Podzimní tradice a jejich zajímavosti v ČR

září

23

2019

Podzimní tradice a jejich zajímavosti v ČR

| 2019-09-23T11:39:51+00:0023. září 2019 | #podzim#tradice#drakiáda#lampiony#dušičky |

Každé roční období s sebou nese jisté zvyky a tradice. Pojďme si spolu připomenout ty podzimní.

 

Vinobraní

Vinobraní je slavnost sklizně vinné révy a pořádá se ve všech městech či vesnicích s vinařskou tradicí. Akce je většinou spojena s kulturním programem, hudebními vystoupeními, degustacemi vína a burčáku.

 

Pouštění draka a drakiády

Tradice pouštění draků má původ v Číně, kde lidé věřili, že se tak přiblíží k bohu. Později se začali využívat v meteorologii. U nás jsou však draci pevně spjati s podzimem, kdy se pořádají nejrůznější drakiády, kde lidé soutěží kdo má nejkrásnějšího draka, či který drak vyletí nejvýš.

 

Posvícení

Tato tradice se slaví především na vesnicích a znamená oslavu ukončení zemědělských prací. Původním významem však bylo posvěcení místního kostela a slavilo se každoročně na jeho výročí. 

 

Dušičky

Svátek zemřelých je tu s námi již od 10. století, kdy jej založil roku 998 clunyjský opat Odilo. O dušičkách chodíme na hřbitov, zapalujeme svíčky a pokládáme na hrob věnce či květiny. Zkrátka vzpomínáme na všechny nejbližší, kteří s námi již nemohou být. Moc lidí však netuší, že evropské dušičky jsou předobrazem amerického svátku mrtvých - Halloweenu.

 

Lampiony

Brzké stmívání sice může působit poměrně depresivně, ale skýtá skvělou příležitost pro lampionové průvody. Pokud Vás lampiony fascinují, zajeďte si do země jeho původu - Číny. Každý rok patnáctého dne prvního lunárního měsíce po čínském Novém roce Číňané slaví Lampionový festival.

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.