Pizza je zdravější snídaně než miska cereálií! Tvrdí newyorská expertka

květen

28

2019

Pizza je zdravější snídaně než miska cereálií! Tvrdí newyorská expertka

| 2019-05-28T04:00:13+00:0028. květen 2019 | #cereálie#pizza#snídaně |

Že se pizza od včerejška jí s oblibou k snídani, je klasika zažitá nejen v našich zeměpisných šířkách. Ať už studená přímo z krabice, nebo protažená mikrovlnkou, je to vždycky lahůdka které nelze odolat. Konzumujeme ji takto všichni, nicméně jen málokdo z nás by měl tuto snídani šampionů spojenou s pocitem zdravého startu dne.

Vlastně se snad můžeme rovnou vsadit, že jste dosud neslyšeli slova 'pizza' a 'zdravá' v jedné větě. Tedy až do teď. Podle ambiciózní newyorské odbornice na výživu Chelsey Amerové, je pro vás mastný plátek sacharidů se sýrem lepší volbou, než vaše oblíbené snídaňové cereálie. Myslíme, že je načase, abychom všichni přehodnotili naše stravovací návyky - a abychom si na to připili, protože tohle si žádá menší oslavičku.

Amer nemá o reklamou propagovaných cereáliích nejlepší mínění. Může za to především jejich vysoký obsah cukru, který je do obilovin přidáván. Když k tomu přičtete jejich nedostatek bílkovin a zdravých tuků, stávají se ranní cereálie rázem nutričně neuspokojivým jídlem. "Možná budete překvapeni, když zjistíte, že průměrný kousek pizzy a mísa cereálií s plnotučným mlékem obsahují téměř stejné množství kalorií," upozornila Amer. "Ale pizza vám dá navíc mnohem větší nálož proteinů, které vás zasytí a tento pocit udrží po celé ráno."

I když prohlásit, že váš ranní požitek z dojídání včerejší pizzy je zdravou alternativou by bylo poněkud unáhlené, v přímém porovnání s miskou mléka a křupinkami je to rozhodně zdravější volba. To jsou rány, že? Kde je Chaloupka se svým šmakounem teď. Amer s přihlédnutím k obsahu bílkovin v italské laskomině přiznává, že "kousek pizzy obsahuje více tuku a mnohem méně cukru, než většina snídaňových obilovin, takže navíc nehrozí příznaky hypoglykemie". 2:0 pro team pizza.

To samozřejmě neznamená, že všechny pizzy nebo obiloviny jsou stejné. Podle zdravotnického editora magazínu Healt, Cynthie Sassové, nemusí být všechny snídaňové cereálie mimo, některé mohou být ve skutečnosti vhodnější. "Obilniny s celozrnnou složkou, nebo s obsahem ořechů či semínek a ovoce, v kombinaci s mlékem v bio kvalitě nebo mlékem na rostlinné bázi, jsou lepší volbou, než pepperoni pizza připravená z bílé mouky," doplňuje Cynthia.

Je to tedy vítězství pro team pizza? Ne tak docela. Stále existuje asi milion zdravějších možností jak snídat, obzvláště pokud jste neměli ony zbytky pizzy přes noc v lednici. Pokud totiž ponecháte pizzu déle jak dvě hodiny při pokojové teplotě, dojde ke množení patogenních bakterií (to jsou ty, po nichž vám bude velmi špatně nebo vás můžou otrávit).

Takže možná to není na onu slibovanou oslavu, ale alespoň se můžeme cítit trochu lépe při občasném ranním hřešení s plátkem pizzy, co zbyla po předchozím příjemném večeru.

 

Image by keezia, fancycrave1, shinichi4849 and StockSnap from Pixabay

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.