými vejci nebo polejou prošlým mlékem? Ve Skotsku přesně tohle některé páry snášejí při zvyku známém jako "blackening". Přátelé a rodina s radostí házejí bahno a vejce na nastávající pár, což má symbolizovat jejich odolnost a připravenost čelit společně výzvám. Dá se přidat peří, šlehačka, cokoliv co se hodí. Tento zvyk znají i v Severním Irsku. Snad si dávají pozor na blackface.

2. Plivání na nevěstu (národ Masajů, Keňa)

Zatímco plivání je obecně považováno za nechutné, v masajském národě je to znamení požehnání. Když se nevěsta připravuje na život s manželem, její otec jí pěkně flusne na hlavu a na hruď a popřeje jí tak prosperitu a štěstí na manželské cestě. Hodí se dodat, že masajské nevěsty mívají kolem 13 až 16 let. Tak tfuj-tajksl vespolek!

3. Mlácení ženicha zdechlou rybou (Jižní Korea)

Má jít o zábavnou zkoušku odolnosti, kde jsou ženichovy nohy svázány k sobě a lehce zmláceny dřevenými laťkami nebo rybami. Kromě toho že se u toho všichni docela nasmějí, je cíl v tom, že podle tradice tento rituál pomáhá posílit charakter ženicha a připravuje ho na budoucí těžkosti manželství. Probíhá většinou do chvíle, než jeho budoucí tchýně bijce vyplatí.

4. Únos nevěsty (Kyrgyzstán)

Únos se dělá i u nás, ale tohle má jiný průběh. Poněkud kontroverzní rituál únosu nevěsty (Ala kachú) spočívá v tom, že sám muž před svatbou unese svou vytouženou nevěstu. Ačkoli je dnes tento rituál převážně symbolický a předem domluvený, stále vyvolává diskuse, protože odkazuje na doby, kdy se ženy opravdu unášely proti své vůli.

5. Šarivari (Francie)

Strach ze svatební noci dostává ve Francii zcela nový význam. Přátelé a rodina novomanželů se totiž shromáždí přímo před pokojem nebo domem novomanželů a vytvářejí kakofonii zvuků za použití hrnců, pánví a hlasitých písní, což má být hlučná připomínka toho, jakou má okolní komunita radost z nového svazku. Od páru se pak očekává že jim donesou pití a jde o rituál známý od středověku. Podobný zvyk mají i v Dánsku.

6. Krádež bot (Indie)

Indické svatby jsou barevné, živé a plné hravých her. Jedna taková hra spočívá v tom, že se rodina nevěsty snaží během obřadu šlohnout ženichovi boty. Nervou mu je ale z nohy, on se zuje sám před cestou k oltáři, jak to vyžadují jihoasijské zvyky. Pokud se jim to podaří, musí ženich zaplatit výkupné, aby je získal zpět, což podporuje spojení obou rodin. Říká se tomu Joota Chupai.

7. Rozdupnutí skleničky (židovské svatby)

Uprostřed radosti a slavnosti židovský ženich šlápne na (zabalenou) sklenici a rozdupne ji. Tento čin slouží jako připomínka křehkosti života a historického smutku ze zničení Chrámu v Jeruzalémě. Teprve po destrukci se můžou novomanžel políbit. Na ortodoxních židovských svatbách se ženich a nevěsta po dupnutí objímají a hosté vytvoří kolem novomanželů houf veselí.

8. Dětský pochod uličkou (Filipíny)

Před slavnostním vstupem nevěsty projdou uličkou dvě malé děti, které symbolizují pár v jejich mládí. Tento dojemný rituál symbolizuje růst páru a cestu, kterou podnikli, aby dosáhli této významné události. Jedno oko babiček nezůstane suché.

9. Líbání na cinkání sklenic (Skandinávie)

Pokud svatební hosté chtějí, aby se ženich a nevěsta políbili, stačí jim cinknout skleničkami s vínem, nebo vidličkou nebo nožem o sebe. Na tento signál se nevěsta a ženich postaví na židle a políbí se. V Norsku mají stejný zvyk, obohacený tím, že pokud hosté dupou nohama, nevěsta a ženich se musí políbit pod stolem.

10. Všichni svatebčané olíbají nevěstu (Švédsko)

A další líbací rituál ze severu. Pokud ženich během svatebních oslav opustí místnost, všichni muži se postaví do řady, aby políbili nevěstu, a pokud se nevěsta omluví na toaletu, všechny dámy se postaví do řady, aby políbily ženicha. Tady už si člověk nemůže v klidu dejít ani na záchod.

 

Images by Celebrant Training Scotland, Warm Sea Sand Galu Beach, Offstandard Studios, RAMIT BATRA, Angels Music LLC, 2 BRIDES PHOTOGRAPHY, JAMIE DUNN PHOTOGRAPHY

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.