Souboj jako řešení soudní pře o děti. Američan požádal o zkoušku bojem se samurajskými meči

leden

18

2020

Souboj jako řešení soudní pře o děti. Američan požádal o zkoušku bojem se samurajskými meči

| 2020-01-18T01:02:42+00:0018. leden 2020 | #GoT#battle |

Soudní souboj skvěle fungoval ve Hře o trůny, tak proč ne v Kansasu? Čtyřicetiletý Američan David Ostrom požádal okresní soud v Iowě, aby vyhověl jeho návrhu na zkoušku bojem proti jeho bývalé manželce Harlan, která mu upírá práva vídat se s jejich dvěma dětmi.

David podal žádost, aby mu soudce udělil povolení utkat se s jeho ex, nebo zastupujícím bojovníkem podle jejího výběru na bojišti, kde David poté doslova "bude moci vypustit duše z jejich tělesných schránek." David zároveň navrhl, aby si jeho bývalá zvolila svého právníka Matthew Hudsona jako svého šampiona.

Jako svůj podpůrný argument uvedl, že u britského soudu se tato metoda dala zvolit ještě v roce 1818 a "do dnešního dne nebyl proces soudního souboje nikdy ve Spojených státech výslovně zakázán ani právně omezen." David dokonce požádal soud o poskytnutí lhůty 12 týdnů, aby si za tím účelem mohl opatřit nebo ukovat samurajské meče katana nebo kratší wakizashi. 

Dave sám nemá v šermu a boji s mečem žádnou zkušenost, přesto jej frustrace ze soudních tahanic se svou ex dovedla k tomuto návrhu. Doplnil ale, že by se k duelu případně mohly použít cvičné, tupé meče, nebo by se jedna ze stran mohla vzdáti či kapitulovat. Právník jeho bývalky nápadem bohužel nadšený není. Když se pak novináři dotazovali Davida, zda to myslí skutečně vážně, odpověděl: "Pokud je pan Hudson ochotnej do toho jít, utkám se s ním. Ale nemyslím si, že na to má koule."

Žádost o souboj s mečem na smrt ale Davidovi u okresního soudu neprošla. Podle odůvodnění soudu ovšem ne proto, že je soudní souboj nepřípustný, ale protože David Ostrom o to nepožádal správnou cestou.

Zkouška bojem ovšem skutečně existovala, používala se i u nás a měla původ v germánském právu. Soudní souboj fungoval zkrátka jako důkazní prostředek při soudním řízení a byl založen na tom, že Bůh nenechá prohrát bojovníka, na jehož straně je pravda. Objektivně slabší soupeř, typicky nezletilý nebo žena, si pak mohli zvolit svého zástupce, který je v boji nahradil, přesně jako to udělal Tyrion Lannister ve Hře o trůny. U nás byl soudní souboj naposledy použit u zemského soudu v Brně roku 1549.

 

Images by HBO, Home Box Office, Inc.

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.