První mužská antikoncepce bude dostupná už za půl roku, účinkovat bude 13 let

prosinec

2

2019

První mužská antikoncepce bude dostupná už za půl roku, účinkovat bude 13 let

| 2019-12-02T00:13:54+00:00 2. prosinec 2019 | #Hot News#health |

První mužská antikoncepce nového věku je tady. Jmenuje se RISUG a v současné době už finišuje její schvalovací proces. Přípravek se vpravuje pomocí injekce do oblasti varlat a účinek trvá až 13 let.

Pokud nepočítáme hardwarovou antikoncepci jako kondomy a vasektomii (šmik šmik), byla antikoncepce, či správněji kontracepce, určena výhradně ženám. V jistém směru to dávalo smysl, mít pod kontrolou vlastní tělo není k zahození, navíc víme, které pohlaví má větší tendenci chovat se zodpovědně. Ale určitě by neškodilo mít možnost mít to pojištěno z více stran. Hormonální kontracepce, která dorazila na trh po roce 1960 změnila svět. A dnes jsme na pokraji sice mírnější, ale přeci jen revoluce. Nebo ne?

Byla by chyba RISUG spojovat s genderovým vývojem kterého jsme svědky v posledních letech, byl to běh na dlouhou trať a koncept byl vyvíjen řadu let a prošel řadou slepých uliček a vedlejších příznaků. RISUG byl vyvíjen v Indii a Indická rada pro lékařský výzkum tvrdí, že jsou na pokraji průlomu schválení první mužské antikoncepce na světě, která slibuje nulové vedlejší příznaky.

Účinek je založen na polymeru, jenž byl vyvinut už v 70. letech a indičtí výzkumníci se z něj snažili vytvořit produkt pro masové využití od roku 1984. A nyní byly klinické testy konečně úspěšně dokončeny. "Produkt je připraven a čeká se pouze na schválení regulačními orgány," řekl Dr. R.S. Sharma, šéf lékařského výzkumu v Indii, který provedl zkoušky.

Zdá se vám to až příliš dokonalé? Ano. Problémem totiž není jen děsivá myšlenka, že látka bude injikována do chámovodu, tedy kanálku, kterým vaše spermie opouští původního majitele. Naštěstí chápaví tvůrci nasadili pravidlo, že aplikaci bude předcházet anestetikum. Ale při podrobnějším zkoumání toho, jak polymer ve skutečnosti funguje, objevíme slovní spojení kontrolovaná reverzibilní inhibice spermatu, což ať se nikdo nezlobí, to prostě znamená ucpávku v trubce na spermie. To nám to chtějí tím polymerem zalepit a uzavřít jako dálnici? No, vlastně ano!

Nebyl třeba náhodou ten polymer původně vyvíjen jako instalatérský silikon? Tady přestává legrace. I když podle všeho půjde proces zvrátit (podrobnější info výzkumníci připravují), nemožnost odpuštění páry pomoci odpuštění trochy spermií bude asi pro mnoho mužů nepřekonatelným problémem. Ano, hádkám se dá také zamezit tím, že zakážu veškeré mluvení, ale to už bych si taky nemohl pokecat sám se sebou. Ne ne ne, to nepude.

Klinických zkoušek se zúčastnilo více než 300 mužů a skončily slibnou 97 % úspěšností prevence těhotenství. Což je v porovnání s hormonální kontracepcí se svými 99 % a kondomu s 98 % velmi dobrý výsledek, ale bohužel, jak říká jeden ze zpovídaných Indů, potencionálních uživatelů: "Naše koule jsou jako rodinné klenoty, takže pokud se bude třeba uchýlit k používání jakéhokoli antikoncepčního prostředku, raději bych si vzal pilulku." Ostatně, ochotu indických mužů nechat si zabetonovat tunel si budeme moct ověřit už za šest až sedm měsíců, kdy skončí schvalovací proces. Nepředpokládáme ale, že by se na polymer stála pro Indii typická dlouhá fronta.

 

Images by Виктория Бородинова, Dimitri Houtteman and Steve Buissinne from Pixabay and Reproductive Health Supplies Coalition

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.