Největší okamžiky sportovní historie: Jordanovo poslední představení

červenec

20

2020

Největší okamžiky sportovní historie: Jordanovo poslední představení

| 2020-07-20T08:10:51+00:0020. červenec 2020 | #basketbal#Michael Jordan#Chicago Bulls#Poslední představení |

Lidstvo provozuje sport už od nepaměti a za tu dobu se zrodilo nespočet velkých sportovních příběhů a nezapomenutelných okamžiků. V této sérii se pokusíme připomenout si některé z nich.

 

Michael Jordan se narodil 17. února roku 1963 v Brooklynu USA. Krátce po jeho narození se rodina přestěhovala do Severní Karolíny, kde na škole Emsley A. Laney započal svoji sportovní kariéru. Michael se v mládí věnoval hned třem sportům a sice americkému fotbalu, baseballu a basketbalu. V roce 1981 získal sportovní stipendium na University of North Carolina at Chapel Hill, kde se ukázal hned v první sezóně jako velmi talentovaný hráč.

 

Michael sbíral úspěchy již v univerzitních letech. 1983 vyhrál Naismithův pohár pro nejlepšího hráče, o rok později to byl Woodenův pohár. 1984 už byl draftován do Chicago Bulls. Téhož roku byl i ve vítězném týmu na olympijských hrách v LA.

 Michael Jordan

První sezóna nebyla z pohledu Bulls příliš úspěšná, když tým vypadl již v prvním kole playoff. Druhou sezónu si pro změnu Michael zlomil nohu a odehrál pouze 18 zápasů. Následujících sedm sezón byl ale Jordan nezastavitelný (91,92,93 vítězové NBA a v 92 olympijští vítězové). Až roku 1993 dostala jeho bezchybná kariéra první trhliny. Nejdříve byl médii obviňován z gamblerství a chvíli poté byl jeho otec zabit při loupežném přepadení. Ještě toho roku Michael přerušil kariéru. Následující rok podepsal smlouvu s baseballovým týmem Chicago White Sox. Michael zvládl odehrát pár zápasů v nejvyšší soutěži, ale brzy přišla stávka a tak se Michael rozhodl vrátit k basketbalu. V březnu roku 1995 dvěma slovy („Jsem zpět“) oznámil, že se vrací do NBA. Nevrátil se však v takové formě v jaké chtěl a tak po vypadnutí z playoff začal Michael okamžitě tvrdě dřít a připravovat se na další sezónu. Následující dvě sezóny Chicago opět ovládlo NBA.

 

Sezóna 1997-1998 měla hořkosladkou pachuť. Již před sezónou věděl tehdejší dlouholetý trenér Bulls, že po sezóně u týmu bezpodmínečně končí a Michael řekl, že pod nikým jiným hrát nebude. Všichni tedy věděli, že jedna éra brzy skončí.

 Michael Jordan

Finále NBA roku 1998, 6. zápas… 19 vteřin do konce ukradl Jordan míč Karlu Malonemu, proběhl hřištěm a vyčkával. Čas utíkal a ledově klidný Jordan dribloval s míčem na hranici 3 bodové lajny. Rychlým pohybem na střed a následnou prudkou změnou pohybu se zbavil obránce Russela a hodil koš za dva body. O vítězství 6. titulu a konce jedné éry Bulls rozhodlo 5.2 vteřin…

 

Ačkoliv se majitel i proti vůli hlavního manažera snažil trenéra u týmu udržet, byla snaha zbytečná. Trenér, stejně jako Jordan a další hráči v týmu skončili. Od té doby Bulls marně vyhlížejí dalšího Jordana, který by jim vrátil dávnou slávu a hrdost.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.