Největší vánoční strom na světě má 750 metrů

prosinec

18

2022

Největší vánoční strom na světě má 750 metrů

| 2022-12-18T07:53:06+00:0018. prosinec 2022 | #Nej#Xmas special |

No on to vlastně není strom, ale spíš světelmná instalece v jeho tvaru, ale i tak se to počítá. Každý prosinec se historické městečko Gubbio v srdci italského regionu Umbrie rozzáří tisíci různobarevných světel, která osvítí místní horu a vytvoří na jejím svahu obrazec největšího vánočního stromku na světě. A je opravdu největší, má 1000 metrů čtverečních.

Slavnostní světelná instalace zabírá plochu asi 750 x 450 metrů a táhne se po ní přes 6 kilometrů světelných řetězů. Obrazec začíná na úpatí hory za hradbami starého města a sahá až k bazilice patrona Sant'Ubaldo na vrcholu, kde je završena jasnou vánoční hvězdou z 200 bílých světel. Osvětlení je vidět po celém městě, a to až do vzdálenosti 30 kilometrů. 

Od vzniku tradice v roce 1981 se monumentální vánoční strom rozsvěcuje každoročně 7. prosince (v předvečer svátku Neposkvrněného početí Panny Marie) a zůstává svítit až do prvního lednového týdne. Projekt byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako největší vánoční strom na světě.

Město pořádá během každoročního rozsvícení stromu velké oslavy, rozsvícení stromu se koná na náměstí Piazza Gramsci. Každý rok je k rozsvěcení pozván nějaký významný host, v roce 2014 rozsvítil světla stromu Fapež František. On i jeho předchůdce papež Benedikt XVI měli tu čest oba zapnout strom osobně, což se ale děje na dálku z tabletu ve Vatikánu. Takže z obýváku. Zlatej papežskej home office. Holt nová doba.

 

Images by Vito Panzella, city od Gubbio

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.