Nejnovější objevy ve vědě, zdraví a technologiích

duben

3

2017

Nejnovější objevy ve vědě, zdraví a technologiích

| 2017-04-03T14:33:53+00:00 3. duben 2017 | #zajímavosti#věda |

Nejnovější objevy ve vědě, zdraví a technologiích

Věděli jste, že každý den je po celém světě publikováno asi 6.800 nových recenzovaných akademických článků? To už je pořádná dávka vědy, kterou je potřeba se prokousat. Vybrali jsme velmi zajímavé poznatky, které nás zaujaly. Věděli jste například, že je asi 79 způsobů, jak mohou Vaše geny za to, že tloustnete? Ne? Tak čtěte dále.

Porozumějte obezitě

Faktory životního stylu, jako jsou špatné stravovací návyky a nečinnosti, hrají velkou roli při obezitě. Ovšem tento stav může mít i genetický základ. A zjistilo se, že existuje mnohem více genetických příčin obezity, než si vědci doposud mysleli. Podle nové revizní zprávy z McMaster University v Kanadě, došli vědci k závěru, že existuje 79 genů, které souvisejí se syndromy obezity. A pouze 19 z nich bylo geneticky zcela zmapováno. A přesto, že jsou tyto syndromy vzácné, tak jsou běžnější, než vědci předpokládali.

Chraňte svůj tep bezdrátově

Implantáty, jako jsou kardiostimulátory, se zmenšují. Bohužel často spoléhají na neohrabané baterie pro napájení a ty navíc fungují jen dočasně. Ale nyní vědci ze Singapuru vyvinuli nový kardiostimulátor, který může být poháněn bezdrátově. Půjde o flexibilní anténu, která se vejde do ruky. Ta bude vysílat elektromagnetickou energii do přístroje, který je hluboko uvnitř lidského těla. V současné době existuje zatím jenom mini prototyp, který funguje jako stimulátor pro prase. Ovšem doufá se, že stejná technologie bude jednou pomáhat i lidem.

Čtěte kuchařské knihy moudře

Nespoléhejte se na to, že Vám každá kuchařka ukáže, jak bezpečně vařit svoje pokrmy. Ba naopak. Většina receptů přeskakuje důležité poskytnutí informací o potravinách. Vědci z North Carolina State University objevili, že pouze v 8 procentech receptů, bylo uvedeno, jak a na kolik je nutné potraviny uvařit, aby byly pro konzumenta zcela bezpečné. Proto používejte kuchařské knihy jako způsob, jak vyzkoušet nové a lahodné věci, ale před tím si nezapomeňte oprášit pevné bezpečnostní doporučení v přípravě pokrmů.

Pozor na virus Zika

Pamatujete na virus Zika? Už je to nějakou dobu, co nás o něm média poprvé informovala. Z předchozích parametrů bylo jasné, že největší starosti, by z něj měli mít pouze lidé v Karibiku a jižní Americe. Nicméně výzkumníci ze Saint Louis University vydali předpověď, kde se bude virus Zika nejvíce vyskytovat na území USA. Takzvané býčí oko bude pravděpodobně kolem řeky Mississippi. A další vysoké riziko budou mít oblasti na jihovýchodě Spojených států a kolem jižní Kalifornie.

Telefon Vás může přivést k lepší náladě

Zažili jste něco traumatického? Hraní her na Vašem telefonu, Vám pomůže zablokovat tyto špatné vzpomínky. Nebo to alespoň naznačuje nový výzkum, který byl uveřejněn v časopise Molecular Psychiatry. Ve studii se ocitli lidé, kteří zažili autonehodu. Ty měli hrát ještě na pohotovosti hru Tetris na svém mobilním telefonu. A bylo prokázáno, že jim stačilo pouze 20 minut k tomu, aby si zlepšili náladu a překonali první traumatické vzpomínky. Ti, kteří hráli hru, měli navíc o 65 procent méně špatných vzpomínek v dalším týdnu po nehodě. Podle vědců je pravděpodobné, že by měly pomoci i jakékoliv vysoce prostorové vizuální úkoly k tomu, aby se pacienti začali cítit lépe.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.