Nejlepší animované filmy všech dob #2

srpen

16

2020

Nejlepší animované filmy všech dob #2

| 2020-08-16T08:38:12+00:0016. srpen 2020 | #Film#animované filmy |

Animovaných filmů vzniká každý rok hned několik, ale pouze malé procento z nich zaručuje kvalitní podívanou. Rozhodl jsem se tedy udělat takový seriál, o nejlepších animovaných filmech všech dob. Což v překladu znamená při nejmenším jistotu, že by Vám tyto filmy neměli způsobovat žádnou psychickou ujmu. Žebříček jsem sestavil pouze z filmů, které jsem sám viděl a přihlédl jsem k hodnocení na několika webových stránkách. Řazení je podle roku premiéry, nikoliv podle kvalit daného snímku.

 

Shrek (2001)

Shrek

Shrek, zelený obr, žije sice docela sám, ale šťastně ve svém domku na samotě u lesa až do chvíle, kdy je doslova přepaden nekonečným zástupem pohádkových postaviček, které byly vyhoštěny z království Lorda Farquaada. Ve snaze vrátit klid do svého příbytku Shrek Farquaadovi slíbí, že vysvobodí ze zajetí obávaného draka krásnou princeznu Fionu a přivede mu ji, aby se stala jeho ženou.

Upřímně nevím, kolik vlastně těch pokračování vzniklo, ale až na první díl se z toho stala docela pěkná sračka. Kýčovitý příběh, plný zvráceného humoru se ale dokáže zavděčit i dospělým a tak první díl můžete bez obav pustit nejen svým ratolestem.

 

Ocenění: Oscar nejlepší animovaný film | CSFD: 87%

 

Hledá se Nemo (2003)

Hledá se Nemo

Malý Nemo je unesen lidmi a jeho otec Marlin se vydává napříč celým oceánem s jediným cílem. Najít a zachránit svého syna.

Nemo vždycky patřil mezi mé oblíbence a dá se říci že je to i taková srdeční záležitost. Nádherná animace, díky které na vás přímo dýchne rozlehlost a rozmanitost oceánu doplněná a dojemným příběhem o lásce mezi otcem a synem.

 

Ocenění: Oscar nejlepší animovaný film | CSFD: 86%

 

Madagaskar (2005)

Madagaskar

Jednoho člena čtyřčlenné party přátel v New Yorské zoo už rutina nebaví. Zebra jménem Marty se tedy rozhodne, že ze zoo uprchne a odcestuje do divočiny. Rozhodne se tedy útěk realizovat. Parta ve snaze Martyho přivést zpět je však odchycena a poslána do divočiny spolu s Martym.

Na první pohled banální zápletka, relativně průměrná animace, ale přesto, tam je něco navíc. Nedokážu říct co to je, ale film si mě získal od první minuty. Docela bych si i vsadil, že po filmu budete shánět plyšovou hračku jednoho z našich čtyř hrdinů.

 

Ocenění: 0 | CSFD: 76%

 

Auta (2006)

Auta

Když se začínající, avšak velmi ambiciózní závodní auto Blesk McQueen během cesty na velkolepý šampionát Zlatý píst neočekávaně zatoulá do ospalé Kardanové lhoty u Silnice 66, naučí se, že opravdová radost ze života se neskrývá za cílovou rovinkou, ale na cestě k ní.

Nevím, jak jsem se tehdy k filmu dostal, ale i přes to, že jsem byl zrovna v pubertě jsem si film okamžitě zamiloval. Puberťáci mají sice diametrálně odlišné zájmy než koukání na animované filmy… Ale stačila úvodní koláž „Já jsem rychlost!“ a byla ruka v rukávu.

 

Ocenění: Golden Globe nejlepší animovaný film | CSFD: 82%

 

Ratatouille (2007)

Ratatouille

Hlavním hrdinou filmu je krysák Remy, který odvážně sní o tom, že se stane vyhlášeným kuchařem v pařížské pětihvězdičkové restauraci. Společně se zkrachovalým vynašečem kuchyňských odpadků Linguinim se vydají za svým cílem stát se nejvyhlášenějším kuchařem v Paříži.

Já měl vždycky slabost pro hrané či animované filmy, ve kterých se vaří (chef, láska na kari, láska v malé itálii atd.). I když jsem tedy věděl co přesně dostanu, včetně cesty hrdiny k cíli, jsem byl nakonec s filmem spokojený a kdykoliv se na něj rád podívám znova.

 

Ocenění:  Oscar nejlepší animovaný film, Golden Globe nejlepší animovaný film | CSFD: 85%

 

Kung fu panda (2008)

Kung fu panda

Animovaná komedie pro celou rodinu o líné, neuctivé a flakáčské pandě Po, která se musí naučit kung-fu, aby zachránila Údolí Klidu před zlým sněžným leopardem Tai Lungem. Příběh se odehrává ve staré Číně a převrátí neměnný svět bojových umění vzhůru nohama.

Hlavní devizou filmu není ani tak příběh o outsiderovi, ze kterého se stane hrdina, ale nádherné a neokoukané prostředí číny. Dodnes si pamatuji jak jsem nevěřícně zíral, když jsem na naší fullHD TV pustil blu-ray verzi tohoto snímku.

 

Ocenění: 0 | CSFD: 75%

 

Vall-i (2008)

Wall-E

Píše se rok 2700 a poslední operační stroj stále plní svůj úkol a sice uklízí planetu zemi. Při svém úklidu sbírá nejrůznější nalezené artefakty jako je rubikova kostka, šlehač a další až jednou narazí na rostlinku, kterou zasadí do boty. Jednoho dne na zemi přilétne vesmírná loď s robotem Eve, jejímž úkolem je  zjistit zda-li je země obyvatelnou či nikoliv a do které se náš hrdina zamiluje.

Náznak poselství, náznak romantiky, náznak dobrodružna a hodně emocí. To je ve zkratce animovaný film od studia Pixar, který bude zaručeně bavit nejen Vaše děti.

 

Ocenění: Oscar nejlepší animovaný film, Golden Globe nejlepší animovaný film | CSFD: 85%Vzhůru do oblak (2009)

Vzhůru do oblak

Vzhůru do oblak je příběh o 78letém prodejci balónků Carlovi Fredricksenovi, který si konečně splní celoživotní sen o dobrodružstvích, když na svůj domek přiváže tisíce balónků a odletí s ním do divočiny Jižní Ameriky.

Ačkoliv se jedná o animovaný film, tak přece jen bych si dovolil říci, že cílovka je spíše dospělé publikum. I přes mix několika žánrů (nebo právě díky tomu?) dokáže film nadchnout i dojmout zároveň. PS. Pokud Vás začátek nesemele tak jste fakt necita!

 

Ocenění: Oscar nejlepší animovaný film, Oscar nejlepší hudba, Golden Globe nejlepší animovaný film, Golden Globe nejlepší hudba | CSFD: 81%Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.