Neškodné e-cigarety? Omyl! Testy prokázaly nebezpečí

květen

27

2019

Neškodné e-cigarety? Omyl! Testy prokázaly nebezpečí

| 2019-05-27T01:16:59+00:0027. květen 2019 | #e-cigareta#kouření#liquid#vape |

Když poprvé přišly na trh elektronické cigarety, výrobci je propagovali jako pomoc při odvykání kouření nebo jako téměř neškodnou náhradu cigaret. I když jsou pro vaše zdraví menším zlem než klasické kuřivo, rozhodně nejsou vapory zdravou a neškodnou alternativou. Nová studie z Harvardu naznačuje, že existují důvody k obavám: přítomnost hub a bakterií v liquidech a nádržkách na jejich uskladnění.

A nešlo o žádný povrchní test, ve studii David Christiani a jeho kolegové testovali celkem 75 produktů pro e-cigarety na přítomnost dvou kontaminantů: endotoxinu, který je součástí buněčných stěn bakterií, a glukanu, který je součástí hub.

Pravidelné vystavování se endotoxinu je prokazatelně následováno astmatem a sníženou kapacitou plic. A zjišťovaná forma glukanu je nechvalně proslulá tím, že způsobuje vleklé záněty. Což v tak citlivém systému, jako jsou vaše plíce, je docela problém. Obě tyto mikrobiální látky se vyskytují na mnoha místech, ale problém nastane, pokud je pravidelně vdechujete.

Z výrobků, které testovali, z nichž asi polovina byly volné liquidy v lahvičkách a polovina bombičky, našli endotoxin u 17 produktů, tj. ve celých 23% výrobků! A ještě horší je to u glukanu, tam pohořelo celých 81%, neboli 61 produktů. To jsou vysoká čísla a rizika.

Jak k vlastní inhalaci dochází? Elektronické cigarety fungují tak, že zahřívají kapalinu (většinou obsahující nikotin), tím se látky vypařují a mohou být inhalovány. Tato kapalina také obsahuje přidané sloučeniny a také příchutě. Od tradičních jako je máta, až po ty exotické. A právě široká nabídka příchutí je považována za jeden z důvodů, proč se e-cigarety staly tak populární zejména mezi mladými lidmi. A stále ještě nebyla provedena seriózní studie mapující všechna rizika kouření elektronických cigaret. Jedním z hlavních důvodů jsou velmi odlišná složení liquidů.

Nikdo vlastně neví, co se po chemické stránce s danou kapalinou stane, když se takto zahřeje. Mnoho sloučenin se při zahřívání rozkládá na nebezpečné chemikálie a vědci stále ještě přesně nevědí, co v náplních do e-cigaret je.

Na základě analýzy vybraných liquidů se zjistilo, že některé příchutě jsou spojeny s poškozením srdce a cév. A existuje řada důkazů, že e-cigarety produkují škodlivé karcinogeny a jiné chemikálie, stejně jako vystavují uživatele konzumaci vedlejších produktů ze samotných inhalačních zařízení.

Vzhledem k tomu, že elektronické cigarety jsou na rozdíl od tabáku jen velmi mírně regulovány státem a je jich na trhu nepřeberné množství, je těžké definitivně zmapovat co obsahují. Situaci nenapomáhá ani fakt, že průmysl žijící z elektronických cigaret, podobně jako kdysi tradiční tabákový průmysl, vyvíjí snahy tajit zdravotní rizika svých návykových (a velmi lukrativních) produktů.

Tato nová studie tedy navíc poukazuje na skutečnost, že produkty pro e-cigarety jsou kontaminovány mikroby už během výrobního procesu. V případě bombičkových náplní se navíc spekuluje, že přítomnost mikrobiálních produktů může být výsledkem kontaminace bavlněných knotů, které jsou součástí patrony. Ale to se výzkumný tým bude snažit zjistit v dalším výzkumu.

Další odborník, Sanjay Sethi, profesor medicíny, který se specializuje na nemoci plic na univerzitě v Buffalu, říká, že tyto nálezy jsou pro něj velmi zajímavé, ale bohužel ne překvapivé. Zdůraznil, že zjištění současné studie jsou dalším důvodem pro velkou obezřetnost před nadšením pro elektronické cigarety. Jedinou jasnou volbou pro vyhnutí se astmatu, rakovině a dalším onemocněním, je prostě nekouřit.

 

Image by Lindsay Fox and by haiberliu from Pixabay
Cover photo by Ethan Parsa, - www.blacknote.com

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.