Má sůl datum spotřeby?

říjen

4

2022

Má sůl datum spotřeby?

| 2022-10-04T07:38:38+00:00 4. říjen 2022 | #foodie |

Může sůl expirovat?  Lidé ji přece od nepaměti používají jako konzervační prostředek. Naši předkové solili maso, ryby, zeleninu a dokonce i ovoce, aby zabránili jejich rychlé zkáze. Může se ale zkazit samotná sůl? A jak má dlouhou trvanlivost?

Odpověď vás možná překvapí, předně je třeba si říct že při konzervaci potravin funguje sůl tak, že z nich odčerpává vodu a účinně je vysušuje. Všechny živé organismy - včetně bakterií - potřebují vodu. Když odčerpáme vodu, kterou kterou bakterie potřebují ke svému rozvoji, a zabráníme jim tak v růstu.

A může se zkazit tedy samotná sůl? Pokud neobsahuje vodu, tak ne. Mikroby, které způsobují kažení a otravu potravin, potřebují jak jsme si řekli, ke svému růstu vodu. Čistá sůl však vodu neobsahuje, což znamená, že se nikdy nezkazí.

Tak proč má každé balení soli z obchodu na sobě datum datum minimální trvanlivosti? Obvykle proto, že to vyžaduje zákon. Ve skutečnosti vydrží sůl neomezeně dlouho, pokud ji uchováváte v chladných a suchých podmínkách ve spíži.

Platí ale jen pro čisté soli! Pokud výrobek obsahuje více než jen obyčejnou sůl, například jód, koření, aromata nebo barviva, může se časem znehodnotit. Například himálajská sůl získává svou růžovou barvu z minerálních příměsí. Nerafinovaná mořská sůl obsahuje stopové množství řas. Jodizovaná sůl obsahuje jód. A kuchyňská sůl, košer sůl a další druhy soli obsahují protispékavé látky, které se mohou časem rozkládat, což vede k tvorbě hrudek.

Obecně lze tedy klidně konzumovat i prošlou sůl, pokud je čistá a není zvhlá nebo znečištěná, špatně vám z ní nebude. Když najdete na chatě balíček solí někde vzadu ve skříni, můžete ji bez obav použít. Je stále dobrá!

 

Images monicore, Lorena Martínez, Quang Nguyen Vinh, Castorly Stock, RODNAE Productions from Pexels

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.