Nejvyšší mrakodrap světa - Burj Khalifa

říjen

13

2016

Nejvyšší mrakodrap světa - Burj Khalifa

| 2016-10-13T00:51:44+00:0013. říjen 2016 | #cestování |

Nejvyšší mrakodrap světa  - Burj Khalifa

Tento mrakodrap byl postaven v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Stavba probíhala v letech 2004 – 2010. Celková výška i s anténou je 828 metrů. A pojmenována byla po prezidentovi Spojených arabských emirátů, jehož celé jméno zní Chalífa bin Saíd Ál Nahján. Cena výstavby budovy dosáhla 1,5 miliardy dolarů.

Výstavba

Hlavním architektem byl jmenován Adrian Smith, který je z chicagské firmy. Developerem stavby se stala místní společnost ze Spojených arabských emirátů, která má jméno Emaar Properties. Ovšem na svatbě se podílely i další firmy. Například část výtahů dodala i firma z Pardubic Pega Hoist. Stavba začala dne 21. září 2004 a celkové výšky 828 metrů dosáhla v lednu 2009. Ke slavnostnímu otevření došlo o rok později, přesně 4. ledna 2010. V celé budově je 57 výtahů, které vedou do 189. patra a výšky 638 metrů. Vyhlídková plošina, která je určena pro návštěvníky se nachází ve 124. patře a výšce 452 metrů. burj_khalifa_stavba Při stavbě byla velmi dlouho utajována finální výška mrakodrapu. Bylo to především kvůli konkurenci. Stavební firmy, které se na projektu podílely, proto často uváděly hodnoty od 808 metrů, až třeba po 1011 metrů. Mrakodrap je součástí komplexu, který se jmenuje Downtown Dubai. Ten do dnešního dne stál asi 20 miliard dolarů. Mimo jiné jsou v něm i další mrakodrapy, obří nákupní středisko Dubai Mall a velké umělé jezero s vodotrysky. fontany2

Rekordy mrakodrapu

Burj Khalifa drží dodnes přibližně 15 různých rekordů. Mimo předpokládaných, kterými jsou například nejvyšší mrakodrap, nejvyšší obytná stavba nebo nejvyšší nekotvená stavba. Tak jsou zde i méně známe rekordy: nejvyšší počet pater, nejmohutnější výtahová instalace, nejrychlejší výtahy světa (65 km/h), nejvýše položená vyhlídková plošina (124. patro), nejvýše položený bazén (76. patro) a také zde byl proveden nejvyšší uskutečněný Base Jump.

Základy stavby

Celá základová deska, která má 7000 metrů čtverečních, leží na 850 pilířích. Ty jsou široké až 1,5 metru a dosahují hloubky 50 metrů. Základy spolykaly celkem asi 45.000 metrů krychlových betonu.

Hlavní využití

Využití je u této budovy smíšené. Ve 37 patrech se rozprostírá Armani Hotel (na části návrhů interiérů se podílel i módní návrhář Giorgio Armani), 63 pater zabírají luxusní byty a zbytek je věnován kancelářím a technologickým prostorům. Ve 124. patře je pro návštěvníky umístěna zmiňovaná vyhlídková plošina a 78. patro patří také plaveckému bazénu.

Nepokoje při stavbě

Na celé stavbě se podílelo přibližně 10.000 dělníků z různých zemí světa. Ti si neustále stěžovali na špatné zacházení a nízké mzdy. Nebylo prý ani výjimečné, že někteří zaměstnavatelé držely pasy svých zaměstnanců až do konce jejich pracovního poměru. A navíc oddalovaly už tak nízké mzdy. Celé jednání vyvrcholilo 21. března 2006, kdy na stavbě propukly nepokoje. Místní dělníci začali ničit vybavení kanceláří a budovy a také dole zaparkovaná auta. Podle úřadů byla škoda vyčíslena na 1 milion dolarů. Další den začali dělníci stávkovat, ale po vyjednávání s určenými pracovníky se poté zase vrátili do práce.

Jak se tam dostat

Nejjednodušší cesta je asi metrem. Vystoupíte na stanici Dubai Mall. Poté vstoupíte do obrovského nákupního střediska a bude se orientovat podle ukazatelů. Následně si u vstupu koupíte vstupenku na nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu a už Vám nebude nic bránit v tom, abyste si vychutnali město z ptačího pohledu. Další možností je využít taxi a potom zbytek dojít pěšky. Díky tomu Vám neunikne krásny pohled na místní umělé jezero se spoustou fontán. Vašimi hlavními ukazateli budou Dubai Mall a Armani Hotel.

Co lze dělat uvnitř

Hlavní věcí, kterou musíte uskutečnit, je návštěva již zmíněné vyhlídkové plošiny, na kterou si musíte koupit vstupenku. Podle údajů na konci roku 2014, výtahy, které vozí turisty na plošinu, již zdolaly celkovou vzdálenost, která se rovná osmi-násobku obvodu zeměkoule. plosina >Zajímavý fakt< - Burj Khalifa je jediným místem na světě, kde můžete vidět dva západy slunce v ten samý den. Dosáhnete toho tak, že první západ bude sledovat na pozemním stanovišti a pak se musíte velmi rychle dostat výtahem na vyhlídkovou plošinu. Tam se Vám poskytne druhý pohled na západ slunce. Jak to? Díky zakřivení Země a mrakodrapu, který je na ní kolmo postaven. To Vám dovolí vidět, co je na obzoru. A časový rozdíl slunce mezi základnou a vyhlídkovou plošinou jsou celé 3 minuty. zapad Dalším místem, které stojí za zmínku je Armani Hotel. Ten je jediným na světě svého druhu. Je impozantně propracovaný do všech detailů. Uvidíte z něho ty nejkrásnější místa, která jsou v okolí. A pokud chcete opravdový luxus, tak toto je místo právě pro Vás. Součástí hotelu je i Armani Prive. Je to velmi populární noční klub, kam se chodí bavit opravdová smetánka. Vstup je obvykle zdarma, ale musíte mít na sobě elegantní oblečení. Poté už můžete tancovat až do rána. Velmi často zde hrají mezinárodní Djs. Bazén v 76. patře by také neměl ujít Vaší pozornosti. Co může být příjemnějšího, než se při vysokých teplotách koupat v jednom z nejvyšších bazénů světa a koukat přitom na město pod sebou. fontany Až Vám vyhládne, tak určitě ochutnejte něco v místní restauraci, která má název At.Mosphere. Je to nejvyšší restaurace na světě a svým luxusem Vás určitě ohromí. A co jiného dělat při večeři, než se opět dívat  na měst pod sebou. A z této restaurace budete mít opravdu problém rozeznat, zda se pod Vámi jedná o auta nebo o lidi. Vše totiž vypadá jako stejné barevné tečky.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.