Ristretto - jaký je rozdíl s espressem a má ristretto víc kofeinu?

únor

18

2023

Ristretto - jaký je rozdíl s espressem a má ristretto víc kofeinu?

| 2023-02-18T06:21:09+00:0018. únor 2023 | #zajímavosti#drink#gastro |

O ristrettu jste už patrně slyšeli, ale je tato krátká káva silnější, nebo naopak slabší než espresso? A jaký typ kávy a mletí je pro přípravu nejlepší?

Začněme klasickým malým espressem, které všichni znají. Obvykle se jedna dávka espressa připravuje v poměru kávy a vody 1:2 a trvá přibližně 25 až 30 sekund. Káva má intenzivní chuť a obsahuje přibližně 65 miligramů kofeinu. A zatímco někteří z nás milují tmavé, hořké espresso samotné, mnoho pijáků kávy dává přednost espressu zjemněnému mlékem, mléčnou pěnou, nebo jdou rovnou do cappuccina či flat white.

Ovšem zatím poměrně úzká skupina kávičkářů si osvojila právě ristretto. Tohle slovo má pochopitelně italské kořeny a znamená "zkrácený" nebo "zúžený". Ristretto se připravuje ze stejného množství kávy jako espresso, avšak je jemněji mleté a používá přibližně poloviční množství vody, takže poměr kávy a vody v ristrettu je 1:1, nikoli 1:2 jako v espressu. 

macchiato a ristretto

A má ristretto víc kofeinu než espresso? Příprava ristretta trvá obvykle asi 15 sekund a obsahuje o něco méně kofeinu než klasické espresso, zhruba 55 miligramů. Je to proto, že v presovaru se kofein začne uvolňovat až po 11 vteřinách, platí tak že čím déle necháte kávu téct, tím více kofeinu obsahuje.

A oproti kávám s větším množtvím vody má i jinou chuť. Postupná cesta chutí obvykle probíhá takto: kyselost, sladkost, pak hořkost. Výsledkem krátké extrakce ristretta je plná, sladší a méně hořká káva než tradiční espresso. Hodí se pro něj proto kávy s nižší kyselostí, s tóny po čokoládě a oříšcích.

Některé provozovny Starbucks používají ristretto jako základ pro flat white, což je pochopitelně nesmysl, tento nápoj má mít naopak více kávy než tradiční cappuccino, spolu s méně mlékem a nižší mléčnou pěnou. Ale do Starbucksu kávičkáři většinou nechodí :)

Images by Andreas Behr, Giulia Bertelli, Aaron Doucett, Nguyen Tong Hai Van from Unsplash

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.