Kolik potřebujete kalorií? Vážně pomůže kalkulačka?

prosinec

4

2017

Kolik potřebujete kalorií? Vážně pomůže kalkulačka?

| 2017-12-04T23:31:45+00:00 4. prosinec 2017 | #lifestyle |

Kolik potřebujete kalorií? Vážně pomůže kalkulačka?

On-line kalkulačky kalorií vám pomohou odhadnout, jaká je rychlost vašeho metabolismu RMR (rating metabolit rate) a kolik kalorií denně potřebujete. RMR je založena na údajích, které do kalkulačky obvykle zadáte: Výška, Hmotnost, Věk, Rod, Atd… Denní kalorickou potřebu zjistíte, když do kalkulačky zadáte svou úroveň denní aktivity. Ta je rozdělena na 4 úrovně: Sedavá – BMR x 1,2 (žádné nebo malé cvičení, sedavé zaměstnání) Lehce aktivní – BMR x 1,375 (mírné cvičení 1 až 3 dny v týdnu) Mírně aktivní – BMR x 1,55 (střední cvičení 6 až 7 dní v týdnu) Velmi aktivní – BMR x 1,725 (namáhavé cvičení každý den, nebo cvičení 2x denně) Pak následují další výpočty: BMR(ženy) = 655,0955 + (9,5634 × váha v kg) + (1,8496 × výška v cm) - (4,6756 × věk v letech) BMR(muži) = 66,473 + (13,7516 × váha v kg) + (5,0033 × výška v cm) - (6,755 × věk v letech)

Hledáte snazší cestu?

Výzkumy naznačují, že lidé nejsou schopni správně určit svou úroveň aktivity a intenzitu cvičení. Ve většině případů se přeceňují. A co teprve když vůbec necvičíte, ale v práci jste v jednom kole? Kam tohle zařadit. A aby to bylo ještě komplikovanější, je třeba si uvědomit, že tyto kalorické kalkulačky vaši RMR pouze odhadují. Kalkulačka vypočítá průměry založené na údajích od tisíce dalších jednotlivců, a to znamená, že vaše vypočítané RMR bude +/- 10% od skutečného RMR.

Teď se asi ptáte, k čemu tedy jsou takové výpočty.

Vědci doporučují tyto rovnice, respektive výsledky těchto rovnic použít jako výchozí bod. Počáteční bod, od kterého se odrazíte, pokud chcete snížit váhu, nebo zvednout úroveň aktivity. Pokud se vám počítání obsažených kalorií v každém jídle, co sníte, zdá skličující, máme pro vás dobrou zprávu. Nemusíte to dělat. Stačí, když si během několika málo týdnů budete sledovat příjem jídla, budete jíst více méně stejné množství a typ potravin každý den. Jestliže se snažíte zhubnout a váhu neztrácíte, pravděpodobně musíte ubrat příjem potravin, tedy kalorií. Tady je několik strategií:
  1. Potraviny neměňte, ale jezte je v menších porcích.
  2. Nechte velikost porcí, ale jezte méně často.
  3. Nahraďte potraviny, co jíte, potravinami s menším obsahem kalorií.
Takto se stravujte zase několik týdnů a uvidíte, co se stane. Nedoporučujeme populární dietní strategie, jako je např. nízkotučná dieta. Pro začátek je to příliš stresující a mohlo by vás to odradit. Pokud se naopak snažíte zvýšit svoji aktivitu nebo zpevnit a zesílit postavu, budete muset pravděpodobně příjem kalorií zvýšit. Sportovec, který se snaží zdokonalit ve svém výkonu, se zaměřuje pouze na získání dostatečného množství jídla. Ztráta tělesného tuku, je v tomto případě často vedlejší efekt. Je proto velmi nevhodné, omezovat se v jídle a zároveň běhat do posilovny každý den. Vaše tělo je pak zmatené a vyčerpané.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.