Playstation 5 můžeme čekat na Vánoce 2020

říjen

9

2019

Playstation 5 můžeme čekat na Vánoce 2020

| 2019-10-09T10:40:40+00:00 9. říjen 2019 | #Sony#Playstation#Playstation 5 |

Nějaké informace již delší dobu prosakovaly na povrch, ale nyní je vše jasné. Nová generace konzole od Sony se na trhu objeví na Vánoce 2020 a bude se jmenovat překvapivě Playstation 5. Takto světu potvrdil informaci přímo prezident a provozní ředitel Sony Interactive Entertainment Jim Ryan. Mimo to se podělil také o několik bližších informací co se týče nového ovladače a hardwaru konzole.

U nového ovladače (Dualshock 5?) můžeme čekat dvě klíčové inovace. První se týká vibrací, které budou nahrazeny haptickou odezvou. Díky této technologii bude možné v ruce cítit i ty nejjemnější nuance, jako například jízdu na štěrku, běh po trávě, srážku se soupeřem v NHL a tak dále.

Druhá novinka se týká přizpůsobitelnosti tlačítek L2 a R2 (Jedná se o zadní tlačítka - většinou využívaných v akčních hrách pro střelbu, či závodních hrách pro přidání plynu). Vývojáři dostanou možnost naprogramovat sílu odporu při jejich mačkání. „To v kombinaci s haptickou odezvou může zprostředkovat silný zážitek, který lépe simuluje různé akce,“ věří Sony. 

Další uniklé informace potvrdily, že nový ovladač bude disponovat konektorem USB-C s větší kapacitou baterie a vylepšeným reproduktorem. Mimo to by mělo být kompletně přepracované uživatelské rozhraní konzole s důrazem na sociální prvky. Dále bude Playstation 5 využívat 100GB Blu-ray disky, každopádně instalaci her na interní disk se ani tak nevyhneme. Mělo by však být možné při instalaci navolit zda-li chceme instalovat kompletní hru, nebo jen její singleplayerovou či multiplayerovou část. 

Podstatným vylepšením by však měla být přítomnost nového SSD disku, který markantním způsobem zkrátí nahrávací časy. Nedávno uniklá ukázka ze hry Spider-Man demonstrovala sílu přítomnosti SSD, kdy se na aktuální ps4 PRO mapa načetla asi za 15s oproti SSD, kde se načetla za 0,8s.

Konzole bude také podporovat poměrně novou technologii nasvícení ray-tracing. Her, podporující tuto technologii je zatím sice poskrovnu, ale dá se očekávat její postupné rozšíření. (Plně podporující technologii ray-tracing má aktuálně pouze titul Control).

U Playstationu 5 bude také zpětná kompatibilita her. Přechod díky tomu z PS4 na novou generaci nebude finančně tak bolestivý, jako v případě PS3 na PS4. Tam totiž zpětná kompatibilita kvůli použitému čipu nebyla možná a hráči tak své oblíbené tituly museli kupovat znovu. Nedostatek her tak na začátek nové generace určitě nehrozí, mimo to se dá očekávat i silný line-up nových her exkluzivně pro Playstation 5.

Dostupnost na českém trhu zatím nikdo nechtěl komentovat, ani přiblížit cenu. Nicméně PS4 se v roce 2013 začala prodávat na 10.490,- Kč a podobná cenovka se dá nejspíš očekávat i u nové generace.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.