Pivo po cvičení? Podle odborníků můžete!

říjen

7

2021

Pivo po cvičení? Podle odborníků můžete!

| 2021-10-07T09:31:18+00:00 7. říjen 2021 | #věda#pivo#gym |

Dát si pivo po fotbálku nebo jiném týmovém sportu je tradice, ale co třeba po cvičení? Může to mít nějaké výhody? Ano má!

Když pomineme psychologický efekt odměny za dobře vykonanou práci, který je velmi důležitý, skutečně jsou tady i nutriční výhody.

Především je třeba říct, že pivo je plné sacharidů, a protože během náročného tréninku spalujeme spoustu sacharidů jako palivo, může pivo po tréninku pomoci doplnit vyčerpané zásoby těchto důležitých makroživin. A co víc, zkombinujte sacharidy s bílkovinami a vaše tělo bude na dobré cestě k obnovení svalového glykogenu, což pomůže zvýšit svalový růst, snížit odbourávání svalů a obecně trochu usnadnit regeneraci.

Většina piv má také relativně nízký obsah alkoholu, což je výhoda, protože alkohol dehydratuje, především tvrdý alkohol nebo víno. Pokud se tedy chystáte rehydratovat alkoholem po tréninku, pivo je rozhodně jedním z těch lepších způsobů, jak toho dosáhnout.

Ale buďme upřímní, stále to není sportovní nápoj a rozhodně není určen k rehydrataci. Ve skutečnosti čím více ho vypijete, tím více budete dehydratovaní, protože ho doslova vyčůráte kvůli močopudnému účinku alkoholu.

Jedno nebo dvě piva při výjimečných příležitostech samozřejmě nezpůsobí, že se scvrknete jako stará rozinka. Ale pokud si pivo dopřáváte pravidelně, mohlo by to mít negativní vliv na syntézu svalových bílkovin ve vašem těle. To je proces, který po cvičení opravuje a nakonec posiluje vaše svaly, a některé studie naznačují, že po pití alkoholu může být zpomalen.

Navíc je třeba vědět, že negativní účinky piva se zesilují s náročností tréninku. Zatímco jedno pivo po krátkém kardio běhu nemusí způsobit problém, tak pivo po vyčerpávajícím tréninku je úplně jiný příběh. Po namáhavém cvičení je naše tělo vyčerpané z živin a tato únava nás může učinit citlivějšími na alkohol, takže i jediné pivo pravděpodobně způsobí v našem těle větší rozruch, než bychom si přáli.

Takže jaký je závěr? Dát si po tréninku občas jedno pivo je ok, ale stále je to alkohol, a ten výrazně narušuje naši schopnost zotavit se po cvičení. Lepší je se držet vody, nebo jakéhokoli hydratačního nápoje bez alkoholu a nadbytečného cukru.

 

Images by Jabo Elysée and by kazuend from Unsplash, by Capri23auto, birgl, and Oleksandr Pyrohov from Pixabay, and by Anna Shvets from Pexels

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.