Nejočekávanější sci-fi roku 2020: DUNA. Film, o kterém se mluví

duben

16

2020

Nejočekávanější sci-fi roku 2020: DUNA. Film, o kterém se mluví

| 2020-04-16T02:37:01+00:0016. duben 2020 | #trendy#Film |

Na zahraničních filmových serverech a sci-fi fan skupinách na sociálních sítích se v posledních dnech nemluví o ničem jiném. Na plátna míří nejnovější filmová adaptace Duny. Režíroval ji sci-fi maestro Denis Villeneuve (Příchozí, Blade Runner 2019) a jeho adaptace Duny je bezesporu jedním z nejočekávanějších filmů dekády.

Proč je film tak očekávaný? 

Adaptace slavných knih Franka Herberta je čtenáři zbožňovaná fantasy a o její zfilmování už se několik produkcí pokusilo. Nikdy se zcela uspokojivým výsledkem. Villeneuve, režisér stojící za nejúspěšnější sci-fi posledních několika let Příchozí, se nechal slyšet, že ani tento projekt se nerodí snadno. "Je to zdaleka nejobtížnější věc, kterou jsem v životě udělal." Vyplatí se Villeneuvovi jeho krev, pot a slzy?

Reřisér Denis Villeneuve při natáčení Blade Runnera 2049

Co to vlastně ta Duna je?

Herbertův román Duna, vydaný už v neuvěřitelném roce 1965, je světově nejprodávanějším sci-fi románem všech dob. Je také považován za jednu z nejlepších knih všech dob a je učebnicí a zcela klíčovým dílem v žánru sci-fi. Kniha je zasazena do daleké budoucnosti v mezigalaktické feudální společnosti, kde mocné šlechtické rody bojují o kontrolu nad zdroji, armádami a o moc. Paul Atreides je dědicem svého mocného rodu a dostane nařízeno převzít kontrolu nad Arrakis, pustou pouštní planetou s drsným podnebím. Proboha proč nad takovou dírou? Protože ta planeta je jediným místem k těžbě melánže, neboli koření, které prodlužuje lidský život, zlepšuje zdraví a poskytuje uživateli zvláštní psychické schopnosti.

A kdo kontroluje nejlepší drogu ve vesmíru, má pochopitelně nejen moc, ale i vratkou židli. O Arrakis se tak pochopitelně strhne bitka. Samotná planeta navíc je obývána obrovskými písečnými červy a domorodou populací známou jako Fremeni, která se po generace naučila přežít na poušti a vodou šetří jako jejich nejcennějším zdrojem, proto tady voda funguje také jako platidlo. A to je jen jedna vrstva příběhu.

Proč je to tak populární?

Román získal řadu cen a odstartoval celou knižní sérii. V současnosti v ní pokračuje Herbertův syn Brian spolu se známým spisovatelem sci-fi Kevinem J. Andersonem. Už ale sama první kniha natolik předběhla svou dobu, že dodnes fascinuje čtenáře nejen tím, jak je originální, těžce popsatelná a jak už tehdy nakousla otázku přírodních zdrojů a poslání mužů a žen (nepřestávejte číst, v té knize je to opravdu zajímavé!), ale také třeba tím, že jde o klíčové dílo generace fascinované psychedelikou, na což pochopitelně dnešní umírněně marihuanová generace slyší.

A jak to tedy pojal současný režisér? Nová Duna vychází pouze v první poloviny románu, přičemž druhá polovina je naplánována pro případné pokračování. Režisér plánuje vyzdvihnout pojítka na současnost, jakými jsou moc nad surovinou, drancování planety a čekání na to, až se generace dnešních mladých rozhoupá ke své revoluci. Ale nebojte, o Grétu a komunisty tady vážně nepůjde. Tedy doufejme.

Oscar Isaac (Star Wars, X-Men: Apocalypse) jako vévoda Leto Atreides

Když je to taková pecka, jaktože to ještě nikdo nenatočil?

No, a to je přesně ono. Natočil. Během těch několika desetiletí, co od vydání knihy uplynulo, došlo k mnoha pokusům nacpat ten velmi komplexní román do filmu. Starší ročníky se pamatují na film Davida Lynche z roku 1984. Tato verze byla ovšem velký obchodní propadák a samotné natáčení i další okolnosti jsou příběhem samým pro sebe. Jisté je, že ve své době šlo o megalomanský projekt, na natáčení se podílelo například neuvěřitelných 600 techniků a 15.000 statistů, CGI tehdy neexistovala.

Dnes když chcete písečného červa velikosti důlního rypadla, zapnete počítač. V roce 1983 jste si vše museli vymodelovat ručně ve zmenšeném měřítku

Na grafických návrzích se podílel autor vizuální stránky Vetřelce H. R. Giger a zahrál si tam například i jistý Patrick Stewart, který se později proslavil v jiné sci-fi jako kapitán Picard. Ale produkce se Lynchova pojetí zalekla nechala film několikrát přestříhat. Možná i proto si dodnes mezi fandy drží kultovní status.

Další pokusy o zfilmování provedli mezi jinými i Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner 1982), Peter Berg (Vítejte v džungli, Hancock) a dokonce i syn Franka Herberta, ale žádný z těchto projektů se do výroby nedostal.

Roku 2000 se objevil výpravný TV miniseriál, jehož tři epizody se natáčely částečně na Barrandově a mnoha fandy je označován jako zatím nejlepší převod na obrazovky. Bára Kodetová, dcera Jiřího Kodeta, se navíc díky své poměrně výrazné roli vloudila do snů mnoha nerdů po celém světě. Následovala další třídílná série Děti planety Duna, která se už v ČR točila celá.

Stále ale převládá názor, že sága je kvůli svému rozsahu, složitým interním dialogům a vyobrazením psychedelických vizí naprosto nezfilmovatelná.

Čestný rod Atreidů. Kdo najde Aquamana, má bod

Jaká tedy bude ta nová Duna?

Určitě jiná a updatovaná. Už atraktivním hereckým obsazením. Jednu z hlavních rolí si střihne čerstvě vousatý Oscar Isaac, kterého znáte z Hvězdných válek coby pilota X-wingu Poe Damerona bojujícího za Odboj. Objeví se i Zendaya, Thanos neboli Josh Brolin, Dave Bautista (ta hora svalů které sedí na rameni Groot) a hvězdný Jason Momoa.

Na souši Aquaman mění trojzubec za mečík

A nová duna nebude čistě přehlídkou počítačových efektů, natáčelo se na skutečné poušti v Jordánsku, což znamenalo práci za extrémních teplot, kdy bylo takřka nesnesitelné pohybovat se v kostýmech, které museli herci nosit celý den. Jak už bylo naznačeno, některé věci z knihy se režisér rozhodl přizpůsobit dnešku a bude jistě zajímavé sledovat, co z touhou po moci pramenící ze světové kontrole drogy či léku, což je nyní docela aktuální téma, talentovaný tvůrce udělá. Premiéra je naplánovaná na 18. prosince 2020.

Režisér a herec Javier Bardem (Tahle země není pro starý, Skyfall) při natáčení v exteriérech v Jordánsku

 

Images by Warner Bros./Chiabella James and Denis Villeneuve /Columbia Pictures.

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.