Korida, býčí zápasy – co jste možná nevěděli

říjen

3

2016

Korida, býčí zápasy – co jste možná nevěděli

| 2016-10-03T23:22:27+00:00 3. říjen 2016 | #cestování |

Korida, býčí zápasy – co jste možná nevěděli

Býčí zápasy jsou už několik desetiletí velmi kontroverzní téma. Obvykle rozděluje společnost na dva nesouhlasné tábory. Kdy jeden tvrdí, že je to kulturní památkou a naopak odpůrci říkají, že je to pouho pouhé týrání zvířat.

Hlavní informace

Toto představení je proslulé především ve Španělsku, Portugalsku a v určitých zemích Latinské a Střední Ameriky. Hlavními aktéry jsou toreadoři. Ty jsou pro pobavení publika obvykle oblečeni do pestrobarevného oblečení a před býkem uhýbají pomocí výrazně červené látky, ta se nazývá muleta. Při každém vyhnutí se zvířetem, zabodávají do hřbetu býka kopí, aby ho ještě více rozzuřili. Býk většinou umírá přímo v aréně, kdy jej toreador usmrtí mečem. Jenom ve Španělsku proběhne přibližně 1700 zápasů ročně, při kterých zemře asi 10.000 býků. To je jeden z důvodů proč je tato kratochvíle považována za týrání zvířat a čím dál tím více zemí tuto činnost zakazuje.

Historie

První doklad o býčích hrách je vyobrazen na jednom z paláců, který pochází z dob Mínojské kultury. První zápasy na území Španělska se objevily v 1. stol. n. l.. Poté v 6. stol. byly zápasy zakázány křesťanskou církví. Z dob středověku nejsou o býčích zápasech žádné zmínky. Ty se postupně objevily až za renesance, kdy se odehrávaly hlavně ve Španělsku a v Itálii. První moderní korida, tak jak ji známe dnes, se odehrála v Madridu v roce 1726.

Ano či ne?

Odpůrci koridy většinou zdůrazňují krutost a rafinovanost, ke kterým při těchto zápasech dochází. Nelíbí se jim hlavně zapichování bodců (ty se nazývají bandarillas) do hřbetu zvířete. Ty mají zvýšit bolest a tím pádem i zuřivost býka. Naopak obhájci zápasů plně zdůrazňují to, že býk určený na zápas si před svým vystoupením užije 4 roky luxusního života, který by jinak nezažil, kdyby byl určen “pouze“ pro zemědělský chov. A navíc, že při samotném zápase skoro necítí bolest, jelikož má v sobě vysokou hladinu adrenalinu, která u něj vznikne při vydráždění toreadorem. Usmrcení mečem je velmi rychlé, srovnatelné s klasickou porážkou.

Pravidla

Při začátku koridy je vyžadována absolutní přesnost. Nejprve se všichni toreadoři představí a poté probíhá šest zápasů se šesti býky. Celá korida se dělí na třetiny. A každá třetina má při soubojích s býkem svoje specifika. Probíhají zde neustálá dějství, jako na divadle.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.