Co je opravdu ve sklenici vody?
Pijete vodu z kohoutku? Vypadá křišťálově čistá. Ale co za látky se v ní může skrývat? Nejspíš budete překvapeni. V neomezené nápojové říši by Vás asi nenapadlo zaměřovat svou pozornost zrovna na vodu. Její rozmanitost je ohromující. Tento bezbarvý nápoj může být odlišný v různých městech, dokonce i domech. Jaké to látky se mohou ve vodě nacházet?
Chlor
Do vody se přidává při jejím čistění jako dezinfekční prostředek. Je to bezpečné v malém množství. Někdy ale chlor může mít vedlejší účinky, které bývají spojovány se samovolnými potraty.
Flor
Skály a horniny se přirozeně vymílají a tím obohacují okolní půdu, vzduch i vodu fluoridem. Jak známo, ten brání zubnímu kazu. Jeho obsažení v pitné vodě jí tedy jenom přidává plusové body.
Arzen
Tato látka se přirozeně vyskytuje v horninách i půdě a odtud se může dostávat do vody. Je to však látka, která může napomoci vzniku rakoviny. V čističkách odpadních vod se arzen odstraňuje. Pokud jste soukromými vlastníky pitné vody, musíte si ji nechat pravidelně nechat testovat na přítomnost nežádoucích látek.
Pesticidy
Insekticidy a herbicidy se mohou dostat až do řek a jezer, dokonce mohou prosakovat do podzemních vod. Invaze pesticidů v přírodě způsobila hormonální nerovnováhu, která se prokázala u mnoha laboratorních zvířat. Pravděpodobně nejsou karcinogenní.
Olovo
Voda putuje někdy starým a zkorodovaným potrubím, které může způsobit, že se do ní dostává olovo. Pokud by takovou vodu požívalo dítě, může to u něj způsobit poruchy učení.
Sirovodík
Sirovodík je látka, která se v našem okolí vyskytuje zcela přirozeně, a přesto nejsme z jeho přítomnosti nadšení. Je to díky jeho vůni. Spíše zápachu. Je cítit jako shnilé vejce. A taková voda už Vám tolik lahodná připadat nebude. Navíc to přispívá ke korozi potrubí.
Sůl
Přítomnost solí ve vodě je normální. Pouze její vyšší množství Vás může varovat, že něco není v pořádku. Příliš slaná chuť vody může ukazovat na únik odpadních vod. Zároveň vysoká koncentrace sodíku či hořčíku mívá za následek projímavé účinky.
Řasy
Řasy v pitné vodě se mohou objevit kvůli zemědělským odtokům nebo teplé vodě. Jejich přítomnost vměšuje do chuti vody zatuchlou chuť, která může být cítit až po rybině. Taková příchuť přetrvává i po cestě vody čističkou.
Léky
Všechny druhy léků od ibalginu po zyrtec se nakonec dostávají do řek a jezer a dalších zásobáren vody. A to díky naší moči. Léčiva kontaminují pouze povrchové vody, i tak jsou naším strašákem budoucnosti.
Měď
Měď je kov často přítomný ve starých vodovodních trubkách. Tím se může dostávat do vody. Jedná se ale vždy o nepatrné množství, člověku neškodné. Pokud jsme majiteli akvária, pak takovou vodu nepoužívejte. Vaše ryby ji neocení. Naopak.