Nový trend: Káva Oleato s olivovým olejem. Zvrhlost, nebo dobrota?

březen

16

2023

Nový trend: Káva Oleato s olivovým olejem. Zvrhlost, nebo dobrota?

| 2023-03-16T06:33:08+00:0016. březen 2023 | #trendy#drink#gastro |

Káva s olivovým olejem. V některých zemích velmi diskutovaný trend. Je to hipsterská zvrhlost, nebo to má něco do sebe?

Nedávno společnost Starbucks oznámila, že zavádí novou řadu káv s netradiční příměsí - olivovým olejem. Uvedla ji pod názvem Starbucks Oleato Coffee a kombinuje kávu arabica značky Starbucks s celou lžící (polévkovou lžící) za studena lisovaného extra panenského olivového oleje Partanna. Nové nápoje budou mít premiéru nejprve v italských pobočkách. No nikdo nezpochybňuje nutriční přínos panenského oliváče, ale dá se taková káva pít?

Podle všeho ano, protože lidé si ji vaří už i doma a získalo přezdívku bulletproof coffee - neprůstřelný kafe. Zdroje uvádí, že se tato káva vyrábí smícháním oleje s rostlinným nebo kravím mlékem, společně se to vyšlehá do pěny, a pak teprve tato směs putuje do kávy podle vaší chuti. Čili nejde vyloženě o kávu s olejovým okem, ale o kafe s vysokotučným mlékem.

Smíchání mléka a oleje do krémové a dokonale homogenní konzistence lte provést pomocí ručního pěniče nebo přes trysku na páru, vysokou teplotou ale můžete přijít o některé vlastnosti oleje lisovaného za studena. Pěna je ale prý velmi krémová a dá se použít i na vychlazenou kávu s ledem.

Některé kávy co Starbucks nabídne:

Oleato Caffé Latte: Pěna z olivového oleje a ovesného mléka

Oleato Golden Foam Cold Brew: Vyrábí se z verze sladké mléčné pěny Starbucks, do které se přidávají dvě porce olivového oleje.

Oleato Iced Shaken Espresso: Vyrábí se z espressa protřepaného s ledem, ovesným mlékem a s příměsí příchutě lískových oříšků a olivového oleje.

Tento trend ovšem není žádná novinka, odstartoval už před deseti lety, kdy se po sítích šířilo pití kávy s máslem, především jako nápoje vhodného pro keto dietu. Nyní to tedy trenduje jako káva olivovým olejem a objevila se už varianta s ghí. Neprůstřelný kafe mělo tehdy podle jejich propagátorů nahradit snídani jako kompletní energetická injekce pro tělo. Což ovšem doporučit zcela nelze, snídani to nenahradí, nepřináší totiž žádné mikroživiny a ani dávku vlákniny. Prožene vás to, což je přesně opak toho, co od trávení chcete. Takže na lačno určitě ne.

U nás kávu s oliváčem zatím neochutnáte, pokud si ji neuděláte sami nebo trend nepřevezmou i jiné kavárny než Starbucks. Tento řetězec zatím uvedl Oleato v Miláně a podle plánu začne Starbucks uvádět Oleato na některých trzích po celém světě, počínaje jižní Kalifornií ve Spojených státech letos na jaře. Později v tomto roce se dostane do Japonska, na Blízký východ a do Spojeného království.

Tak mixnete to?

 

 

Images by Starbucks Corporation, Jack Hishmeh and pariwat pannium from Unsplash

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.