Kdo byl skutečný zabiják, který inspiroval Psycho, Texaský masakr i Mlčení jehňátek?

listopad

20

2019

Kdo byl skutečný zabiják, který inspiroval Psycho, Texaský masakr i Mlčení jehňátek?

| 2019-11-20T01:04:09+00:0020. listopad 2019 | #zimomriavky speciál |

Možná nevíte, že mentálně narušený vrah z Texaského masakru, který si ušil masku z částí jiných těl, nebyl bohužel pouhou hollywoodskou fikcí. Jako předloha posloužil skutečný šílenec Ed Gein, jenž se stal inspirací zčásti také pro Psycho a Mlčení jehňátek. I když celou řadu detailů vynecháváme, je tento článek pouze pro silné povahy. Jde o jeden z mála případů, kde jsou filmy jen slabým odvarem skutečných skutků jednoho zločince.

VAROVÁNÍ: NÁSLEDUJÍCÍ SNÍMKY JSOU DRASTICKÉ

Gain sice nevyrůstal v Texasu, ale v Plainfieldu ve Wisconsinu a už jako plaché dítě jevil známky vyšinutosti. Částečně ovšem kvůli tomu, jak s ním a jeho bratrem zacházela jeho matka: Nikdy se nesměli vzdálit na krok od jejich farmy, kde jim fanatická matka kázala z Bible a vtloukala jim do hlavy, jak je svět venku esencí čistého zla. Za pokusy přátelit se s jinými dětmi matka chlapce trestala a otec se na výchově příliš nepodílel, propadl alkoholismu a brzy zemřel. Ale vzhledem k tomu, že jedním z jeho povolání bylo koželužnictví, přeci jen Eda patrně v něčem ovlivnil, protože ten později v konzervaci a zpracování kůží poměrně vynikl.

Když bylo Geinovi 38 let, jeho bratr zemřel za podezřelých okolností během pálení trávy. Jeho zmizení oznámil policii sám Ed a kupodivu dovedl policisty najisto přímo k jeho ohořelému tělu v místním lese. Krátce nato Edova matka dostala infakrt a ochrnula na polovinu těla. Edovým smyslem života se stalo uspokojovat matčiny potřeby, ale neužil si toho příliš dlouho, po druhém infaktu zemřela. A to byla chvíle, kdy Edova mysl definitivně sjela mimo trať. Pokoje, které v jejich domě jeho matka užívala nejčastěji, zachoval Ed v nedotčeném stavu jako svatyni.

V následujících deseti letech už nic nebránilo Geinovi přeměnit zbytek farmy na dům hrůzy z jeho zvrácených snů, kde jsou židle potaženy lidskou kůží a šňůry od rolety jsou namísto plastové koncovky zakončeny odřezanými rty.

Porovnejte, v jakém stavu nalezli místnosti, které obýval Ed a pokoj jeho deset let mrtvé matky

V okolí docházelo k záhadným zmizením a Ed byl již delší dobu v hledáčku místní policie, ale teprve když v roce 1957 zmizela majitelka místního železářství a důkazy vedly na Gainovu farmu, mohla policie vtrhnout do Geinova domu. To, co tam našli, šokovalo i ty nejotrlejší vyšetřovatele. Nejen že objevili dekapitované tělo majitelky železářství zavěšené jako ulovenou zvěř, ale také desítky dalších částí lidských těl zpracovaných na nejrůznější způsoby.

Na sloupcích jeho postele byly napíchnuty lebky, kuchyňské náčiní bylo vyrobeno z kostí a dokonce nábytek jako jsou židle a koš na odpadky byly vyrobeny z lidské kůže. Našli také leginy vyrobené z lidské kůže, masky sešité z lidských tváří, dokonce i stínítko na lampu vyrobené z celého obličeje a navrch opasek sešitý z ženských bradavek.

Časem se seznam věcí nalezených na Geinově farmě stal předmětem lidové tvořivosti a řada zdrojů uvádí i smyšlené nálezy, ale skutečně se našly desítky výrobků z lidských těl jako rukavice, vesta z kůže i s prsy a nespočet dalších instalací, které zajistily policistům bezesné noci po řadu let. Kdo by také dokázal bez následků přejít nález sbírky nehtů, čtyř nosů a zachovalých genitálií devíti různých žen.

Rukavice z lidské kůže. Nelze popřít, že v mumifikaci a koželužnictví dosáhl pokročilé úrovně

Neuvěřitelný opasek z bradavek překonává veškerou lidskou představivost

Prokázány mu nakonec byly ale jen dvě vraždy, vedle zmíněné dámy z železářství šlo ještě o majitelku blízké hospody, obě věkem i vzhledem podobné jeho matce. Počet jeho obětí je ale patrně mnohem vyšší. O částech ostaních těl, také ženských, Gein tvrdil, že je vyhrabal na místním hřbitově. Což ovšem nebyla úplná lež, protože noční drancování hrobů a márnic byl jeho skutečný koníček. Gein také policii přiznal, že v maskách a oblecích z lidské kůže vycházel v noci ven z domu a křepčil ve svitu měsíce.

Židle s potahem z lidské kůže

Jako motiv označil takzvaný Plainfieldský řezník při vyšetřování svoji matku. Uvedl že poté, co jeho matka zemřela, začal vytvářet "ženský oblek" z lidských částí, aby se do něj mohl vsoukat mohl se stát ženou, svou matkou. Uvedl také, že nabyl přesvědčení, že má moc přivést ji zpět mezi živé. Soud naznal, že Eda nelze soudit jako příčetného a místo trestu smrti nařídil ústavní léčbu. Jeho dům byl srovnán se zemí, aby se nemohl stát turistickou atrakcí. Gain zemřel na rakovinu na uzavřeném nemocničním oddělení.

Jde o jeden z mála případů, kdy byly filmy daleko, daleko mírnější, než šílená skutečnost. 

Zatčení. Šerif Art Schley a jeho zástupce Leon "Specks" Murty (v klobouku), eskortují Eda Geina

Policie převáží do laborky nasbírané důkazy a ostatky z nejméně deseti lidských těl. Byly mezi nimi i 15leté dívky

Images by Wisconsin Historical Society, Frank Scherschel

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.