Lahůdka pro sběratele: Dalajlámův Land Rover z roku 1966 je na prodej

srpen

16

2019

Lahůdka pro sběratele: Dalajlámův Land Rover z roku 1966 je na prodej

| 2019-08-16T03:03:45+00:0016. srpen 2019 | #Aukce#Dalajláma#Land Rover |

Zapomeňte na Elvisovy Rollsy a první vyrobená Porsche, tohle je auto, co chcete. 10 let se kodrcal po venkovských silnicích v Dharamsale s Jeho Svatostí na palubě a s řidičem, co si připaloval jednu cigaretu od druhé. Vůz prošel restaurací a nyní se dostal do hledáčků fandů osobitých aut.

Začátek oprav, prosinec 2005

Když mechanik Michael Green otevřel dřevěný přepravní kontejner, ve kterém mu z Indie doručili Land Rover z roku 1966 patřící čtrnáctému Dalajlámovi, vykoukl na něj špinavý a potlučený vrak. Celá levá strana vozu Jeho Svatosti byla rozbitá a potřebovala nové dveře, vpředu to volalo po novém blatníku. "Bylo to až úsměvný," vzpomíná Green, majitel West Coast British, servisu zaměřeného na Land Rovery se sídlem v Palo Alto v Kalifornii. Mimochodem, Mike je svérázný muž, jenž v internetových recenzích na svůj podnik za přístup k zákazníkům zrovna nedostává pětihvězdičkové pochvaly. "Auto bylo pěkně domlácený," dodal. Psal se rok 2005 a vůz mu právě dorazil po dvouletém snažení a strastiplné cestě přes Indii. Auto bylo navíc omylem odesláno do Los Angeles a muselo být odvezeno do oblasti zálivu v Cali na plošině kamionu.

Tenzin Gyatso, spíše známý jako Jeho Svatost 14. Dalajláma, sám nikdy neřídil, ale dopravovat se musel. A tak mu byl 17. února 1966 do Nepálu dodán koráb série IIA Land Rover 66 a stal se oficiálním vozem Jeho Svatosti. A nešlo o žádný papamobil, který by byl neprůstřelný, nebo si ho láma zvolil kvůli jeho oslnivému vzhledu. Land Rover byl zkrátka vybrán jako odolné 4x4, které si umělo poradit s nezpevněnými a skalnatými cestami v oblasti Dharamsala v Indii, Nepálu a v Himalájích. Land Rover sloužil Dalajlámovi po dobu jeho desetiletého vyhnanství v Tibetu a byl řízen především jeho bratrem Tenzinem Cheogyalem. V roce 1976 bylo vozidlo posláno do zaslouženého důchodu a Jeho Svatost povýšila na Range Rover. Cheogyal se poté původního Land Rover ujal a vlastnil ho až do roku 2005, kdy vůz skončil v Greenově servisu.

Auto bylo původně převezeno do Spojených států na žádost muže, který v Tibetu pravidelně působil jako dobrovolník a bavila ho představa, že by bylo skvělé jezdit Dalajlámovým vozem po svém vinařství. "Řek jsem tomu chlapovi částku za předpokládaný opravy a jeho oči se mu stočily někam k zátylku" vzpomíná Green. "Takže se ho vzdal a daroval auto Dalajlámově nadaci v Palo Altu." Nadace pak zaplatila Greenovi za obnovu auta více než 49.000 dolarů. Ačkoli díky podmínkám nemělo téměř žádnou rez a najeto mělo pouze kolem 110.000 km, bylo auto téměř troska. "Museli parkovat ne podle zrcátek, ale podle dobrýho pocitu," vtipkoval Green při pohledu na promačkaný kov na levé straně auta. Když ale poprvé zapnul klíč v zapalování, naskočilo téměř okamžitě.

Land Rover byl doručen s původní dokumentací, která dokazuje, že vozidlo bylo zaregistrováno na Jeho Svatost Dalajlámu. Přibalena byla také hromada zvláštních a podivných nástrojů na údržbu, jako například podomácku vyrobený klíč na kola. "Někdo si svařil vlastní klíč a pak ho ještě nespočetněkrát opravoval," říká mechanik Mike. Auto si s sebou přivezlo také výrazný zápach, který se šířil zejména v horkých dnech. "Kouřili jak démoni," říká Green a dodává, že střecha vozu byla zcela nasáklá tabákem.

Po dokončení mechanických oprav Green nalakoval Rover do původní bronzově zelené, s jakou sjel vůz z výrobní linky. Přimontoval také poznávací značku s úžasným textem HHDL XIV (His Holiness Dalai Lama 14). Dalajlámův bratr Cheogyal osobně celkem třikrát navštívil Greenův servis, aby zkontroloval průběh restaurování. "Byl to takovej smíšek," popsal Michael bratra duchovního vůdce. "Neustále mě přemlouval, ať se nechám najmout, že mě udělají svým řidičem." Green ale nabídku s díky odmítl.

Když byla restaurace auta dokončena, Dalajlámova nadace vydražila auto na eBay. V ceně ale nebyl jen samotný vůz, v balíčku si vítěz vydražil i třídenní studijní buddhistický pobyt s lámou v Indii, jakož i osobní setkání s herečkou Sharon Stone. Vítězná nabídka padla 12. listopadu 2007 a dražitele to vyšlo na 82.100 dolarů.

Nyní ze soukromé sbírky přechází do aukce u Sotheby's a tam odhadují, že by toto auto s osobností mohlo v aukci konané 29. srpna vynést 100.000 až 150.000 USD. Když se o tom Green dozvěděl, připojil pro budoucího majitele radu spojenou s vroucným přáním: "To, že auto stojí tisíce dolarů, ještě neznamená, že byste ho měli jenom voprašovat a vozit jen na výstavy. Já bych v něm drandil furt jak o život. K tomu ho přece vyrobili."

Dalajláma ve svém Roveru při cestě po Indii

 

Images by Michael Green and RM Auctions, Inc.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.