Unikátní australská malovaná sila - magický projekt, který bere dech

květen

21

2020

Unikátní australská malovaná sila - magický projekt, který bere dech

| 2020-05-21T23:51:05+00:0021. květen 2020 | #Art#heartwarm#amazing#Austrálie |

Austrálie je zkoušená země. Nejenže ji ničily požáry gigantických rozměrů, ale od roku 2017 do roku 2019 zažila jedno ze svých nejhorších období sucha ve své historii. Tato dlouhotrvající přírodní katastrofa donutila zemědělce, aby opustili svou půdu a nechali svá venkovská městečka chátrat. A vzhledem k tomu, že v těchto místech nelze očekávat přítok žádných turistických dolarů, hrozí těmto městům, že budou z krajiny vymazána.

Ale objevily se tu ty malby.

V posledních několika letech se ve vnitrozemí rozšířilo zvláštní umění, které láká návštěvníky a dalo jim důvod cestovat dlouhé hodiny po prašných silnicích uprostřed ničeho.

První malované silo se objevilo v roce 2015 ve městě Wheatbelt v Northamu. Místní kulturní nezisková organizace najala dva známé streetartové umělce aby namalovali osm čtyřicetimetrových sil vlastněných největším australským vývozcem obilí. Za cíl si dali vytvořit největší australské nástěnné malby a přivést umění do prašného vnitrozemí. Ale brzy se staly něčím víc.

Sila se stala hitem a organizátoří začali do měst v západní Austrálii lákat mezinárodní umělce a začala se objevovat další úžasná sila. Tato nově vzniklá umělecká díla se stala pro místní rozvoj požehnáním, protože návštěvníci této unikátní galerie začali utrácet v místních podnicích a najímali si místní chaty.

Malby se začaly rozšiřovat i do ostatních částí kontinentu a začala je sdružovat unikátní poznávací stezka Australian Silo Art Trail, která tak originálně propojuje vzdálené komunity prostřednictvím umění a cestovního ruchu.

V této chvíli existuje 35 malovaných sil vinoucí se venkovskou Austrálii. Jsou propojené šesti poznávacími stezkami, které dají dohromady sedm a půl tisíce kilometrů. A brzy se může tato úžasná záležitost ještě rozšířit, zájem projevilo dalších 25 měst.

Každé malované silo je unikátní a nejde o náhodné motivy, obraz vždy vypráví příběh svého regionu, jeho obyvatel a historie. Tady je několik z nich:

V březnu 2019 byl vybrán umělec Fintan Magee, aby namaloval soukromá sila v Barrabě. Poté, co Magee porozprávěl s místními obyvateli, aby nasál esenci města, vytvořil tuto nástěnnou malbu o výšce téměř 40 metrů. Malba trvala 24 dní a zobrazuje člověka hledajícího podzemní vodu pomocí virgule ve tvaru písmene Y, tedy techniky, která se v Austrálii stále používá.

Yelarbon je malé město na okraji spinifecké pouště. Umělec Joel Fergie (také známý jako The Zookeeper), měl v plánu na sila přenést motiv oázy, ale kvůli zdravotním důvodům nemohl dokončit svou práci. Fergieho kolegové Jordache Castillejos a Jordon Bruce to po něm převzali a vytvořili nádherný motiv znázorňující místní dětství.

Nástěnnou malba ukazuje chlapce, který se chladí v místní laguně Yelarbon s papírovou loďkou v ruce. Umělci použili 1.000 litrů barvy na ploše 1.800 metrů čtverečních.

Streetartový umělec Sam Bates využil pro tuto nádhernou malbu australské psí plemeno kelpie. Pes jménem Jimmy zde skutečně žije a umělěc jej posadil vedle svého lidského společníka. Pro tento motiv se malíř rozhodl poté, co studoval fotografie každodenního života ve městě. Malování tohoto 80 let starého sila trvalo 14 dní a vyšlo na zhruba milion osm set tisíc korun, částka tak byla spoluhrazena místními komunitními granty.

Tato nástěnná malba připomíná kmen Boorongů. Domorodá skupina obyvatel je známá pro své astronomické a astrologické znalosti a schopnost porozumět měnícím se ročním obdobím pomocí souhvězdí. Nástěnná malba s živým pozadím zobrazuje holčičku houpající se na eukalyptovém stromě mallee, dívající se přes jezero, kolem kterého se sdružují místními zvířata. Projekt trval od zahájení po realizaci 11 měsíců a samotné malování trvalo 20 dní.

Pouliční umělec Sca Scale původem z Melbourne namaloval devatenácté silo na zmíněné stezce. První etapa byla představena v roce 2018 na Anzac Day, tedy významný den, kdy si Austrálie a Nový Zéland připomínají své padlé. Tehdy byla odhalena dvě sila, jedno zobrazující zdravotní sestru z první světové války, druhé zobrazuje současnou vojenskou zdravotnici. Dílo vzniklo na oslavu stého výročí konce války. Druhá etapa proběhla o rok později a je poctou nasazeným jednotkám známým jako Australská lehká jízda. Nový motiv pokryl dvě nižší sila a uctil místní mladé muže a ženy z Devenishe, kteří byli před sto lety odvedeni do armády, kam tehdy narukoval každý šestý místní obyvatel.

 

Images by Australian Silo Art Trail. Annette Green

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.