Chytré hodinky a tetování? Pozor, kérka ovlivňuje senzory!

leden

31

2023

Chytré hodinky a tetování? Pozor, kérka ovlivňuje senzory!

| 2023-01-31T06:16:12+00:0031. leden 2023 | #technika#technologie#gadget#Apple |

Pokud máte tetování a zároveň jste si oblíbili nositelné technologie, je dobré zvážit všechny faktory, ještě než sáhnete do peněženky.

Pravdou totiž je, že tetování a nositelnosti nejdou vždycky dohromady. Jak popsal server The Verge, na sociálních sítích lze narazit na příspěvky uživatelů s tetováním, kde uživatelé píší že jejich zařízení nefunguje správně, pokud tedy vůbec funguje. Například v případě hodinek Apple Watch může tetování prokazatelně narušovat detekci zápěstí, takže zařízení nedokáže rozpoznat, že je máte skutečně na ruce.

Je to proto, že většina nositelných zařízení na zápěstí se spoléhá na fotopletysmografické (PPG) senzory. Tyto optické snímače fungují tak, že prostě svítí do kůže a podle množství odraženého světla zpět určují různé biometrické údaje. Je to elegantní, neinvazivní způsob, jak sledovat zdravotní ukazatele, ale je ve své podstatě nedokonalý. Pokud si vzpomenete na hodiny přírodopisu nebo fyziky na základní škole, světlejší barvy odrážejí více světla, zatímco tmavší barvy ho pohlcují. Proto mohou být tyto PPG senzory zmateny lidmi s tmavším odstínem pleti nebo velkým množstvím tetovacího inkoustu.

Dá se to ovlivnit? Nepotěšíme vás, ale v současné době jediným způsobem jak zaručit že nositelné zařízení na zápěstí bude fungovat tak, jak má, je prostě si nenechat tetovat zápěstí.

Na Redditu se ale objevil hack, který má údajně pomoci. Lidé s tetovaným zápěstím si kupují na Amazonu epoxidové nálepky (hledejte epoxy bottlecap stickers) a ty lepí na snímače. Pokud mají vaše hodinky problémy s monitorováním srdečního tepu a sledováním tréninku, určitě je zkuste. Ovšem pokud máte Samsung Galaxy Watch 4 a 5, tam se zjistilo že nálepky naopak některé senzory blokují.

Pokud ale na tetovaném zápěstí trváte a měnění nálepek není pro vás, řešení tu je: Jsou to sportovcům známé hrudní pásy, například Polar H10 nebo Garmin HRM-Dual (oba kolem 1.800 Kč). A klidně mějte potetovaný celý hrudník. Na rozdíl od chytrých hodinek a fitness trackerů nepoužívají totiž hrudní pásy optické snímače, ale elektrody jako EKG.

Ano, jsou možná méně pohodlné, zvláště u žen se s podprsenkou často nekamarádí. Ale zato jsou mnohem přesnější než jakékoliv hodinky.

A pokud nemáte potetovaných i všech 10 prstů, zkuste Oura Ring. Tento populární prsten je sice zaměřen spíše na sledování spánku a regenerace, ale nové typy umí i srdeční tep, monitorování kyslíku v krvi a sledování menstruace. Nevýhodou je ovšem cena kolem 8 až10.000 Kč a nutnost ještě platit předplatné 6 dolarů měsíčně.

Takže pokud jste tetovaní a máte s Apple watch nebo i jinými značkami potíže, nemusí to být vadný kus, ale je to použitou technologií. Žádné z námi nabízených řešení není stoprocentně dokonalé, ale jak již bylo zmíněno, snímače PPG, které tato elektronika využívá, nejsou také dokonalé už ze své podstaty. Tmavé barvy prostě neodrážejí dobře světlo, to je fyzika, tu nevochčiješ.

 

Images by Reddit Inc., Garmin International Ltd., Oura Health Ltd., MacRumors.com, LLC.
Source: The Verge

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.