Run flat

duben

6

2016

Run flat

| 2016-04-06T14:17:39+00:00 6. duben 2016 | |

Run flat

Pneumatiky Run Flat

Neřešit defekty a dojet do cíle. Nebo alespoň do servisu. Dojezdové pneumatiky RunFlat jsou schopné provozu i při ztrátě tlaku. Můžete s nimi jet až osmdesátikilometrovou rychlostí, aniž byste ohrozili bezpečnost sebe i ostatních. Jak to funguje? Princip RunFlat spočívá ve vyztužení bočnic pneumatik. Defekt, který je pro ostatní typy pneumatik likvidační, zvládají „runflatky“ s přehledem. Pokud běžná pneumatika ztratí tlak, jednoduše se tíhou vozidla zbortí. Patky pláště se pak svezou z ráfku nebo prorazí bočnice. Více než několik kilometrů jízdy takto poničená běžná pneumatika nezvládne bez opravy nebo kompletní výměny. Zpevněné pneumatiky RunFlat zůstanou na ráfku i při úplné ztrátě vzduchu a váhu vozidla bez problémů udrží. Sníženou rychlostí jsou schopné pokračovat v jízdě i několik desítek kilometrů. V klidu tak dojedete do servisu. Výrobci pneumatik varují před alternativními způsoby opravy . Ta v domácích podmínkách není možná. Jak poznám defekt? U běžné pneumatiky si jej všimnete hned. RunFlat hlásí defekt na palubním počítači díky systému kontroly tlaku v pneumatikách (TPMS).Ten dává řidiči vědět, že v pneumatice klesá tlak a je třeba ji dohustit nebo v případě defektu zajet do servisu. TPMS má čidlo přímo v pneumatice. Jeho součástí je senzor tlaku, teploty baterie a vysílač pro radiový přenos dat do palubní jednotky vozidla. Tlak určuje i nepřímý měřící systém (DDS). Ten získává signál ze systému ABS. Pozor na označení Dojezdové pneumatiky jsou každým výrobcem označovány jinak. Setkáváme se s následujícími značeními– RFT (Bridgestone,Firestone),SSR či CSR (Continental), DSST či ROF (Dunlop), EMT či ROF (GoodYear), Run Flat (Hankook, Nokian, Yokohama), ZP (Michelin), R/F (Pirelli) a VRFC (Vredestein). Výhody RunFlat
  • Dojezd při defektu. Ten je zásadní. S runflatkami máte jistotu, že budete moci pneumatiku vyměnit až ve chvíli, která se bude hodit vám. Třeba po dovolené nebo po pracovní schůzce, na kterou s přehledem zvládnete dojet i s píchlým kolem.
  • Nemusíte s sebou vozit náhradní pneumatiku. Tím ušetříte místo ve vozidle třeba na větší nákup.
Nevýhody RunFlat
  • Jednoznačně vyšší pořizovací cena. Ta je ve srovnání s běžnými typy pneumatik vyšší v řádu několika set až několika tisíc korun.
  • Pro výměnu je třeba používat speciálního zařízení určeného na runflatové pneumatiky. Ten ale není běžný v každém autoservisu.
  • Protože jsou RunFlat tužší, netlumí nárazy vozovky v takové míře jako běžné pneumatiky. Jízda je s nimi trochu méně komfortní.
   

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.