Podvádíte při dietě? Nevadí, je to zdravé!

prosinec

13

2017

Podvádíte při dietě? Nevadí, je to zdravé!

| 2017-12-13T17:13:05+00:0013. prosinec 2017 | #lifestyle |

Podvádíte při dietě? Nevadí, je to zdravé!

Pivo, hamburger, dortík nebo hranolky asi do zdravé stravy a diet nepatří, že? Ale co když to není tak úplně pravda. Bylo zjištěno, že většina dietetiků (odborníků na zdravou stravu) se shoduje na tom, že občasné zhřešení ve formě „zakázaného“ jídla je spíše prospěšné, než škodlivé. Příležitostné uvolnění vám může pomoci dodržovat plán zdravého stravování. Dietetici tomu říkají nastavení rovnováhy. A pokud hledáte něco dobrého, po čem nebudete mít výčitky svědomí, tak vyzkoušejte Chocotellu!

Proč na rovnováze záleží

„Jíst po celou dobu dokonale jen vybraná jídla, může být z psychologického hlediska nezdravé,“ říká dietetička Dana Hunnes PhDr. „Díky tomu, že si pravidelně dopřejete nějaký odpustek, budete se lépe držet zdravého životního stylu s vědomím, že si současně můžete užívat některá jídla, která máte rádi,“ dodává. Jsou i další výhody rovnováhy. Při dietě, kde se snažíte omezovat kalorie, vám občasné „zakázané“ jídlo může potlačit chutě. Zvýší se vám hladina hormonu leptin, který podporuje plnost a na druhou stranu se sníží hormon signalizující hlad ghrelin. Jídlo s vysokým obsahem karbohydrátů vám také doplní zásoby glykogenů ve svalech. Tím se zvýší vaše energie a vy budete moci podat větší výkon v tělocvičně.

Jak naplánovat „hřešení“

V žádném případě si zakázané dobroty nedávkujte jako odměny za tvrdý trénink nebo pro zlepšení nálady. Pro cvičení musíte mít jinou motivaci, než je nezdravé jídlo. Stejně tak k zvládání stresu a emocí není dobré využívat například sladkosti. Nebo se z nezdravého jídla stane víc, než je malý odpustek. Dietologové doporučují, abyste si své oblíbené „zakázané“ jídlo v menší míře dopřáli každý den, nebo si jednou za týden zašli třeba na pivo s kamarády. To také může být vaše pauza od diety.

Co je vlastně zakázané

Na to, jak definovat nezdravé jídlo je spousta způsobů, a určitě k nim patří „všeho moc škodí“. Když dostanete chuť na koláč, není problém vzít si jeden kousek. Sníst koláč celý už tak moc dobré není. Když dostanete chuť na pizzu, dobrá volba je sýrová pizza. Vaši chuť zažene a co se týče zdravého životního stylu, nehodí vás přes palubu. Na druhou stranu nehledejte kompromisy za každou cenu.

Jak často podvádět

Kolik různých lidí, tolik různých stravovacích návyků. Ale jednoduchá matematika vám v tom může trochu pomoct. Jídla, která nejsou dovolená ve vašem zdravém stravovacím plánu, by neměla přesáhnout 10 % z celkového příjmu potravy. To znamená, že pokud jíte 5 jídel za den, za týden je to 35 porcí jídla, 10 % je 3,5 porce jídla za týden. To vám tedy dává možnost, dát si dle chuti 3 až 4 za týden. Pokud vám ale tato „volnost“ bude bránit v plnění svých cílů, podvádění si budete muset na čas odpustit.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.