Významní lidé #3 - Mark Zuckeberg

listopad

17

2016

Významní lidé #3 - Mark Zuckeberg

| 2016-11-17T09:14:04+00:0017. listopad 2016 | #osobnosti |

Mark Zuckerberg, Founder & CEO of Facebook, at the press conference about the e-G8 forum during the 37th G8 summit in Deauville, France.

Zuckerberg se narodil 14. května 1984 ve White Plains v New Yorku. Se svými třemi sestrami vyrůstal v městečku Dobbs Ferry. Otec pracuje jako zubař, matka je psychiatrička. Již v dětském věku byl Mark Zuckerberg velice inteligentní, vynikal především v technických předmětech a jazicích. Již v tomto raném věku se zajímal o programování v jazyce BASIC. Do podvědomí veřejnosti se dostal svým programem Synapse Media Player. Program dokázal rozpoznat hudební návyky poslucháču a následně tak upravit playlist, který tak byl přizpůsoben přímo pro daného posluchače.

Další program, který stojí za zmínku, byl Facemash.V něm spolužáci získávali hodnocení podle svého vzhledu. Základ bylo porovnaní dvou studentu z nichž si uživatel zvolil tu atraktivnější Facemash si našel spoustu příznivcu a již za první čtyři hodiny se registrovalo více než 450 uživatelů, kteří ohodnotili tisíce fotografií.

V roce 2004 spustil společně s jeho spolužáky internetovou stránku Facebook. Projekt byl ze začátku zamýšlen pouze jako komunikační kanál mezi studenty na Harvarské univerzitě, ovšem díky obrovskému ohlasu se rozhodli na projektu dál pracovat a rozšířit jej do celého světa. Již v prvních týdnech měl facebook tisíce uživatelů a neustále tento počet stoupal. Mark Zuckerberg v druhém ročníku opustil Harvardskou univerzitu, aby se mohl naplno věnovat svému projektu Facebook. Po prvním roce provozu měl facebook přes milion uživatelů, a neustále tento počet stoupal. V roce 2005 zakoupil Zuckrberg doménu, kterou zná dnes celý svět a to facebook.com, za částku 200 000 dolarů. V 1.čtvrtletí 2016 měl Facebook bezmála 1.65 miliardy registrovanách uživatelů a zisk 5,38 miliard dolarů.

facebook_page

Ještě před tímto veleúspěšným projektem, se poznal na uvítacím večírku s Priscillu Chanovou, s níž navázal partnerský vztah v roce 2003. Chanová je dcera čínsko-vietnamských uprchlíků (Hoa), kteří do Spojených států přijeli po Pádu Saigonu. Narodila se na bostonkém předměstí Braintree a roku 2003 ukončila střední školu Quincy High School. V roce 2012 se s Priscillou oženil na zahradě svého sídla. O tři roky později se jim narodila dcera Maxima.

Dnes je Mark Zuckerberg jedna z největších osobností světa, pravidelně se umisťuje v žebříčcích nejvlivnějších židů na světě a dokonce byl vyhlášen časopisem Time jako osobnost roku 2010.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.